IMAT sınavı, İtalya’da İngilizce tıp eğitimi almak isteyen öğrencilere yönelik olarak düzenleniyor. Sınav, tıp, yaşam bilimleri ve diş hekimliği eğitimi almak isteyen tüm öğrencileri kapsıyor. İtalya’da bu bölümlerden herhangi birinde İngilizce eğitim alabilmek için bu sınavın alınması zorunlu oluyor. Uluslararası bir sınav olan IMAT’in açılımı; “International Medical Admission Test” olarak biliniyor. IMAT, İtalyan Eğitim, Üniversite ve Araştırma Bakanlığı tarafından Cambridge Assessment’s Admission Testing ortaklığıyla düzenleniyor. Ülkede, İtalyanca tıp eğitimi alacak öğrencilerin bu sınava girmeleri gerekmiyor. Ancak bu öğrenciler için de benzer sınavlar uygulanıyor. Bu noktada üniversitelerin kendi bünyelerinde düzenledikleri sınavlar da devreye girebiliyor.

Peki; IMAT sınavında hangi konular ele alınıyor? Soru ve konu dağılımı nasıl oluyor? Hangi üniversiteler IMAT ile öğrenci kabul ediyor? IMAT sınav başvurusu nasıl yapılıyor?

IMAT Sınavı Soru ve Konu Dağılımı

IMAT sınavının farklı alanları kapsayan bir sınav olduğu biliniyor. Sınav ağırlıklı olarak sayısal alana yönelik konu ve soruları içeriyor. Bu alanlar; Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Mantık ve Genel Kültür olarak sıralanıyor. IMAT, “Genel Beceri” ve “Bilimsel Bilgi” olmak üzere iki bölümde değerlendiriliyor. Genel beceri bölümünde adayın; problem çözme, akıl yürütme, okuduğunu anlama gibi becerileri ölçülüyor. Bilimsel Bilgi bölümünde ise adayın temel bilimlere yönelik akademik yeterliliğinin ölçülmesi amaçlanıyor.

Sınav toplam 60 sorudan oluşuyor. Sorularının tamamının çoktan seçmeli olduğu biliniyor. Adaylara biyoloji alanından 18 soru yöneltiliyor. Adaylara matematik ve fizik alanından dörder soru yöneltiliyor. Genel kültür bölümü 12 soruyu içeriyor. 12 kimya ve 10 mantık sorusu adayları bekliyor. Bu soruları yanıtlamaları için adaylara 100 dakika süre veriliyor.

IMAT sınavında sayısal alan kadar genel kültürün de önemli bir yeri olduğu biliniyor. Konu dağılımına bakıldığında matematik, fizik, kimya ve biyoloji alanlarında müfredatın Türkiye’dekiyle benzerlik gösterdiği görülüyor.

IMAT Sınavı İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

IMAT sınavının her yıl Eylül ayı içerisinde düzenlendiği biliniyor. IMAT sınav başvurusu ise Temmuz ayına kadar yapılabiliyor. Sınav Türkiye’de İstanbul ve Ankara’da bulunan sınav merkezlerinde gerçekleştiriliyor. Adaylar sınav merkezi tercihlerini başvuru esnasında yapabiliyor. Çoğunlukla adayların ilk sınav merkezi tercihinde sınava girmeleri mümkün olabiliyor.

Sınav öncesinde, “Preiscrizione” adı verilen ön kayıt sürecinin tamamlanması gerekiyor. Aynı zamanda; adayın lise diplomasının denkliğini gösteren “Dichiarazione di Valore” adlı belgenin alınması gerekiyor. Elbette; bunlar IMAT sınav belgesi yerine geçmiyor. Ayrıca online başvuru yapmak ve online kayıt belgesine sahip olmak gerekiyor. aba Eğitim başvuru ve hazırlık sürecinde adaylara destek veriyor.

Sınav başvuru ücreti 130 Euro olarak biliniyor. Sınava girerken ücretin ödendiğine dair ödeme makbuzu ve online kayıt belgesinin adayın yanında bulunması gerekiyor. Aksi halde; aday sınava alınmıyor. Adayın fotoğrafının bulunduğu geçerli bir kimlik belgesini yanında taşıması gerekiyor.  Sınav salonuna herhangi bir elektronik cihaz kabul edilmiyor.

IMAT Puanlama Sistemi

IMAT sınavında adaylar her doğru yanıtları için 1,5 puan alıyorlar. Yanlış cevaplar ise adaylara eksi puan olarak yansıyor. Verilen her yanlış cevapta adaylar 0.4 puan kaybediyor. Adaylar tüm soruları doğru yanıtlamaları halinde, 90 puana ulaşıyorlar. İtalya’da İngilizce tıp eğitimi alabilmek için adayların alması gereken minimum puan ise 20 olarak biliniyor. Ancak puanı ne kadar yüksek olursa, adayın şansı o kadar artıyor. Çünkü yerleştirme sürecinde adayların IMAT puanına öncelik veriliyor. Bu anlamda adayların IMAT sınav puanı başvurunun en kritik noktalarından birini oluşturuyor.

IMAT sınavı ve başvuru süreci ile ilgili daha detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Uluslararası sınavlar hakkında sorularınız varsa aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Yurt dışı eğitime dair her türlü içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.