fbpx
Ana sayfa » Sınavlar » IELTS Sınavının Başarı Sırları

IELTS Sınavının Başarı Sırları

International English Language Testing System veya kısaltılmış haliyle IELTS, İngilizce dil seviyenin seviyesini ölçen ve uluslararası geçerliliği olan bir sınavdır.…

4 Nisan 2019

IELTS Sınavının Başarı Sırları

International English Language Testing System veya kısaltılmış haliyle IELTS, İngilizce dil seviyenin seviyesini ölçen ve uluslararası geçerliliği olan bir sınavdır. Hem akademik hem de genel amaçlı yapılan sınav, İngilizce konuşulan lokasyonlara iş yapmak veya eğitimlerine devam etmek isteyenler ile staj ve göçmenlik başvuruları yapanlar tarafından tercih ediliyor.

Geleceğinizi şekillendirdiğiniz şu günlerde hayallerinize bir adım daha yaklaşmanızı sağlayan IELTS sınavında başarılı olmak ve sınava en iyi şekilde hazırlanmak için gereken en önemli noktaları yazımızın devamında okuyabilirsiniz. 

Çalışma Planı Yapın

Diğer sınavlarda da olduğu gibi IELTS’e hazırlanırken de bir çalışma planı yapmak gerekiyor. Bunun için öncelikle konu eksiklerinizi ve kendinizi geliştirmeniz gereken bölümleri belirlemelisiniz. Ardından hazırlanmanız için ne kadar süreniz olduğunu hesaplamalı ve çalışmaya zaman kaybetmeden başlamalısınız. 

Hedef Puanınızı Belirleyin

Kendinize hedef puan koymanız potansiyelinizin ortaya çıkmasını sağladığı gibi sınava yeteri kadar odaklanarak hazırlanmanıza da yardımcı olur. Ayrıca günden güne ilerlediğinizi ve hedefinize yaklaştığınızı görmek motivasyonunuzun artmasını sağlar. 

Sınav Formatını Öğrenin

Okuma, yazma, dinleme ve konuşma olmak üzere dört bölümden oluşan IELTS sınavı, 1 ila 9 puan arasında değerlendiriliyor. Ayrıca hem genel bir not veriliyor hem de her bölüm için ayrı ayrı puanlama yapılıyor. 

Zaman Yönetimini Öğrenin 

Sınavı size verilen sürede tamamlayabilmek için zamanı iyi kullanmak gerekiyor. Örneğin oldukça kısa süren speaking bölümünde kendinizi tanıtmanız ve size verilen bir konuda konuşmanız isteniyor. Bunun için sınav öncesi yapacağınız denemelerde gerçek sürelere uyarak zamanı değerlenmeyi öğrenebilirsiniz. 

Çalışma Arkadaşları Bulun

Dil bir iletişim aracı olduğundan öğrenilen her yeni bilginin kalıcı olması için mutlaka pratiğe dökülmesi ve günlük hayatta kullanılması gerekir. Bu nedenle tek başınıza kelime ezberleyip gramer öğrenmek yerine çalışma arkadaşları bularak konuşma pratikleri ve sınava yönelik alıştırmalar yapmak yüksek bir skor elde etmenizi sağlayacaktır. 

Sınav Örneklerine Mutlaka Göz Atın

IELTS’ e hazırlık sürecinde ne kadar ilerlediğinizi görmek adına sınav formatına uygun örnek sorular çözmek oldukça faydalıdır. Örnek sorular sayesinde hangi bölümlerde eksiğinizin olduğunu tespit ederek çalışma sürecinizi daha verimli hale getirebilirsiniz. 

Boş Zamanlarınızı Değerlendirin

İngilizce seviyesini yükseltmenin bir diğer etkili yolu da kelimeleri bağlamları içerisinde deneyimleyerek öğrenmekten geçiyor. Bunu gerçekleştirmek için boş zamanlarınızda çalışmalarınızın bir parçası olarak İngilizce dizi veya TV şovları izleyebilir, şarkı sözlerini anlamaya çalışabilir veya size hitap eden potcast ve dergileri düzenli olarak takip edebilirsiniz. 

Kaynaklar

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

1 + 8 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest