IELTS Sınavı Hakkında Önemli Bilgiler 🎯

IELTS, İngilizce yeterlilik sınavlarından biri olarak farklı ülkelerde eğitim almak ya da çalışmak isteyenlerin İngilizce dil seviyelerini değerlendirmeyi amaçlar. Sınava giren kişilerin dil becerileri, dünya çapında kabul edilmiş standartlar çerçevesinde değerlendirilir ve başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar farklı seviyeleri kapsar.

IELTS sınavı, sınav sonucunun nerede kullanılacağına bağlı olarak Akademik ya da Genel olmak üzere iki farklı seçenek sunar. Sınava giren kişi, hangisini seçeceğine eğitim ya da profesyonel amaçlarına göre karar verir. Her iki sınavda da konuşma, okuma, yazma ve dinleme bölümleri yer alır. Bu anlamda Akademik IELTS’in de Genel IELTS’in de dil becerilerine dair kapsamlı olduğunu söylemek mümkün.

IELTS’ten kaç puan almak gerekir?

Dört farklı becerinin ortalaması alınarak, IELTS puanı belirlenir. Ayrıca, farklı bölümlerden alınan puanlar da bildirilir. Bu sınavda geçme ya da kalma puanı değil, 9 üzerinden verilmiş bir not ortaya çıkar. En düşük puan 1, en yüksek puan ise 9 olarak belirlenmiştir. Sınav sonuçlarınızı kullanacağınız kurum ya da kuruluşun beklentileri, bir anlamda sınavda başarılı olmadığınızı belirler.

ielts

Diğer bir deyişle, önemli olan IELTS puanınızla başvuracağınız kurumun sizden minimum kap puan istediğidir. Sınav kendi içinde bir geçme – kalma sonucu vermek yerine, İngilizce seviyenizi belirlemeyi amaçlar.

TOEFL ya da IELTS: hangisini seçmelisiniz?

IELTS sınavına girmeye karar verme aşamasındakiler için öne çıkan diğer seçenek genellikle TOEFL’dır. Kurumların çoğu iki sınavı da kabul etse de, bazı kurumların özel bir tercihi olabilir. Hangi sınava gireceğinize karar vermeden önce mutlaka böyle bir tercih olup olmadığını araştırmanız gerekir.

Diğer taraftan bu iki sınava arasındaki en önemli farklardan biri, aksan farklılığıdır. IELTS İngiliz kültürü ve aksanına aşina olanlar için iyi bir seçenekken Amerikan kültürü ve aksanına hakim olanlar için TOEFL daha doğru bir karar olacaktır. Başvuracağınız kurumun özel bir seçimi yoksa, daha başarılı olacağınızı düşündüğünüz kültür ve aksanı seçin.

Her iki sınav da – İngilizceyi iyi derecede konuşsanız dahi, format ve içerik anlamında bilgi sahibi olmayı gerektirir. Farklı formatlarda karşınıza çıkan bölümlerde mümkün olan en yüksek puanı almak için mutlaka, iki sınav hakkında da yeterince bilgi sahibi olmadan karar vermeyin. Bu konuda danışmanlarımız size destek verebilir.

Share this post