fbpx
Ana sayfa » Blog » Hollanda’da Lisans Eğitimi İçin Merak Edilenler

Hollanda’da Lisans Eğitimi İçin Merak Edilenler

Yurt dışında lisans eğitimi almak isteyenlerin sıklıkla tercih ettikleri ülkelerden birisi de Hollanda’dır. Hollanda’da lisans eğitimi almak istiyorsanız, bu ülkeyi…

15 Ağustos 2018

Yurt dışında lisans eğitimi almak isteyenlerin sıklıkla tercih ettikleri ülkelerden birisi de Hollanda’dır. Hollanda’da lisans eğitimi almak istiyorsanız, bu ülkeyi ve eğitim sistemini yakından tanımanız yararınıza olacaktır. Dünya standartlarındaki eğitim anlayışı ve geniş burs olanakları ile göz dolduran Hollanda üniversiteleri, öğrencilere birçok avantaj sunar. Hem Hollanda üniversiteleri hem de ülkenin sosyo-kültürel yapısı hakkında merak ettiğiniz birçok farklı konuyu yazımızda bulabilir ve bu sayede aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. 

Hollanda’daki Eğitim Sistemi Nasıl İşliyor?         

Hollanda’da kendiniz geliştirebileceğiniz, öğrenci odaklı bir üniversite eğitimi verilmektedir. Lisans özelinde ele almak gerekirse, Hollanda’da eğitim sistemi iki temel yapıya sahiptir: Araştırma Üniversiteleri ve Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri. Teorik ağırlıklı bir eğitim sunan Araştırma Üniversiteleri 3 yıllıktır ve akademik kariyer yapmak isteyenler için idealdir. Ülkede yer alan, dünya sıralamasına girmiş prestijli üniversitelerin çoğu bu kategoride yer alır.    

Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri pratik ağırlıklı bir eğitim anlayışına sahiptir ve eğitim süreleri 4 yıldır. Bu üniversitelerde mesleki eğitim verilir ve diplomaları Araştırma Üniversiteleri ile denktir. Hollanda’nın yabancı öğrenciler tarafından tercih edilmesinin başlıca nedenlerinden birisi de İngilizce lisans eğitim programlarına sahip üniversite sayısının fazla olmasıdır. Bunun yanında Hollanda’da eğitim ücretleri, Amerika ve İngiltere gibi ülkelerle kıyaslandığında oldukça uygundur. 

Hollanda’daki Üniversitelerin Başvuru Koşulları

Hollanda’daki üniversite başvurularında istenenler, okullara göre farklılık gösterebilmektedir. Hollanda’da üniversite okumak için gerekenler arasında ilk sıralarda iyi bir not ortalaması yer alır. Lisedeki not ortalamanızın yanı sıra ülkemizdeki üniversite sınavında iyi bir bölüme yerleşmiş olmanız da istenebilmektedir. Kimi seçkin Hollanda üniversiteleri, bunlara ek olarak ülkemizde yerleştiğiniz üniversitede ilk yılı başarıyla bitirmiş olmanızı da bekleyebilir.  

Başvuru için gerekli olan bir diğer önemli şart da İngilizce dilindeki yeterliliğinizdir. İngilizce seviyenizi ölçen TOEFL ya da IELTS gibi sınavlardan alacağınız dereceleri Hollanda’daki üniversitelere başvururken kullanabilirsiniz. Köklü geçmişleri ile dikkat çeken Hollanda Devlet üniversitelerinde okumak isteyen uluslararası öğrencilerin en fazla tercih ettiği lisan programları ise ekonomi, tıp, mühendislik, tasarım ve sosyal bilimler olarak gösterilebilir. 

Hollanda’da Lisans Eğitimi Almak Size Neler Kazandırır?

Gelişmiş eğitim sistemi sayesinde öğrencilerin gözdesi olan Hollanda, güçlü ekonomisi ile okuldan sonraki çalışma süreciniz için de ideal bir tercihtir. Hollanda üniversite bursları ve staj imkânları bakımından da bol miktarda seçenek sunar. Hollanda üniversitelerinden alacağınız uluslararası denkliğe sahip diplomalar, kariyer hedeflerinize ulaşabilmenizi kolaylaştırır. 

Hollanda’da öğrenci olmak sizlere; yüksek yaşam standartlarına sahip, hoşgörülü bir ortamda eğitim görme fırsatı sunar. Yenilikçi eğitim sistemi sayesinde kişisel özelliklerinizi geliştirebilmenize fırsat veren Hollanda üniversiteleri, girişimci yönünüzü açığa çıkarabilmenizi sağlar. Yurt dışı lisans eğitimi için Hollanda’yı tercih ederseniz; ülkedeki sanatsal, tarihi ve kültürel zenginliği de keşfedebilirsiniz.    

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

8 + 6 =

Whatsapp

Sor
Ara
Menu
AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest