fbpx
Ana sayfa » Hollanda'da Eğitim » Hollanda da Üniversite Okumak ve Başvuru Süreci

Hollanda da Üniversite Okumak ve Başvuru Süreci

Hollanda da üniversite okumak, uluslararası eğitim sistemi içerisinde en önde gelen talepler arasında yer almaktadır. Hollanda pek çok yön bakımından…

11 Temmuz 2020

Hollanda da üniversite okumak, uluslararası eğitim sistemi içerisinde en önde gelen talepler arasında yer almaktadır. Hollanda pek çok yön bakımından önemli bir eğitim ülkesi olarak dünyaca tanınmakta ve bilinmektedir. Anadili İngilizce olan birçok Avrupa ülkesini geride bırakarak özellikle eğitim konusunda önemli bir yol kat etmiştir. Anadili İngilizce olan Amerika, İngiltere, Kanada ve Avustralya’dan sonra en fazla İngilizce eğitimi veren en fazla bölüme sahip olan ülkedir.

Kültürel çeşitliliğin en yoğun yaşandığı ülkelerden biri olan Hollanda üniversiteleri yabancı öğrencilerin rahatça adapte olabileceği ülkeler arasında yer almaktadır. Ülkenin büyük bir bölümü deniz seviyesinin altında olduğundan bu düz ülkede yaşamakta oldukça kolaydır. Özellikle bir yerden bir yere giderken tercih edilen ulaşım sistemlerinin başında bisiklet gelmektedir. Öğrencilerinde severek kullandığı bu ulaşım araçları ile masrafsız bir şekilde istenilen yere ulaşılmaktadır.

Hollanda da üniversite okumak, sosyal anlamda Avrupa’nın en rahat ve en canlı ülkelerinden biri olan Hollanda’daki öğrenciler için oldukça zevkli hale gelmektedir. Hollanda verdiği iyi eğitimlerin yanında güvenli sokakları ve dost canlısı insanları ile de dünyaca bilinmektedir. Sağladığı her türlü kolaylıklar ve sunduğu güzellikler sayesinde Hollanda çoğu ülke öğrencileri tarafından tercih edilmektedir. Hem eğitiminin kaliteli olması hem de ülkenin rahat olması bakımından eğitimde cazip kabul edilen merkezler arasında yer almaktadır. Eğitimde sunduğu kalite ile birlikte, eğitim sonrasında dünya genelinde önemli sayılan pek çok üniversiteye kabul almaya imkan tanımaktadır.

Hollanda da Üniversite Okumak ve Geleceğe Yatırım

Hollanda da üniversite okumak özellikle son 20 yılda yaptığı yatırımlarla da önemli bir noktaya ulaşmış durumdadır. Yaptığı yatırımlarla ve eğitim alanında aldığı kararlarla dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer almaktadır. Son zamanlarda özellikle adını duyuran dev marka şirketlerine sahip olan bu ülke teknoloji konusunda da önemli adımlar atmaktadır. Teknoloji, tasarım ve inovasyona verdiği önemle ülke pek çok start-up’a da sahipliğiyle bilinmektedir.

Dev marka şirketlerine de sahip olan Hollanda özellikle Philips ve Shell markaları ile kendini dünyaya ispatlamış bulunmaktadır. Tüm bunların yanında Hollanda daki üniversiteler, tıp fakülteleri, tasarım ve psikoloji bölümleri ile de ön plana çıkmaktadır. Ülkede bulunan üniversiteler devlet destekli olduğundan Avrupa Birliği harici vatandaşlar için farklı ücretlendiriliyor olsa da çoğu Avrupa ülkesine nazaran yine de fiyat olarak oldukça uygundur. Özellikle Amerika ve İngiltere’de ki üniversite fiyatları ile kıyaslandığında oldukça uygun bir meblağa denk düşmektedir.

Hollanda Üniversiteleri Kaça Ayrılmaktadır?

Hollanda da üniversite okumak için üniversitelerin hangi bölümlere ayrıldığını ve neye hitap ettiğini bilmek oldukça önemli olmaktadır. Ülkede bulunan üniversiteler; araştırma üniversiteleri ve uygulamalı bilimler üniversiteleri olarak 2’ye ayrılmaktadır. Ancak bunların dışında sayıları çok az olmakla beraber az sayıda bölümü de bünyesinde bulunduran uluslararası programlarda bulunmaktadır.

Araştırma üniversiteleri; daha çok akademik ağırlıklı gözükseler de özellikle son zamanlarda teknoloji ve inovasyon odaklı start-up’ların ve ayrıca yeni teknolojilerinde lokomotifi durumundadır. Bu araştırma üniversitelerinde lisans eğitimi yaklaşık 3 yılda tamamlanmaktadır. Tamamlanan bölüme göre öğrencilere 2 farklı diploma verilmektedir. Bu diplomaların ilki; Foundation iken, ikincisi ise; Pathway olarak bilinmektedir.

Araştırma üniversitelerinde mastır ve doktoraya devam etme oranları oldukça yüksek bir seviyede yer almaktadır. Yapılan mastır programları seçilen bölüme göre 1 ya da 2 yıl sürmektedir. Hollanda da lisans ve mastır derecelerinden birini aldığınız takdirde akademik kariyer içinde önemli bir adım atmış olmaktasınız. Özellikle dünyanın önde gelen üniversitelerinde doktora kabulünüz fazlasıyla kolay olmaktadır. Ayrıca araştırma üniversitelerinde okumakta olan öğrenciler aynı zamanda farklı alanlardaki şirketlerde hem staj yapmakta hem de mezuniyet sonrasında bu alanlarda çalışması da oldukça yaygın olan bir sistemdir.

Hollanda da üniversite okumak isteyen öğrencinin tercihi uygulama bilimleri okullarından yana da olabilmektedir. Uygulama bilimleri okullarında mesleki eğitimin verildiği 2 yıllık önlisans programlarının yanında 4 yıllık lisans programları da verilmektedir. Bunların akabinde mastır programına devam etmek isteyen öğrenciler içinde 1 ya da 2 yıllık yüksek lisans programları da bulunmaktadır. Fakat araştırma üniversitelerinin aksine bu uygulama bilimleri okulunda doktora programları bulunmamaktadır. Hollanda üniversiteleri içerisinde bulunan uygulama bilimleri okulları; işletme, finans ve bankacılık bölümlerinde kariyer yapmak isteyenler için oldukça uygundur.

Hollanda Üniversitelerinde Kredilendirme Sistemi Nasıl Olmaktadır?

Hollanda da üniversite okumak isteyen öğrencilerimiz için kredilendirme sistemi ülkemizde de uygulanan sistem üzerinden yapılmaktadır. Uygulanan kredilendirme sistemi Avrupa’daki standart sistem üzerinden yürütülmektedir. Araştırma üniversitelerinde lisans programları için 180 puanı tamamlamak gerekirken; uygulamalı bilimler okullarında ise 240 puanla mezun olmaktasınız. Yüksek lisans programları içinse; 1 yıllık olan programlar 60 puan, 2 yıllık programlar da 120 puanla tamamlanmaktadır.

Tüm bu süreç sonrasında yüksek lisans programlarını tamamlamak içinde bir staj bitirme tezi gerekmektedir. Eğitim dönemi ise yine ülkemizde olduğu gibi Eylül ayında başlayıp Şubat ayında verilen bir ara tatille devam etmektedir. Ara tatilden sonrada eğitim hayatı Haziran ayında sona ermektedir. Notlandırma sistemi ise Amerikan sistemindeki gibi ‘A ve F’ arasında belirlenen harf sistemi ile değil de; ‘1 ile 10’ arasında rakamsal bir şekilde yapılmaktadır. Genel kabul gören geçme notu ise ‘6’dır. Bir dersten ‘10’ ile geçmek ‘A’ harf notunu almaktan daha zordur.

Hollanda daki Üniversiteler İçin Başvuruda Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Hollanda da üniversite okumak elbette en başta geçerli bir lise diploması ve transkript örneği gerekmektedir. Eğer halen liseden mezun değilseniz öğrenci belgesi ve transkript örneğinin resmi şekilde onaylanmış belgelerinin çevirileri de gerekmektedir. Ayrıca İngilizce seviyenizi de gösteren IELTS ve TOEFL sınavlarından almış olduğunuz sonuç belgeleri de gerekli olmaktadır. Genel olarak IELTS’ten 9 üzerinden 6 almanız gerekmektedir. Ancak rekabetin yoğun olduğu bölümlerde bu seviye 9 üzerinden 7 alınması şeklinde kendini göstermektedir.

Eğer ki bir sanat ya da tasarım fakültelerine başvurmak istiyorsanız tüm bunlara ek olarak birde portföy sunmanız gerekmektedir. Hollanda üniversite başvuruları için merkezi bir sistem olsa da okullar farklı belgelerde isteyebilmektedir. Bu yüzden başvuruda bulunacağınız okul ve bölümler için önceden araştırmalar yaparak ona göre müracaatta bulunmanız gerekir. Başvuru sistemleri için gerekli açıklamalara Aba Yurt Dışı Eğitim Merkezi kanalından ulaşabilirsiniz.

Başvuru sisteminde bulunan tüm adımları İngilizce tamamlamanızda mümkündür. Genel olarak bir niyet mektubu ve ders almış olduğunuz öğretmenlerinizden alacağınız 2-3 adet referans mektubu da başvurularda standart olarak talep edilmektedir. Başvuru tarihleri okuldan okula değişiklik göstermekle beraber genel kabul gören tarih 15 Ocak olarak başvurular tamamlanmaktadır. Bunların dışında Hollanda da üniversite okumak için kabul almanızı sağlayan önemli faktörlerden biride; AP ve IB programlarından alacağınız sertifikalar olmaktadır.

AP ve IB sınavlarında almış olduğunuz sertifikalar üniversitelere başvuru sürecinde oldukça kritik öneme sahip olmaktadır. Not ortalamanız, dil skorunuz ya da AP ve IB sertifikalarınız istenen düzeyde değilse hiçbir şey bitmiş değil. Bazı üniversiteler İngiltere’deki gibi programlar lisans öncesinde görülmektedir. Fakat Hollanda da uygulanan programlar sadece dil eğitimine yönelik olmamaktadır. Başvuruda bulunduğunuz bölümle alakalı bir bilimsel hazırlıkta sağlanmaktadır.

Hollanda okullarına başvurmadan önce dikkat etmeniz gereken ilk nokta diplomanızın Hollanda diploması ile denk olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Şayet sadece bir lise diploması ile mezun olduysanız birçok üniversite lise diplomasını Hollanda diplomalarına denk görmez. Sadece lise diploması olan öğrencilerden öncelikle üniversitenin ilk yılını tamamlamış olmaları şart koşulmaktadır. Ancak Hollanda da bulunan bazı üniversiteler ise belli bir not ortalamasının üzerinde olan öğrencilerin başvurularını da direkt kabul aşamasında yeterli görmektedir.

Hollanda da Üniversite Okumak: Hollanda Üniversite Fiyatları Ne Kadar?

Hollanda da üniversite okumak Amerika, İngiltere ve Kanada’daki okullara göre çok daha uygun fiyatlat sunmaktadır. Hollanda eğitimde dünya sıralamalarında oldukça yükseklerde olmasına rağmen fiyatlama konusunda oldukça cazip ücretler sunmaktadır. Avrupa Birliği vatandaşları için yıllık ücret 1500-2000 Euro arasında değişmektedir. Avrupa Birliği dışında gelenler içinse ücretler 6000-15000 Euro arasında değişiklik göstermektedir.

Ortalama yaşam giderleri açısından da Hollanda benzer eğitim kalitesine sahip diğer ülkelere göre daha ucuz kalmaktadır. Bunun dışında hükümetin öğrencilere sağladığı desteklerde mevcuttur. Hollanda burs olanakları açısından da pek çok fırsatı öğrencilere sunmaktadır. Özellikle hükümetin, Avrupa Birliği’nin, çeşitli vakıf ve organizasyonların sağladığı pek çok burs bulunmaktadır. verilen bu burslara merkezi online sistemleri üzerinden ulaşabilmektesiniz.

Hollanda üniversiteleri için kendinize uygun bursu bulmak için Aba Yurt Dışı Eğitim sistemindeki açıklamalar kısmından ‘gerekliliklere’ rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bunların dışında Erasmus programı ile anlaşmalı üniversitelerde değişim öğrencisi olmanız mümkündür. Türkiye’de pek çok okulun Hollanda’daki okullarla anlaşmaları bulunmaktadır. Tüm bu bilgilere okulunuzun uluslararası değişim programları ofisinden rahatlıkla ulaşmanız mümkündür.

Hollanda Üniversiteleri Dünya Sıralamasında Nerede Yer Almaktadır?

Hollanda da üniversite okumak son zamanlarda popülerliği artan eğitim sistemleri arasında yer almaktadır. Dünya üzerindeki üniversiteler arasında yerini üst sıralara taşıyan Hollanda, öğrenciler tarafından yoğun ilgi ile karşılaşmaktadır. Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında oldukça yukarı bir kademede yer almaktadır. Hollanda üniversiteleri; Amsterdam Üniversitesi, DELFT Teknoloji Üniversitesi, Eindhoven Teknoloji Üniversitesi, Leiden Üniversitesi ve Erasmus Üniversitesi gibi dünyanın en iyi 100 üniversiteleri arasında yer almaktadır.

Dünyanın sayılı üniversiteleri arasında gösterilen Hollanda okulları üst düzey eğitim vermektedir. Hollanda da üniversite okumak sadece iyi bir eğitim için değil, uluslararası platformlarda geçerli ve çok değerli olan bir ‘network’e de sahiptir. Bir çok öğrenci henüz üniversite okurken üst düzey pek çok şirkette ya da inovasyon merkezlerinde de çalışma imkanı bulmaktadır. İnovasyon merkezli start-up’lar da staj yapma ve çalışma imkanı da sağlamaktadır.

Mezuniyet sonrasında ise dünyanın herhangi bir yerinde akademik kariyer yapmak ya da mesleki olarak ilerlemekte son derece mümkündür. Hollanda okullarından mezun olduktan sonra size sunulan iş imkanları oldukça yoğun gelmektedir. Dünya üzerinde bulunan hemen hemen her ülke tarafından mezunlara iş teklifleri gelmektedir. Özellikle bu ülke dünyanın en fazla ihraç yapan 10 ülkesi arasında yer almaktadır. Bu yönüyle de birçok üniversite de çoğu bölümlerde Hollanda ilk sıralarda yer almaktadır.

Hollanda özellikle gemicilik, balıkçılık ve ticaret gibi sektörlerde güçlü ekonomisi ile Avrupa ülkeleri arasında en düşük işsizliğe sahip ülkelerdendir. Ticaret alanlarına ve hayat standartlarına bakıldığında OECD raporlarına göre kısa çalışma saatleri ve yüksek ücretleri ile dikkat çekmektedir. Hollanda da üniversite okumak isteyen öğrenciler özellikle bilimsel çalışmaların ve araştırmaların yoğun olduğu eğitim sistemi ile karşılaşmaktadır.  Tüm bu eğitimlerini tamamlayan öğrencilerin akademik kariyer yapmak için ülkede kalmaları sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için Aba Yurt Dışı Eğitim Merkezimize ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

6 + 12 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest