fbpx
Ana sayfa » Yurtdışında Lisans Eğitimi » Hangi Üniversiteler Yükseliyor Hangileri Değer Kaybediyor?

Hangi Üniversiteler Yükseliyor Hangileri Değer Kaybediyor?

Türkiye’de öğrenim görmeyi seçen uluslararası öğrenci sayısı,  özellikle 2015-16 akademik yılından itibaren önemli bir yükseliş yaşadı. Şu anda, Türkiye’de yaklaşık…

1 Mart 2019

Hangi Üniversiteler Yükseliyor Hangileri Değer Kaybediyor?

Türkiye’de öğrenim görmeyi seçen uluslararası öğrenci sayısı,  özellikle 2015-16 akademik yılından itibaren önemli bir yükseliş yaşadı. Şu anda, Türkiye’de yaklaşık 650.000 yabancı öğrenci var ve bu da ülkenin yüksek öğrenim hedefi olarak tercih edilenler listesine girdiğine ve eğitimin  artan kalitesine işaret ediyor.  Yurtdışında okumak isteyen uluslararası öğrencilerin Türkiye’yi tercih etmelerinde ise  Türkiye’deki çalışma motivasyonları, konaklama ve öğrenim ücretlerini, sağlık sigortasını ve seyahat masraflarını da kapsayan aylık ödenen burs olanakları ile oldukça ucuz ve kaliteli bir eğitim kazanma fırsatları olabilir diyebiliriz.

Türkiye’nin birçok ilinde birden çok üniversite sıralamak mümkün. Yaşanan politik, ekonomik, ve küresel değişimlerle birlikte Türkiye’deki eğitim sistemi günümüzdeki yerini aldı. İş hayatının çok kollara ayrılan iş bölümleri, üniversite sayısının artması, yüksek öğretime verilen önemin artması, vakıfların ve özel kişilerin birçok okul ve üniversite açmaları da eğitim sektöründe değişiklik yaratan faktörler olarak örnek verilebilir. Öte yandan, üniversitelerin sayısının artması kalitesinin de arttığının kesin kanıtı olmayabilir. 

Türkiye’de çoğunluğu devlet tarafından yönetilen 200’den fazla üniversite bulunmaktadır. Bu kurumların çoğunun tarihi çok da eskilere dayanmıyor aslında; 1970 gibi yakın bir zamanda sadece sekiz devlet kurumu vardı ve ilk özel üniversite (Bilkent Üniversitesi) 1984’e kadar kurulmadı.

Türkiye’de En İyi Üniversiteler

Türkiye’deki en genç üniversiteler arasında, ilk öğrencilerini 2012/13 eğitim-öğretim yılında alan ve gelecekte öğrencilerinin yarısından fazlasını Türkiye dışından almayı hedefleyen Antalya Uluslararası Üniversitesi (AIU) bulunmaktadır. Türkiye’deki hem devlet hem de özel üniversiteler, Avrupa genelindeki lisans programlarını standartlaştıran Bologna Anlaşması’na uygundur ve uluslararası öğrenci değişimlerini destekleyen Erasmus + programına birçok Türk üniversitesi katılmaktadır. dolayısıyla öğrenci alışverişleri de bunlarla birlikte artış gösterdi. 

türkiye’nin her üniversitesi elbette aynı kalitede iyi değildir. ne yazık ki bu durum dünyada birçok ülkede bu şekilde.  Türkiye’deki en iyi üniversitelerin çoğu, Türkiye’nin en büyük iki şehri olan Ankara ya da İstanbul’da bulunmaktadır. Ankara’da Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi (tümü ilk 50’ye girmiş) bulacaksınız;  İstanbul ise Boğaziçi Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi’ne ev sahipliği yapıyor.  bu üniversiteler ise ilk 30da sıralanabilir. 

Bir üniversitenin kalitesini belirleyen çeşitli faktörlerden bahsedilebilir. öğrenci hayatı, kampüs yaşantısı, akademisyenlerin çalışmaları, kütüphanesinin içeriği gibi daha birçok farklı gösterge düşünülebilir. bilgi üniversitesi, koç üniversitesi, yeditepe üniversitesi gibi özel üniversiteler de eğitim kalitesine hatrı sayılır derecede katkı yapmışlardır.

Devlet üniversiteleri arasında ise en çok tercih edilenler Boğaziçi Üniveritesi, ODTÜ, Ankara Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Hacettepe üniversitesi, ve İstanbul Teknik Üniversiteleridir diyebiliriz.

References

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

8 + 12 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest