fbpx
Ana sayfa » Blog » Executive MBA Nedir ve Kimler İçin Gereklidir?

Executive MBA Nedir ve Kimler İçin Gereklidir?

Executive MBA (EMBA), iş dünyasında kendini geliştirmek isteyen yöneticilere açık, pratiğe odaklı bir lisans üstü programdır. Pratiğe odaklı olmasının bir…

4 Haziran 2018

Executive MBA (EMBA), iş dünyasında kendini geliştirmek isteyen yöneticilere açık, pratiğe odaklı bir lisans üstü programdır. Pratiğe odaklı olmasının bir sonucu olarak yalnızca belli bir iş tecrübesi olan yöneticiler, Executive MBA programlarına kabul edilir. Bu nedenle katılım yaş ortalaması MBA programlarına kıyasla yüksektir.

Executive MBA programı, genellikle dünyadaki en seçkin üniversiteler tarafından sunulur. Ülkemizde Boğaziçi, Sabancı; yurtdışında ise Columbia, Yale, MIT, London School of Economics ve Oxford bu okullara örnektir. Bu yönüyle de evrenselliğe açık bir programdır.

EMBA programlarına başvurabilmek için lisansta belirli bir bölümden mezun olmak gibi bir gereklilik yoktur. Ancak referans mektubu, GMAT skoru gibi iş tecrübesi dışındaki gereklilikler okuldan okula değişiklik gösterebilir. Dil yeterliliği bu gerekliliklerin en başında gelir. Bir EMBA için genellikle TOEFL veya IELTS gerekir.

EMBA programlarının süresi üç yıldan başlayıp müfredatın yoğunluğuna göre artabilir. Çoğu program tam zamanlı ancak adayların iş hayatına göre uygun yoğunlukta ve sürede EMBA programları da alternatif olarak mevcut. Örneğin hafta sonları, akşam saatleri veya internet üzerinden düzenlenen dersler de var.

executive-mba-nedir

Executive MBA yapmalı mısınız?

Kariyerinizin bir noktasında Executive MBA mi yoksa MBA mi sorusuyla karşı karşıya gelebilirsiniz. MBA, halihazırdaki yöneticilerden ziyade yönetici olmak isteyen adaylara daha uygundur. İki programın müfredatları birbirine benzer ancak EMBA için deneyimli bir profesyonel olmak çok daha önemlidir. Bu nedenle bu programda kişisel liderlik gelişimi çok daha ön plandadır.

EMBA programları yöneticilere dünyanın dört bir yanındaki üst düzey profesyonellerle iletişime geçme fırsatı sağlar. Pazarlama, insan kaynakları yönetimi, e-ticaret, teknoloji yönetimi gibi kritik konularda da eşsiz bir donanım kazandırır. İş dünyasında liderlik için bir geçiş niteliği taşır. Yenilikçi ve ideal çözümler üreten yöneticilerin yetişmesine olanak tanır.

Girişimcilik zihniyeti doğrultusunda şekillenen Executive MBA programları, kariyer ve kişisel yaşamı dengelemekte önemli bir rol üstlenir. Siz de iş dünyasındaki yenilikleri yakından takip etmek ve kendinizi bu doğrultuda geliştirmek isteyen deneyimli bir yöneticiyseniz seçkin bir okulda bir Executive MBA programına başvurmanız çok yerinde olacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

12 + 13 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest