fbpx
Ana sayfa » Yurtdışı Yaz Okulları » En İyi Üniversitelerin Yaz Okullarına Katılmak için Neler Yapacağınızı Biliyor musunuz?

En İyi Üniversitelerin Yaz Okullarına Katılmak için Neler Yapacağınızı Biliyor musunuz?

Yaz tatili, uzun ve yoğun geçen ders yılının ardından her öğrenci için dört gözle beklenen bir dönemdir. Eğlence ve dinlenme…

24 Aralık 2018

En İyi Üniversitelerin Yaz Okullarına Katılmak İçin Neler Yapacağınızı Biliyor musunuz?

Yaz tatili, uzun ve yoğun geçen ders yılının ardından her öğrenci için dört gözle beklenen bir dönemdir. Eğlence ve dinlenme için yeteri kadar boş zamanın olduğu yaz aylarını aynı zamanda verimli geçirmek de mümkün. Tatili değerlendirmek için yurtdışı yaz okulu lise ve üniversite öğrencileri için büyük bir fırsattır. Avrupa ve Amerika’daki en iyi yurtdışı yaz okulları olan Oxford, Kaliforniya, Yale ve daha nice prestijli üniversitede açılan programlara katılıp kendinizi akademik ve sosyal olarak geliştirebilirsiniz. Yazımızda yurtdışındaki saygın üniversitelerin yaz okullarına başvurmak için neler yapmanız gerektiğini adım adım inceleyeceğiz. 

1. Amacınızı Belirleyin

Yaz okulu programları dil öğrenimi için yararlı olduklarından genellikle bu nedenle tercih edilirler. Ayrıca yaz okullarında alınan dersler üniversite öğrencilerinin bölüm dersleri yerine de sayılabilmektedir. Yaz okullarının tercih edilmesinin bir diğer amacı da yeni yerler keşfetmek ve sosyalleşmektedir. Tüm bunları göz önüne alarak yurtdışındaki yaz okulu eğitiminden ne beklediğinizi belirlemeniz gerekiyor. 

2. Gitmek İstediğiniz Okulu Belirleyin

Her şeyden önce gitmek istediğiniz ülke ve şehri belirlemeniz okul seçimi yapmanızı oldukça kolaylaştıracaktır. Merak ettiğiniz ve gezmek istediğiniz ülkeye göre okul seçebileceğiniz gibi sıralaması iyi bir okula göre de ülkeyi belirleyebilirsiniz. Yurtdışı akademik yaz okulu eğitimi cv’nizi de oldukça güçlendirecektir. Bu nedenle ileride yoğunlaşmak istediğiniz alanlarla ilgili derslerin olduğu okulların programlarını tercih etmeniz de fayda var. Ayrıca başvurmak istediğiniz okulun yaş kriteri olup olmadığını da kontrol etmelisiniz. 

3. Gerekli Belgeleri Toplayın

Üniversite öğrencileri için yurtdışı yaz okulları, genellikle bir okula kayıtlı olunduğuna dair öğrenci belgesi ve notları gösteren transkript istemektedir. Ayrıca yazın aldığınız dersleri kendi okulunuzda saydırabilmek için derslerin müfredatlarının aynı olduğuna dair belge de gerekli olabilir. Bunların haricinde dil seviyenizi gösteren belgeler de talep edilmekte. Dil yetkinliği yaz okulunda derslerde aktif olmanız için önemlidir. 

4. Başvuru Tarihleri

Harvard, Stanford gibi çok başvuru alan okullar haricinde yaz okulları için genel ve net bir başvuru tarihi yoktur. Her ülkenin vize prosedürü ve vizenin çıkma süresi farklı olduğundan başvuru tarihinizi vize durumunu hesap ederek belirlemenizde fayda var. Öte yandan birçok okulun yaz okulu başvuruları kış aylarında açılmaktadır. Bu nedenle okulu belirdikten sonra vize ve diğer prosedürlerin yapılması için yeteri vakit bulabilmek adına başvuru işleminizi vakit kaybetmeden en kısa sürede yapmanız isabetli olacaktır. 

5. Konaklama ve Sağlık Sigortası

Okul ödemeleriniz ve uçak biletinizi erkenden almak haricinde bir diğer önemli konu da yaz dönemi boyunca konaklayacağınız yeri ayarlamaktır. Program boyunca katılacağınız etkinlik ve gezi harcamalarınızı da düşünerek bütçenizi ona göre ayarlamalısınız. Ayrıca gitmeden her ihtimale karşı sağlık sigortanızı da yaptırmalısınız. 

Kaynaklar

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

1 + 9 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest