fbpx
Ana sayfa » Yurtdışı Eğitim » Çift Anadal ve Yandal Yapmak Ne Kadar Önemli?

Çift Anadal ve Yandal Yapmak Ne Kadar Önemli?

Çift anadal (Double Major) ve yandal yapmak ne demektir? Ne kadar önem taşıyor ve ne gibi avantajlar sağlıyor? Öncelikle “Çift…

15 Mart 2021

aba-egitim-cift-anadal-ve-yandal-yapmak-ne-kadar-onemli

Çift anadal (Double Major) ve yandal yapmak ne demektir? Ne kadar önem taşıyor ve ne gibi avantajlar sağlıyor? Öncelikle “Çift anadal nedir?” ve “Yandal nedir?” sorularını yanıtlayarak başlayalım…

Çift Anadal Nedir?

Bu kavram, bazen çift diploma, birleşik derece, ortak derece veya çift mezuniyet programı olarak adlandırılabiliyor. Bir öğrencinin aynı kurumda paralel olarak iki üniversite derecesi için çalışması anlamına geliyor. Bu çalışma bazen farklı kurumlarda hatta farklı ülkelerde de gerçekleşebiliyor. İki çalışma alanı aynı konu alanında ya da farklı konularda olabiliyor. Özellikle farklı ülkeler söz konusu olduğunda öğrenciler benzer alanları tercih edebiliyor.

Amerika Birleşik Devletleri‘nde, çift diploma programları, kolejler ve üniversiteler arasındaki anlaşmalar çerçevesinde yürütülüyor. Öğrencilerin bu programlar neticesinde farklı dereceler elde etmesi söz konusu olabiliyor.

  • Önlisans ve Lisans Programları: Bir kolejden alınan bir ön lisans derecesi ve anlaşmalı bir üniversiteden alınan lisans derecesini kapsıyor.
  • Çift Lisans Derecesi Programları: Üniversitelerden alınan iki farklı lisans derecesini kapsıyor.
  • Lisans ve Yüksek Lisans Programları: Bir lisans ve bir yüksek lisans derecesini kapsıyor.
  • Çift Yüksek Lisans Derecesi Programları: DDS, PharmD, DO, MA, MD, MPP, MS, JD, MBA, MPH veya PhD’nin bir kombinasyonunu içeriyor.

Kanada, Avustralya ve Hong Kong’da, birçok öğretmen adayı eşzamanlı olarak Sanat ve Eğitim alanında çalışıyor. Hindistan’da, entegre çift diploma programları bulunuyor.  Programlar 5 yıl içinde lisans ve yüksek lisans derecesi sunulmasını amaçlıyor. Genellikle Hindistan Teknoloji Enstitüleri tarafından düzenleniyor. Çift anadal (Double Major) programları dünya genelinde hızla yaygınlaşıyor. Öğrenciler bu noktada, eğitimlerini hızlandırmayı amaçlayabiliyor. Bununla birlikte yeni bir ana dal ile profesyonel portföylerini zenginleştirmeyi hedefliyorlar.

Yandal Nedir?

Çift Anadal nedir?” sorusunun ardından gelelim “Yandal Nedir?” sorusuna… Yandal programları, öğrencilere ilgi duydukları bir alanda ders alma olanağı sağlıyor. Öğrenciler çift diploma programlarına oranla daha az sayıda ders alıyorlar. Genellikle farklı disiplinlerde eğitim almayı tercih ediyorlar. Örneğin, yabancı dil eğitimi alan bir öğrenci mühendislik alanında dersler almayı seçebiliyor. Bu programların öğrencilere ana dallarında ise amaçladıkları kariyere hazırlanırken; ilgi alanlarını takip edebilme fırsatı veriyor.

Çift Anadal ve Yandal Yapmak Neden Önemli?

Bugün dünya genelinde çok büyük bir değişim yaşanıyor. Advanced Placement (AP) dediğimiz bir sistem devreye giriyor. Advanced Placement (AP), öğrencilerin üniversite müfredatı kapsamında dersler almasına olanak veriyor. Lisans eğitiminin ilk iki yılındaki dersler lise dönemine kaydırılıyor. Öğrenciler tam bir senelik fark vererek çift anadal yapma olanağı bulabiliyor. Hatta böylelikle; kimi öğrenciler üç anadalı bir arada yürütebiliyor. Üç anadalın bir arada yürütüldüğü programlar ise “Triple Major” olarak adlandırılıyor.

Günümüzde değişen dünyada birden fazla disiplinde uzmanlaşmış insanlara ihtiyaç duyuluyor. Fark yaratabilmek için bunun ne kadar gerekli bir süreç olduğu görülüyor. Bu anlamda üniversiteler müfredatlarını değiştiriyorlar ve dual programlar açıyorlar. Öğrencilerin birden fazla alanda uzmanlaşmasına yönelik bir eğitime geçişin söz konusu olduğu biliniyor. Özellikle Amerika, Kanada gibi ülkelerde buna yönelik çalışmalar yürütüldüğü biliniyor. Üniversiteler eğitim sistemlerini, eğitim biçimlerini yeniden yapılandırılıyorlar.

Elbette Türkiye’de de buna yönelik programlar bulunuyor. İstanbul Üniversitesi, Türkiye’deki örnekler arasında yer alıyor. Örneğin; öğrenciler hukuk ile psikolojik danışmanlık eğitimini birlikte almayı seçebiliyor. Ya da mühendislik okurken fizik eğitimi almayı tercih edebiliyor. Bu öğrenciler elbette eğitim ve kariyer anlamında daha farklı bir noktada bulunuyor.

Teknoloji ve İnovasyonu Tetiklemek

Günümüzde dünyaya 360 derecelik bir açıyla bakabilecek insanlara ihtiyaç duyuluyor. Multidisipliner hatta transdisipliner bir anlayışla değerlendirmelerde bulunmak gerekiyor. İnovasyon için bunların gerekli olduğu biliniyor. Örneğin; yapay zeka ile biyolojiyi birleştirdiğinizde biyoteknoloji ortaya çıkıyor. Böylelikle farklı alanlarda yeni kapılar açılıyor. Teknoloji ve inovasyonu tetiklemek böylelikle mümkün olabiliyor.

Patentleme konusunda da benzer bir durum karşımıza çıkıyor. Patentlerin büyük çoğunluğu tıp ve yaşam bilimleri alanlarında alındığı biliniyor. Bu anlamda %87’lik bir oran söz konusu… Ancak; tıp ve yaşam bilimleri alanında alınan her patent mühendislik alanının desteğine ihtiyaç duyuyor. Yani teknoloji ve inovasyon tek bir disiplin etrafında gelişmiyor. Bu noktada öğrencilerin farklı alanlarda uzmanlaşması önem taşıyor. Bu anlamda Türkiye’deki genç nüfusu çok iyi değerlendirmek gerekiyor. Öğrencilerin becerilerini geliştirmeye ve donanımlarını artırmaya yönelik çalışmalar yürütmek gerekiyor.

Çift anadal ve yandal hakkında detaylı bilgi edinmek için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Eğitime dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

12 + 12 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest