AP Sınavları Bitti: Şimdi Ne Olacak?

Geride bıraktığımız haftalar, yurtdışında eğitim almaya hazırlanan öğrenciler için çok önemliydi. Çünkü her yıl Mayıs ayında gerçekleşen AP sınavları, yıl da 7-11 Mayıs ve 14-18 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşti. 2018 AP sınavı sonuçları, College Board tarafından 5 Temmuz’da ilan edilmeye başlanacak. Türkiye’yi de kapsayan uluslarası sonuçlarınsa 9 Temmuz’da ilan edileceği belirtiliyor.

Geçtiğimiz yıl AP dersi alanların sayısı rekor sayıya ulaşmıştı. Henüz bu yıl sınava giren öğrenci sayısına dair bir bilgi verilmedi. Ancak son 10 yılda ikiye katlanan öğrenci sayısının bu yıl da azalmadığı tahmin ediliyor.

Araştırmalar, lisedeyken üniversite seviyesinde ders alan öğrencilerin, üniversiteye çok daha iyi hazırlandığını gösteriyor. Bu öğrenciler, üniversiteye girme olasılıklarını arttırmanın yanı sıra üniversitede çok daha yüksek başarılar ortaya koyuyor.

AP sınavları geride kaldı, sırada ne var?

Kendi tercihine bağlı olarak 30’dan fazla alanda farklı derslerden sınava giren binlerce öğrenci için ilk hedef 5 üzerinden en az 3 almak. Çünkü üniversitelerde geçerliliği olması için öğrencilerin 3 ve üzeri puanlar alması bekleniyor.

Bir anlamda kendini geliştirmenin en önemli kanıtlarından biri olan AP sınavı, yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilere çok değerli katkılar sağlayacak. AP sınavı sayesinde geçerli puan alan öğrenciler dünyanın en prestijli okullarına başvururken rakipleri arasında öne çıkmayı başaracak.

AP sınavları okula nasıl bildirilir?

AP puanlarını başvurdukları okullara öğrencilerin kendisi bildirir. Bu aslında başlangıçta çok resmi olmayan bir süreç gibi görünse de kabul aldıktan sonra, bildirilen puanın resmiyete dökülmesi istenir. Diğer taraftan, AP’den 3 puan almış bir öğrenci MIT gibi çok yüksek puanlar isteyen bir okula başvuracağında AP puanını bildirmek zorunda değildir.

Kabul aldıktan sonra, okulda bazı derslerden muaf olmak için bildirilmesi gereken puanlar için öğrencilerin başvuru yapması ve belli bir ücret ödemesi gerekir. Puanınızı kullanıp kullanmamaya karar vermeden önce mutlaka başvuru yapacağınız okulun bu zamana kadar hangi puan aralığını geçerli saydığını öğrenin.

AP puanları okulların kararını etkiler mi?

AP puanınız, özellikle lise eğitimini Türkiye’de almışsanız, yurtdışındaki okullara başvuracağınızda uluslararası düzeyde eğitime hazır olduğunuzu kanıtlayacak. Bu nedenle geçerli AP puanınızla bir okula başvurduğunuz zaman bu puan kesinlikle göz önünde bulundurulur.

Share this post