fbpx
Ana sayfa » Blog » Almanya’da Yüksek Lisans ve Doktora: Başvurular ve Kabul Şartları

Almanya’da Yüksek Lisans ve Doktora: Başvurular ve Kabul Şartları

Almanya’daki yükseköğretim programlarının çoğunun ücretsiz olmasından dolayı birçok öğrenci Almanya’da eğitim görmeyi tercih ediyor. Almanya’daki yüksek lisans ve doktora programlarını…

17 Ağustos 2018

Almanya'da Yüksek Lisans ve Doktora

Almanya’daki yükseköğretim programlarının çoğunun ücretsiz olmasından dolayı birçok öğrenci Almanya’da eğitim görmeyi tercih ediyor. Almanya’daki yüksek lisans ve doktora programlarını araştırmak için Alman Akademik Değişim Servisi‘nin (DAAD) veri tabanına bir göz attığınızda, sunulan 17.000 program arasında 88’inin eğitim dilinin İngilizce olduğunu görebilirsiniz. (1) Halkın büyük çoğunluğunun iyi derecede İngilizce bilmesinin yanı sıra, eğitim dili İngilizce olan birçok yüksek lisans ve doktora programı bulunmakta. Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi, Almanya’da da devlet üniversiteleri ve özel üniversiteler olmak üzere iki çeşit üniversite bulunmakta.

Almanya’daki her üniversite başvuru şartlarını, sınavlarını, değerlendirmelerini ve programlarını kendi belirliyor. Devlet ise, ücretlendirmeleri, kalite kontrolleri ve derslerin akreditasyonu kendi belirliyor. Almanya’da genel olarak, araştırma üniversiteleri, teknik üniversiteler, uygulamalı bilimler üniversiteleri ve sanat-film-müzik kolejleri olmak üzere 4 kategoride üniversite bulunuyor. 

Almanya’da Yüksek Lisans ve Doktora Kabul Şartları

Almanya’daki üniversitelere yüksek lisans veya doktora programlarına başvuru aşamasında kesinleştirmeniz gereken en önemli mevzu, lisans ve/ya yüksek lisans diplomanızın orada geçerli olup olmadığıdır. Bunu kesinleştirmek için görevli kurum Alman Uluslararası Ofisi(Akademisches Auslandsamt). Eğer diplomanız kabul edilmiyorsa, başlayacağınız programdan önce bilimsel hazırlık sınıfını okumanız istenebilir. Lisans ve/ya yüksek lisans diplomanızın geçerli olduğundan emin olduktan sonraki önemli nokta ise ortalama. Almanya’daki çoğu üniversite lisans ortalamanızın en az 2.50/4.0, yüksek lisans ortalamanızın ise en az 3.0/4.0 olmasını istiyor. 

Almanya’daki yüksek lisans veya doktora programınızı Almanca okumak istiyorsanız, programınızın sizden istediği Almanca dil şartlarını yerine getirmeniz gerekir. Almanya’daki yüksek lisans ve doktora programlarının çoğu, Ortak Avrupa Dil Referans Çerçevesine göre C1-C2 seviyelerine eş puanları resmi Almanca sınavlarından almanızı istiyor. Almanca dil bilginizi ise, Almanca Yabancı Dil Yeterlilik Sınavı (TestDaf) ve Yüksek Okullara Giriş için Almanca Dil Sınavı (DSH) üzerinden yeterli puanı alarak kanıtlayabilirsiniz. Goethe-Zertifikat C2: Großes Deutsches Sprachdiplom alarak ya da eğer bir Alman lisesinden mezun iseniz ve Abitur‘a sahipseniz, Almanca bildiğinizi kanıtlayabilirsiniz. Eğer programınızın eğitim dili İngilizce ise, TOEFL, IELTS, ya da C1 Advanced sınavlarından yeterli puanı aldığınız sonucu kanıt olarak sunabilirsiniz. 

Almanya’da Yüksek Lisans ve Doktora Başvuruları

Almanya’daki yüksek lisans veya doktora programlarının istediği genel belgeler şunlardır: pasaport fotokopisi, pasaport fotoğrafı, lise diplomanız, lisans ve/ya yüksek lisans diplomanız, diplomalarınıza ait not çizelgeleri, (Almanca ve/ya İngilizce) dil bilginizi kanıtlayan sınav sonucu, 2 adet referans mektubu ve özgeçmişiniz. Yüksek lisans programları için Almanca veya İngilizce amaç mektubu ve doktora programları için de araştırma önerisi istenmektedir. Başvurular üniversitelerin internet sitelerin üzerinden veya Uni-Assist (https://www.uni-assist.de) portalı üzerinden yapılıyor. Başvuru için yollayacağınız belgeler, İngilizce’ye veya Almanca’ya yeminli tercüman tarafından tercüme edilmiş ve noter onaylı olmalıdır. Özellikle çok başvuru alan üniversiteler öğrenci adaylarıyla mülakat yapmakta. Bir yüksek lisans programına başvuru yapıyorsanız lisans derslerinizdeki bilgileri, bir doktora programına başvuru yapıyor iseniz lisans ve yüksek lisans bilgilerinizi tazelemek başarılı bir mülakat süreci geçirmenizi sağlayacaktır. 

Kaynakça: 

https://www.elt.com.tr/almanyada-universite-egitimi

https://www.studying-in-germany.org/admission-requirements-masters-germany/ 

 

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

4 + 15 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest