fbpx

AP Programı Olan Liseler

SAT sınavlarının düzenleyici ve uygulayıcısı College Board tarafından Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da tertiplenen Advanced Placement (AP) programı, eğitimde mükemmeliyeti amaçlayan yapısıyla öğrencilere lise eğitimlerinden sonra Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada başta olmak üzere 60 farklı ülkede yer alan eğitim kurumlarında üst düzey eğitim alma fırsatı sunuyor.

 

Öğrenciler, temel olarak Advanced Placement programı ile kendilerini, lise yıllarında üniversitede karşılaşacakları eğitim seviyesine hazırlama fırsatı yakalıyorlar. Advanced Placement programı süresince aldıkları dersler sayesinde öğrenciler, özellikle yurt dışı üniversite başvurularında önemli bir avantaj yakalıyorlar. Yurt dışı başvurularınızı değerlendirmeye alan başvuru kabul komiteleri, öğrencilerin lise yıllarında AP programına katılarak akademik seviyede eğitim almalarına oldukça olumlu bir şekilde yaklaşıyorlar.
  

Dünya genelinde 3300 üniversite tarafından değerlendirmeye alınan Advanced Placement programı, öğrencilere 6 ana dal içerisinde 38 adet ders arasından seçme imkanı tanıyor.

AP programına sahip liseler, öğrencilere her ne kadar zorlu bir eğitim sistemi sunsalar da AP programına lise yıllarında katılan öğrenciler gerek yurtdışı üniversite başvurularında gerekse de ülkemizde AP programını kabul eden üniversitelerde kredi muafiyeti ve burs kazanma gibi fırsatlardan yararlanabiliyorlar. Örneğin, Türkiye’de AP programını başarıyla tamamlayan öğrenciler Sabancı Üniversitesi, Koç Üniversitesi ve Özyeğin Üniversitesi gibi okullarda burslu okuma imkanına sahip olabiliyorlar. 

Her ne kadar AP programına yönelik özel eğitim kurumları olsa da Türkiye, AP programıyla eğitim veren liselere sahip. Okulları sıralayacak olursak; Hisar Okulları, Amerikan Robert Koleji, TED İstanbul Vakıf Koleji, Açı Koleji, İzmir Koleji, Üsküdar Amerikan Koleji, Gelişim Koleji, Özel Ege Okulu, Irmak Koleji.

Son derece yoğun bir eğitim programı olan AP, öğrencilerin gelecekteki kariyerlerini şekillendiren adımlar arasında yer alıyor. Bu sayede yurtdışında eğitim veren okullardan burs ve kredi kazanabilecek öğrenciler, Türkiye’de yer alan eğitim kurumlarında da benzer avantajlara sahip oluyorlar. Yoğun eğitim programı sayesinde lise yıllarında üniversite seviyesinde eğitim alan öğrenciler, edindikleri bu bilgileri hayatlarının her aşamasında; özellikle kariyer adımlarını birer birer çıkarken kullanıyorlar. 

Öğrenciler, yılda bir defa Mayıs ayında, seçtikleri ders başlıkları üzerinden hazırlanan sınavlara katılarak, bu alanda elde ettikleri bilgi birikimi göstermeye gayret ediyorlar. Sınavın büyük bir kısmı çoktan seçmeli sorulardan oluşurken, bazı soru modellerinde kısa ve yazılı yanıtlar bekleniyor. 

Puanlama Sistemi

1 ile 5 arasındadır. Başarılı sayılmak için sınavdan en az 5 üzerinden 3 puan almak gerekiyor. Sınav sonuçları Temmuz ayı içerisinde telefon veya yazılı e-posta ile öğrencilere bildiriliyor. 

İhtiyaç ve eksiklerinize göre hazırlanacak AP hazırlık derslerimiz hakkında bilgi almak içimn aşağıda yer alan formu doldurabilirsiniz:

Herhangi Bir Alan Bulunamadı.

Pin It on Pinterest