fbpx

AP Kurs ve Hazırlık Süreci

Advanced Placement (AP) programı öğrencilerin gelecekte oluşturmak istedikleri kariyerleri açısından büyük öneme sahip. Programda 6 ana dalda yer alan 38 ders yer alırken öğrenciler, “AP Capstone”, “Arts, History & Social Science”, “English”, “World Languages & Cultures”, “Sciences” ve “Math & Computer Science” ana dalları içerisinden seçecekleri konular üzerinden kendilerini geliştirme imkanı yakalıyorlar. Öğrenciler bu sayede yurt dışı eğitimi hayallerini gerçeğe dönüştürebilmek için büyük fırsat yakalıyorlar.

AP Hazırlık Öğrenciler, Advanced Placement (AP) dersleri arasından seçim yaparak program sonunda katılacakları sınavlarda başarılı olmak için yoğun bir çaba harcıyorlar. Yüksek bir AP puanı alarak yurt dışı üniversite başvurularında ellerini güçlendirebilecek öğrenciler, bunun yanı sıra üniversite seviyesinde aldıkları eğitim farklı yönlerden avantajlara dönüştürebilirler.

Son derece yoğun bir program olan ve disiplinli bir çalışma isteyen AP programı, bu bağlamda öğrencilerin hayatını epeyce zorlaştırıyor. Programın yoğunluğu öğrencilerin hayatlarını zorlaştırsa da özellikle lise yıllarında alınan lisans seviyesindeki eğitim, öğrencilerin gelecekteki hem lisans hem de kariyerlerini çok daha rahat bir şekilde inşa etmelerini sağlıyor. 

Bu noktada öğrenciler AP programına yönelik özel ders ya da bu alanda eğitim veren özel eğitim kurumlardan destek alabilirler. Bireysel çalışmanın yanı sıra AP programının inceliklerini ve püf noktalarını kavrayacak öğrenciler bu sayede programı çok daha rahat bir şekilde tamamlayabilirler. Seçilecek dersler, alınacak desteğin formatını değiştirdiği gibi öğrenciler bu noktada seçimlerini yapmadan önce dikkatlice düşünmeliler. Seçilen derslerin ardından alacakları yardım modelini belirleyecek öğrenciler, istedikleri AP puanını çok daha rahat bir şekilde alabiliyorlar. 

Advanced Placement (AP) Avantajları

Advanced Placement (AP) programına katılan öğrenciler aldıkları dersleri, okudukları üniversitelerde saydırarak derslerden muaf olabilirler. Bu sayede özellikle üniversitede çift ana dal yapmak isteyen öğrenciler kendilerine daha fazla zaman ayırabilirler. Ayrıca daha az sayıda ders aldıkları için eğitim harcamaları da aynı ölçüde azalacaktır.  

Akademik artılarının yanı sıra Advanced Placement (AP) programı öğrencilerin kişisel gelişimleri açısından önemli katkılar sağlar. Lise eğitim esnasında lisans seviyesinde eğitim alarak akademik olarak kendi yaşıtlarının önüne geçmeyi başaran öğrenciler, seçtikleri ders konuları üzerinde önemli bir bilgi birikimin de sahibi olurlar. Bunun yanı sıra çalışma disiplini, yaratıcılık, problemlere alternatif yaklaşım ve çözümler getirme, akademik metin yazabilme gibi yeteneklerle kendilerini geliştirme imkanı yakalarlar. 

Advanced Placement (AP) sınavı her sene yalnızca Mayıs ayında düzenleniyor. Öğrenciler bu süreçte birden fazla Advanced Placement (AP) sınavına girebilirler. Çoktan seçmeli ve kompozisyon bölümlerinden alınan puanların toplamı, öğrencilerin Advanced Placement (AP) sonuçlarını belirler. Aldıkları derslerin 3 tanesini başarıyla vermeyi başaran öğrenciler, Advanced Placement sertifikası (diploma da diyebiliriz) almaya hak kazanırlar. Advanced Placement (AP) sınav sonuçları Temmuz ayında öğrencilere bildirilir. 

İhtiyaç ve eksiklerinize göre hazırlanacak AP hazırlık derslerimiz hakkında bilgi almak içimn aşağıda yer alan formu doldurabilirsiniz:

Pin It on Pinterest