fbpx
Ana sayfa » Blog » 3 Aşamalı Yüksek Öğrenim Programı ile İngiltere’de Üniversite Eğitimi

3 Aşamalı Yüksek Öğrenim Programı ile İngiltere’de Üniversite Eğitimi

Dünyanın eski üniversitelerinden olan Cambridge ve Oxford’un bulunduğu İngiltere, diğer birçok köklü akademisi ile binlerce yıldır öğrenciler tarafından en çok…

10 Eylül 2018

3 Aşamalı Yüksek Öğrenim Programı

Dünyanın eski üniversitelerinden olan Cambridge ve Oxford’un bulunduğu İngiltere, diğer birçok köklü akademisi ile binlerce yıldır öğrenciler tarafından en çok tercih edilen merkezlerin başında geliyor. Ülkenin dört bir yanında bulunan kütüphaneleri, son teknoloji ile donatılmış laboratuvar ve saygın akademik kadroları özellikle lisans ve lisansüstü alanda eğitim almak isteyenlere çok büyük avantajlar sunuyor. Tüm bunlara ek olarak, üniversitelerdeki eğitim anlayışı İngiltere’yi dünya çapında farklı ve özel kılan bir diğer nokta olarak gösterilebilir. Lisans öncesi, lisans ve lisansüstü olarak 3 aşamadan oluşan ve öğrencilerin üst düzey akademik yetkinlik kazanmasını sağlayan İngiltere’de eğitim sistemi konusunu aşağıda inceleyebiliriz.

1. Lisans Öncesi Hazırlık Süreci

A Level: İngiltere’de liseden mezun olan öğrenciler, GCSE (General Certificate of Secondary Education) sertifikalarını aldıktan sonra A level aşamasına geçmektedirler. 2 yıl süren ve öğrencilerin lisansta eğitim almak istedikleri konularda 3 veya 4 alana yoğunlaşıp uzmanlaşmalarını amaçlayan bu aşamanın daha kısa süreli olanı ise foundation programıdır. 

Foundation: İngiltere’de eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler için İngilizce seviyelerine göre daha kısa sürebilen ancak genellikle 1 akademik yıldan oluşan hazırlık programıdır. Dil öğrenimi haricinde okul ortamına bir nevi adaptasyon aşaması olan ve derslere de hazırlanma sürecini içeren bu program oldukça faydalıdır. Farklı İngilizce seviyeleri için başlama tarihleri farklı olan özel foundation programları da bulunmaktadır. 

İngiltere’de hazırlık okumak haricinde üniversiteye kabul almada diğer iki seçenek de AP (Advanced Placement) veya IB (Uluslararası Bakalorya) denkliklerine sahip olmaktan geçmektedir. 

2. İngiltere’de Lisans Eğitimi 

Ülkemize benzer şekilde her yıl eylül/ekim aylarında başlayıp haziran/temmuz aylarına kadar süren lisans aşaması, 8 ila 10 haftalık periyotlar şeklinde 3 dönemden oluşmakta olup sosyal bilimler (BA, Bachelor of Arts), fen bilimleri (BSc, Bachelor of Social Sciences), eğitim bilimleri (Bed, Bachelor of Education) başlıca lisans programlarıdır. Oldukça merak edilen İngiltere’de lisans eğitimi kaç yıl sorusunun cevabı ise diğer ülkelerden farklı olarak 3 yıldır. Uzmanlaşmaya dayanan lisans programlarında öğrencilere teori ve pratiklik kazandırmak adına hem ders hem de kurslara katılımlarını sağlayarak staj yapma imkânı da sunulmaktadır. 

3. Lisansüstü Programlarında İngiliz Eğitim Sisteminin Farkları

İngiltere’de lisansüstü eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler, lisans mezuniyet ortalamalarının başvurdukları okulun master programı için yeterli görülmediği durumlarda ortalamalarını yükseltmek için “pre master” programlarına; İngilizce yeterlilik puanını artırmak için de “pre sessional” programlarına katılabilmektedir. İngiltere’de yüksek lisans eğitimi 1 yıl olup doktora ise direkt araştırma aşamasına geçildiğinden 3 yıl sürmektedir. Kısaca İngiltere’de yüksek öğrenim anlayışı diğer ülkelere nazaran daha kısa ve daha yoğun bir programdan oluşmaktadır. 

Kaynaklar

 

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

6 + 2 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest