Blog

Yurtdışında Yüksek Lisans Yapmak İçin İzlenecek Yol

Yurtdışında yüksek lisans yapmak akademik kariyer için olduğu kadar mesleki kariyer için de büyük önem taşıyor. Yurtdışında eğitim aldığınız zaman, mesleğinizi dünyanın her yerinde icra etme şansınız artıyor. Bunun yanı sıra farklı bir ülkede yaşayarak dünyanın her yerinden öğrencilerle birlikte dünya standartlarında eğitim aldığınız zaman daha geniş bir vizyona sahip olursunuz. Bu da edindiğiniz bilgilerle neler yapabileceğinizi, kendiniz için en iyi kariyer yolunu çizmenizi sağlar.

Yurtdışı yüksek lisans yapmak için Türkiye’dekine göre biraz daha sistemli hazırlanmanız ve belli kriterleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Şimdi bu hazırlık sürecine daha yakından bakalım.

Hangi ülkeye ve hangi üniversiteye başvuracağınızı belirleyin

Yurtdışında yüksek lisans yapmaya karar verdiğiniz zaman uzun ve özen isteyen bir araştırma süreci başlıyor demektir. Bu aşamada, farklı ülkelerde değişen eğitim sürelerini iyice araştırmanız gerekir. Eğitim süresi bir yıldan dört yıla kadar değişiklik gösterebilir. Örneğin İngiltere’de ve Avustralya’da yüksek lisans eğitimi genellikle 2 dönem, yani 1 yılken Amerika’da ve Kanada’da ağırlıklı olarak 4 dönem (2 yıl) sürüyor.

Bu süre içinde çalışmak isterseniz öğrencilere yarı zamanlı çalışma izni veren ülkeleri araştırmak da sizin için faydalı olacak. Diğer taraftan, her bir üniversitenin farklı bir alanda daha iyi olduğunu unutmadan, yurtdışında üniversite tercihi yapmak gerekiyor. Üniversitenin sunduğu imkanları, akademik kadrosunu, lokasyonunu iyice incelemek sonrasında hayal kırıklığı yaşamamak için çok önemli.

Yurtdışında yüksek lisans yapmak için doğru başvuru zamanını öğrenin

Türkiye’de yüksek lisans başvuruları genellikle yaz döneminde olsa da, yabancı öğrenci olarak eğitim görmek istediğiniz yurtdışındaki okullara daha erken başvurmanız gerekebilir. Üniversitelerin yüksek lisans başvuru tarihleri genellikle Nisan ve Mayıs ayında sona erer. Hatta bazı ülkelerde ve okullarda bu tarih çok daha erken olabilir. Tarihleri kaçırmak, en az bir sene kaybetmek anlamına gelir.

 

Profesyonel danışmanlardan yardım alın

Yurtdışında yüksek lisans yapmaya karar verdiğiniz zaman, aslında hayatınızda ciddi değişiklikler yapmaya karar vermiş oluyorsunuz. Yurtdışında eğitim görmek; en az bir yıl farklı bir ülkede yaşamak, ciddi bütçeler harcamak ve en önemlisi de kariyeriniz için çok önemli adımlar atmak üzere verilen bir karar. Bunun için başvuru sürecinde hata yapmadığınızdan emin olmanız gerekiyor.

Başvuru yapmak istediğiniz okula ve bölüme uygunluğunuz, bütçeniz ve beklentileriniz yaptığınız gelecek planı için uygun mu? Yurtdışında bir üniversiteden kabul almayı şansa bırakmamak için motivasyon mektubunuz, özgeçmişiniz hatasız ve yeterince dikkat çekici mi? Diğer adayların önüne geçmek için neler yapmalısınız? Profesyonel eğitim danışmanları bu soruların yanıtını vermek için en uygun kişiler olacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir