Kanada’da Dil Eğitimi

Kanada,  hem ekonomik hem de toplum refahı olarak dünyanın en yaşanılası ülkelerinden biri olarak gösteriliyor. Eğitim almak için de çok iyi bir seçenek olan Kanada, hem Ingilizce hem de Fransızca’nın resmi dil olduğu bir ülkedir.  Kanadalıların eğitime verdiği önem ülkedeki eğitim standartlarının yüksek olmasında etkili olmuştur. Sosyal ortam olarak da gelişen Kanada, klüplere ve etnik altyapıların çesitliliğini temsil eden derneklere kolayca ulaşılabilmeniz mümkün.

Dil Eğitimi

Son yıllarda gençler dil eğitimi için tercih ettiği ülkelerin başında Kanada’da gelmektedir.  İngilizce eğitimi için en çok tercih edilen bölgeler Ontario eyaletinde bulunan ve Kanada’nın ticaret merkezi olan Toronto şehri ile; British Columbia eyaletinde yer alan ve iklim açısından Türkiye’ye benzeyen Vancouver şehridir. Kanada’nın Quebec eyaletinde ise konuşulan dil öncelikli olarak Fransızca’dır ve özellikle Montreal şehrinde Fransızca dil okulları bulunmaktadır. 6 ay ve daha kısa süreli programlar için dil eğitimi alacak yabancı öğrenciler turist vizesi ile Kanada’da eğitim alabilirler. Daha uzun süreli programlar için öğrenci vizesine başvurmak gerekir.

İklim

Kanada Türkiye’de olduğu gibi 4 mevsimi içerisine alan ender ülkelerden biri konumundadır. Yazları kavurucu; kışları da dondurucudur. Bu yüzdendir ki hangi mevsimlerde Kanada’da olacaksanız ona göre kıyafet getirmelisiniz.

Konaklama

En güvenli konaklama seçeneklerinden biri şüphesiz ki aile yanında kalmaktır. Bu size hem kullanılan dilin gelişmesine hem de değişik kültürleri en doğal haliyle gözlemlemenize imkân sağlayacaktır. Kanada’daki aileler bir üst model teşkil ederek yanlarında kalacak öğrenciye mobilyalı bir düzen kurmuşlardır, verdikleri yatak, nevresim, temiz havlu yanında. Aynı zaman da onlarla ortak yemek ve çamaşır makinelerini de kullanabileceksiniz.  Kiralık evde tutma şansınız var.  Üstelik bazılarında ısınma ve elektrik parası da dâhil edilebilmektedir. Ama bu ülkenin bölgesinden bölgesine değişiklik gösterir ve kalabalık bir şehir olduğundan istediğiniz vakit ev bulamayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler

Kanada, doğal güzellikleri ve Dünya’nın en yaşanabilir şehirlerine ev sahipliği yapıyor olmasından dolayı çok keyifli bir ülkedir. Başkent Ottowa; Eğitim kenti olmasının yanı sıra, turistik açıdan ilgi çekici bir şehirdir. Ottawa Nehri’nin kıyısında yer alır.   Ottawa Kanada’nın 4. Büyük şehirdir ve gezilecek harika yerlere sahiptir. Robson Meydanı, Jericho Beach ve Vancouver Sanat Galerisi gibi yerler mutlaka ziyaret edilmelidir. Niagara Şelalesini, Kanada’nın en geniş adası olan Baffin Adasını, Morraine Gölü ve eski kabilelerin yerleşkesi olan Crawford Gölünü, Hudson Körfezi ziyaret edilecek yerler arasında olmalı.

Eğlence

Eğlence ve sanatsal aktiviteler oldukça gelişmiştir.  Spor yapmak için mesela olimpik havuzları ya da dağ, taş, tepe, bayır tırmanma aktiviteleri de mevcut.

Üniversiteler

Kwantelen Polytechnic Universty (http://www.kpu.ca/)
Thompson Rivers Universty (http://www.tru.ca/)
windsor Universty (http://www.uwindsor.ca/)
Vancouver Island Universty (http://www.viu.ca/)
St Giles (http://www.stgiles-international.com/)
Brock Universty (http://www.brocku.ca/)
University of Winnipeg (http://www.uwinnipeg.ca/)