fbpx
Ana sayfa » Yurtdışında Lisans Eğitimi » Yurt Dışında Lisans Eğitimi Başvuru Rehberi

Yurt Dışında Lisans Eğitimi Başvuru Rehberi

Liseden sonra üniversite eğitiminizi yurt dışında almaya karar verdiniz ancak nereden başlayacağınızı tam olarak bilemiyorsanız bu yazı sizin için. Türkiye’deki…

19 Şubat 2019

Yurt Dışında Lisans Eğitimi Başvuru Rehberi

Liseden sonra üniversite eğitiminizi yurt dışında almaya karar verdiniz ancak nereden başlayacağınızı tam olarak bilemiyorsanız bu yazı sizin için. Türkiye’deki öğrencilerin son yıllara kadar oldukça az bir bölümü eğitimine yurt dışında devam etmeyi tercih ediyordu. Son yıllarda ise  yurt dışını tercih eden grubun üyeleri arttı. Amerika, İngiltere, Almanya, Canada, Fransa eğitim için yüksek oranda tercih edilen ülkelerden. Türkiye’den çok daha fazla bölüm çeşitliliği, dolayısıyla da daha spesifik meslekler kazandırma potansiyeline sahip tüm bu ülkeler. Peki siz hangisinde mutlu olurdunuz? Bölüm tercihinde nelere dikkat etmelisiniz? Girmeniz gereken sınavlar hangileri? Eğitim ücretleri ne kadar ve burs olanakları var mı? Sonrasında bu soruları kendiniz cevaplayabileceğiniz kısa rehberimize göz atın.

Önce Bölümünüzü Belirleyin

Okuduğunuz bölüm, mesleğinizle birebir aynı olmasa da benzer disiplinler olmaları işinizi kolaylaştırır. Örneğin idari ya da sosyal bilimler mezunu birinin mühendislik yapamayacağının kesin olduğunu düşünürsek bölüm seçiminiz bir noktaya kadar geleceğiniz üzerinde etkili. Aklınızda çok kesin bir seçim yoksa okumak istediğiniz ilk 5 bölümü sıralayın. Bölüm sayısını kendinize göre azaltabilir ya da çoğaltabilirsiniz. Bu sadece daha sonra incelemeniz gereken okul/bölüm sayısını, dolayısıyla da seçme sürecine harcadığınız zamanı etkiler.  (ki bu dönemde seçeneklerinizi olabildiğince değerlendirmenizi, hatta belirli meslek gruplarıyla birebir görüşmenizi öneririz.) Bölüm seçiminizi yaptıysanız sonraki kısma geçelim.

Okul Listesini Hazırlayın

Hangi okullar, hangi ülkeler bu alanda eğitim veriyor, araştırın. Yine bizim tavsiyemiz 20’yi geçmeyen bir okul listesi çıkarın. Ülke ayırt etmeden sizi çeken okulları listeleyin Şimdi sırada küçük bir oyun var. Listeye bir kez bakın ve tek şansınız olsa hangisini yazardınız, bu soruyu cevaplayın. Bunu listenin sonuna kadar yapın ve ilk sıradan araştırmaya başlayın. Bu arada ilk 5’inizde en çok hangi ülke var? Eğer bir ülke baskın geliyorsa, bu sizin bilinçsiz ama sebepsiz olmayan bir tercihiniz olabilir.

Sıra Başvuruda

Listenizdeki okulların başvuru şartlarını inceleyin. Mutlaka ortak değerlendirme koşulları olacaktır. Örneğin hepsi ya da çoğunluğu SAT şartı koşuyorsa yavaş yavaş bu sınava da hazırlanmaya başlamalısınız. Bir yandan da araştırmalarınız devam edebilir. Bu süreçte ülkelerin özelliklerini, yaşam koşullarını, öğrenciler için yaşamı, kültür-sanat aktivitesi olanaklarını, part-time çalışma imkanlarını, konaklama seçeneklerini ve hava koşullarını araştırabilirsiniz. Liste uzun gelebilir ancak eğlenerek atlatacağınız bir zaman dilimi olduğunu söyleyebiliriz.

 

Kaynak

 

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

4 + 8 =

Whatsapp

Sor
Ara
Menu
AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest