fbpx
Ana sayfa » Yurtdışında Lisans Eğitimi » Yurt Dışında Felsefe Eğitimi ve Kariyer Olanakları

Yurt Dışında Felsefe Eğitimi ve Kariyer Olanakları

Yurt dışında felsefe eğitimi almak için neler yapılmalı? Kariyer olanakları nelerdir? Yurt dışında felsefe yüksek lisans eğitimi alınabilir mi? Felsefe…

27 Nisan 2021

aba-egitim-yurt-disinda-felsefe-egitimi-ve-kariyer-olanaklari

Yurt dışında felsefe eğitimi almak için neler yapılmalı? Kariyer olanakları nelerdir? Yurt dışında felsefe yüksek lisans eğitimi alınabilir mi? Felsefe bölümünde eğitim kaç yıl sürüyor? Bölüm neleri kapsıyor? Felsefe okumak, öğrencilere eleştirel düşünme, akıl yürütme, problem çözme gibi beceriler kazandırıyor. Yurt dışında felsefe okumak ise öğrencilerin farklı kültür ve düşünme biçimlerini tanımalarına yardımcı oluyor. Felsefe eğitiminde Amerika ve İngiltere ön plana çıkıyor. New York Üniversitesi, Rutgers Üniversitesi, Pittsburgh Üniversitesi bu alanda öne çıkıyor. QS sıralama tablosuna göre; bu üç üniversiteyi Oxford Üniversitesi ve Londra Ekonomi Okulu takip ediyor. Peki; felsefe nedir? Felsefe bölümü öğrencileri nasıl bir eğitim alıyor?

Felsefe Eğitimi: Felsefe Nedir?

Felsefe nedir? Felsefe sözcüğünün Yunancadaki “philosophia” sözcüğünden geldiği biliniyor. Philosophia; bilgelik sevgisi ve hakikat arayışı kavramlarına karşılık olarak kullanılıyor. Felsefe; akıl, varoluş, bilgi, değerler, dil gibi genel ve temel soruların incelenmesine odaklanıyor. Felsefe teriminin ilk olarak Yunan filozof Pisagor tarafından kullanıldığı düşünülüyor.

Felsefe okumak öğrencilere, çözüm ve yanıtları bulmanın yanı sıra; soru sormayı da öğretiyor. Genellikle felsefi konularda kesin cevaplara ulaşmak mümkün olmuyor. Cevaplara odaklanmak yerine; olay ve durumlara farklı açılardan bakmayı öğrenmek gerekiyor. Eleştirel ve analitik düşünmeye odaklanmak felsefede temel noktalardan birini oluşturuyor. Felsefe dünyanın yaşadığı sorunları anlamlandırabilmeye olanak veriyor. Öğrenciler eğitimleri süresince kendi fikirlerini formüle edebilmeyi öğreniyorlar. Düşünme, okuma ve en önemlisi yazma becerilerini geliştirme fırsatı bulabiliyorlar.

Yurt Dışında Felsefe Okumak Kaç Yıl Sürüyor?

Peki; felsefe eğitimi kaç yıllık bir süreyi kapsıyor? Felsefe bölümü için eğitim süresi ülke ve üniversitelere göre farklılık gösterebiliyor. Ancak; genellikle 3 – 4 yıllık bir sürede mezun olmak mümkün olabiliyor. İngiltere’de felsefe bölümlerinin süresi genellikle 3 yıl olarak biliniyor. Amerika ve Kanada gibi ülkelerde felsefe bölümünde eğitim almak 4 yıllık bir süreci kapsıyor. Yurt dışında felsefe yüksek lisans eğitimi ise 1 yıl sürüyor. Felsefe alanında akademik kariyer düşünen öğrenciler yurt dışında felsefe doktora programlarına başvurmayı tercih edebiliyor. Yurt dışında felsefe doktora eğitim süresi yine ülke ve üniversiteye göre değişiklik gösteriyor. Genellikle 3 – 5 yıl arasında mezun olmak mümkün olabiliyor.

Yurt Dışında Felsefe Eğitimi Almak İçin Neler Yapılmalı?

Felsefe bölümleri için başvuru koşulları her ülke ve üniversiteye göre değişiklik gösterebiliyor. Bölümler kabul sürecinde adayların farklı becerilerine odaklanabiliyorlar. Ancak; her bölümde olduğu gibi akademik başarı ve dil yeterliliğine ihtiyaç duyuluyor. Felsefe; okuma, yazma ve düşünceleri ifade etmeye yönelik bir alan olarak biliniyor. Bu nedenle;  öğrenci adaylarının dil seviyelerinin son derece iyi olması gerekiyor. Dil yeterliliğini kanıtlamak için IELTS ya da TOEFL sınavlarından birinin alınması isteniyor.

Akademik başarı anlamında ise; SAT, ACT, AP, IB gibi sınavlar talep edilebiliyor. Hangi sınavların alınması gerektiği başvurulacak üniversiteye göre değişiyor. Ek olarak; yurt dışında felsefe okumak için transkript, diploma, niyet ve referans mektuplarına ihtiyaç duyuluyor. Öğrencilerin özgeçmişi de kabul aşamasında önemli bir noktayı oluşturuyor.

Felsefe Mezunları İçin Kariyer Olanakları

Felsefe eğitimi öğrencilerin farklı yönlerini ve becerilerini geliştirmelerine olanak veriyor. Böylelikle; felsefe mezunları birçok farklı meslek alanında çalışabilecek donanıma sahip olabiliyorlar. Peki; felsefe okuyanlar hangi alanlarda kariyer yapabiliyor? Birçok felsefe mezunu kariyerine akademik alanda devam etmeyi seçiyor. Bunun için yüksek lisans ve doktora seçeneklerini değerlendiriyorlar. Lisansüstü eğitimlerinin ardından bilimsel araştırma alanına yönelmeyi seçebiliyorlar. Diğer istihdam alanları ise; iletişim, reklamcılık, yayıncılık, halkla ilişkiler, siyaset gibi geniş bir yelpazeyi kapsıyor. Özellikle, yazma, konuşma ve düşünme becerileri sayesinde, yaratıcılık gerektiren alanlarda kariyerlerini sürdürebiliyorlar. Kamu ve özel sektörde iş fırsatlarını değerlendirebiliyorlar. Kültür ve eğitim merkezlerinde çalışmayı tercih edebiliyorlar.

Felsefe eğitimi hakkında daha detaylı bilgi edinmek için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Eğitim hakkında daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

6 + 5 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest