Blog

TEOG Tercih Rehberi 2017

2017-2018 eğitim – öğretim yılına en iyi okullarda başlamak isteyen öğrenciler için TEOG tercih robotu hakkında gerekli bilgilere bu yazıda yer vereceğiz. Aldığı puana göre en iyi tercihleri yapma isteyen öğrenciler, tercih robotunu kullanarak istedikleri okulları kolayca listeleme şansı bulacak. Bunun için Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı sistem kullanılacak.

Yine de genel olarak baktığımızda TEOG süreci sık sık kafa karıştırıcı bir hal alabiliyor. Çok sayıda tarih arasında bocalayabilen öğrencilerin, bu süreç içerisinde bir profesyonele danışması büyük önem taşıyor. Başvuruların neye dayanarak yapılması gerekiyor? Tercih işlemleri ne zamana kadar sürüyor? Sonuçlar ne zaman açıklanacak? Nakil işlemleri için ne zaman başvurulması gerekiyor?

TEOG için tercih süresi 14 Temmuz’da başladı

14 Temmuz’da başlayan tercih dönemi 24 Temmuz’a kadar devam edecek ve her bir öğrenci 25 okula kadar tercih yapabilecek. Bu tercihler öncelikle okul müdürlüklerinin onayından geçecek. Bu onayın ardından tercihlerde bir değişiklik yapılamayacağı için, öğrencilerin okul müdürlüklerine onaylatmadan önce iyi düşünmesi gerekiyor.

Okullar önceden belirlenmiş kontenjanlara, esas puan ve puan üstünlüğüne göre öğrenci alımı yapacak.

TEOG’da eşit puan durumunda neler oluyor?

Ortaöğretime yerleştirmeye esas puanların eşit olması halinde, AOSP, eşitliğin devam etmesi hâlinde sırasıyla 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki YBP üstünlüğüne göre yerleştirme gerçekleşecek. Eşitliğin sürmesi durumunda tercih önceliği, yine eşitliğin devam etmesi durumunda okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı, bunların da eşit olması hâlinde ise öğrencinin doğum tarihine göre yaşça küçük olanların önceliği dikkate alınacak.

11 Ağustos’ta yerleştirme sonuçları açıklanacak

11 Ağustos 2017 tarihinde yerleştirme sonuçları ve boş kalan kontenjanlar öğrencilere ve ailelerine duyurulacak. Bunun ardından yeni bir süreç başlayacak: nakil işlemleri. 14-18 Ağustos, 21-23 Ağustos ve 28 Ağustos – 6 Eylül 2017 tarihlerinde yerleştirmeye esas nakil işlemleri ile devam edilecek. Yani yerleştirmeye esas nakil işlemleri için toplam üç kez başvuru şansı olacak.

8 Eylül tarihlerinde herkes 2017-2018 eğitim – öğretim yılına başlayacağı okulu öğrenmiş olacak ve bu yıl için TEOG süreci sona erecek.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir