fbpx
Ana sayfa » Blog » Yurtdışında Bir Üniversiteye Kabul Almak İçin Sosyal Sorumluluk Projeleri Neden Önemli?

Yurtdışında Bir Üniversiteye Kabul Almak İçin Sosyal Sorumluluk Projeleri Neden Önemli?

Daha önce sıkça bahsettiğimiz gibi Türkiye’deki başvuru koşullarının aksine, yurtdışında üniversite başvurusu yalnızca bir sınavdan ibaret değil. Yurtdışında bir üniversiteye başvuru…

13 Ekim 2017

Daha önce sıkça bahsettiğimiz gibi Türkiye’deki başvuru koşullarının aksine, yurtdışında üniversite başvurusu yalnızca bir sınavdan ibaret değil. Yurtdışında bir üniversiteye başvuru yapmak istediğiniz zaman öğrencinin o güne kadar neler yaptığına, başarılarına, deneyimlerine, ilgi alanlarına yönelik bilgiler isteniyor. Başvuru süreci üniversiteden üniversiteye değişse de, yurtdışındaki üniversitelerin istediği şey temelde öğrenciyi tanımak. Bu aşamada sosyal sorumluluk projeleri öğrenci hakkında önemli bilgiler sunarak, başvuruda rakiplerinin önüne geçmesini sağlıyor.

Peki, sosyal sorumluluk projelerine katılım yurtdışındaki üniversiteler için neden bu kadar önemli?

Yaşadığınız Toplumdaki Farkındalığınız

Başvuruda belirttiğiniz sosyal sorumluluk çalışmalarınız özellikle girmek için rekabetin yoğun olduğu üniversitelerde büyük önem kazanıyor. Başvurular genellikle gerekli not ortalamasının haricinde öğrencinin sosyal sorumluluk alanındaki çalışmaları da göze önüne alınarak değerlendiriliyor. Çünkü bir sosyal sorumluluk projesinde yer almak aslında aday öğrencinin çevresine ve yaşadığı topluma duyarlı olduğunu gösteriyor.

Sosyal sorumlulukla ilgilenen bir öğrenci okul süresince bir yandan okul ve dersleriyle ilgilenirken, aynı anda parçası olduğu sosyal sorumluluk projesine de zaman ayırmalı. Bu açıdan bakıldığında sosyal sorumluluk projesi katılımı, aday öğrencinin zaman yönetimi yapabilme becerisini gösteriyor.

Aynı zamanda öğrencinin ilgi alanlarına zaman ayırması ve ilgi alanı dahilinde çeşitli projelerde yer alması üniversiteler açısından oldukça pozitif karşılanıyor.

Değişen Koşullar

Son yıllarda birçok alanda yaşadığımız değişimleri göz önüne alırsak, günümüzdeki öğrenciliğin 30 sene önceki öğrencilik ile kıyaslanamayacağı sonucuna rahatlıkla varabiliriz. Günümüzde disiplinler arası geçiş oldukça yüksek. Teknoloji, mühendislik, bilgisayar alanlarındaki gelişmelerin yanında sosyal bilimler de son dönemde hızlı bir değişim geçirdi ve geçirmeye devam ediyor. Başvuru kabul eden üniversiteler de doğal olarak öğrencinin disiplinler arası düşünce yapısına sahip olmasını bekliyor.

Sosyal sorumluluk projelerinde yer alan bir öğrenci, üniversitenin bakış açısından puan kazanıyor çünkü katıldığı projeler yaşadığı dünyadaki gelişen konseptlere açık olduğunu gösteriyor. Ekoloji, sağlık, toplumsal cinsiyet gibi önem kazanan kavramların farkında olmak günümüz dünyasında gerekli. Bu sebeple sosyal sorumluluk projelerine katılmak ve dolayısıyla duyarlı, farkındalık sahibi, değişime ve gelişime açık bireyler olmak yurtdışında üniversitelerden kabul almak için büyük önem taşıyor.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

1 + 10 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest