fbpx
Ana sayfa » Blog » Sınavlara Hazırlıkta Dijital Eğitim Platformları

Sınavlara Hazırlıkta Dijital Eğitim Platformları

Dijital eğitim sistemine geçilmeden önce, eğitim, tekdüze bir sistem şeklinde ilerleme göstermekteydi. Tekdüze eğitim sistemi ile kastedilen; “kitabı aç”, “oku”,…

3 Haziran 2020

Dijital eğitim sistemine geçilmeden önce, eğitim, tekdüze bir sistem şeklinde ilerleme göstermekteydi. Tekdüze eğitim sistemi ile kastedilen; “kitabı aç”, “oku”, “altını çiz” ve “tekrar et” komutlarının sürekli olarak yinelenmesi şeklinde gerçekleşmesidir. Günümüzde eğitim sistemi, bazı sebeplerin varlığı ile artık tekdüze eğitim sisteminden sıyrılarak dijital ortamlara geçiş göstermektedir. Önceleri de kullanılan dijital eğitim platformları, günümüzde daha sıklıkla tercih edilir hale gelmiştir.

Son zamanlarda yaşanan koronavirüs vaka sayısı artışları nedeniyle de eğitim süreçleri, sınıflardan alınarak dijital ortamlara taşınmaktadır. Dijital ortamlarda sunulan eğitimin daha sağlıklı ve daha kaliteli olmasından olacak ki; süreç ile olan uyum, gün geçtikçe daha da rayına oturmaktadır. Eğitim sürecinde kullanılan çoğu materyalin dijital olması, hem öğrencilerin hem de eğitimcilerin işini kolaylaştırmaktadır.

Dijital Eğitim Sisteminde Dijitalleşme Nedir?

Uzaktan eğitim sistemine hızla geçiş yaptığımız bu dönemde; okuma alışkanlıklarını; bilgisayar, Ipad ve tabletler üzerinden yürütmek bizleri biraz zorlamaktadır. Kitaplardan sıyrılarak, kişilerin kendini dijital platformun içerisinde bulması, alışma dönemi isteyen bir süreçtir. Kişilerin bu süreçten rahatlıkla çıkması için, öncelikle bilgisayarlar ile baş etmesini bilmeleri gerekmektedir. Daha sonra, okuma alışkanlığını, sistem üzerinden ‘nasıl başarırız, nasıl geliştirebiliriz’ şeklindeki sorularla pekiştirerek, sürecin üstesinden gelinmesi mümkün olmaktadır.

Sanal platform üzerinden yapılan dijitalleşme sayesinde çoğu şeye, hızlı bir şekilde ulaşılabilmektedir. Bizlere sunulmuş olan bu dijital ortamlar ayrıcalığıyla, okuma alışkanlıkları ne kadar hızlı yapılırsa, süreci buradan yürütmek, o kadar rahat olacaktır. Önceki dönemlerde öğrenciler ile çalışılırken ‘çıktı’ almak gerekli iken, günümüzde artık bu sorunun üstesinden rahatlıkla gelinmektedir. Bireyler, artık çıktı ile uğraşmak yerine, bilgisayar ya da telefon üzerinden okuma yapmakta, hatta soru ve cevaplarına yönelik olan süreçleri, bu platform sayesinde kolaylıkla sürdürebilmektedir.

Dijital Sınav Nedir?

Günümüzde yapılan sınavların çoğu dijital eğitim platformları üzerinden gerçekleştirilmektedir. Online eğitime geçildikten sonra yapılan sınavlarda dijital ortam üzerinden ilerleme gösterilmektedir. Bazı okulların özellikle istediği sınavlardan olan TOEFL’ın tamamından tutun da IELTS’in büyük bir kısmına kadar, çoğu sınav, artık sanal ortam üzerinden yapılmaktadır. IELTS’de sınavın tamamı değil de sadece belli bir kısmı uzaktan eğitim şeklinde verilmektedir.

Yapılan bu sınavların, öğrencileri ve hatta öğretmenleri zorlayan en önemli kısmı ise ‘speaking’ eğitiminin uzaktan veriliyor olmasıdır. Dil eğitiminde yer alan bu bölüm, uzaktan yapıldığında öğrencileri fazlasıyla zorlamaktadır. Eğitimdeki her iki taraf için, makineye konuşmak pek de kulağa hoş gelmemektedir. Dijital sınav sürecinde öğrenciler, dikkat edilmesi gereken hususlara önem verdikleri müddetçe, bu platformların üstesinden de başarıyla geleceklerdir.

Son olarak, öğrencilerin dikkat etmesi gereken hususların başında, okuma alışkanlıklarının değişmesinin geldiğini zaten belirtmiştik. Hemen hemen her sınav, artık bu sanal platformlar üzerinden yapıldığı için; gözün de, kulağın da artık alışması gerekmektedir. ‘Zoom’ programı üzerinden de gerçekleştirilen dijital eğitim sistemi, akademik sınavların çoğunu da kapsamaktadır.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

12 + 13 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest