Blog

SAT Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

SAT sınavı, yani Scholastic Aptitude Test, yabancı uyruklu öğrencilerin bir ülkede üniversite okuyabilmeleri, Türkiye’deki üniversitelerde eğitim almak isteyen yabancı öğrencilerin kabulü ve Amerikan üniversitelerinde öğrenim görebilme imkanı yakalamak isteyen öğrenciler için gerekli olan sınavlardan biridir. Yaygın olarak kabul edilen SAT hazırlık aşaması, bu yüzden büyük önem taşır.

Üniversite öğrenci alım koşullarından biri olduğu için son derece önemli olan SAT sınavı, College Board tarafından düzenlenir. SAT testi iki bölümden oluşur ve SAT 1 (Reasoning Test) ve SAT 2 (Subject Test) olacak şekilde uygulanır. SAT, toplamda 3 saat sürer. Essay kısmı için, 50 dakika süre daha verilir.

SAT 1 (Reasoning Test)’de yer alan içerikler, daha çok sayısal içerikli bölümler için önem arz eder. Örneğin; istatistik, diş Hekimliği, eczacılık, mimarlık, tıp fakülteleri, mühendislik gibi bölümlerde öne çıkar ve istenir.

SAT 2 (Subject Test)’de yer alan içerikler, daha çok eşit ağırlık ve dil bölüm içerikler için önem arz etmektedir. Örneğin, aşçılık, basın ve yayın, Gazetecilik, medya ve iletişim sistemleri, reklamcılık gibi alanlarında öne çıkar ve istenir.

SAT SINAVI

SAT sınavı hazırlık sürecine dair ipuçları

  • SAT sınavı, önemli bir sınav olarak önceden hazırlanılmasını gerektirir. En az 1 yıl önceden çalışmaya başlamak, başarı için önemli bir etken olacaktır. Kendinize zaman tanıyın ve gerçekten hazır olduğunuz zaman sınava girin.
  • Bu sınavlar için her şeyden önce İngilizce seviyenizin ileri olması gerekiyor. Çünkü sınav dili İngilizce. Bunun için sınav içeriğinin yanı sıra dil konusunda da kendinizi geliştirmeniz önemli.
  • SAT sınavına hazırlanmadan önce gireceğiniz sınavın içeriğine dair detaylı araştırma yapın. Tam olarak hangi konuları bilmeniz gerektiğini öğrenin. Bu bilgiler çerçevesinde mevcut durumunuzu ve ulaşmak istediğiniz başarıyı objektif bir değerlendirmeyle belirleyin. Hayalleriniz size motivasyon verse de hedefler sonuca götürür.
  • Çalışma programınızı hangi ülkeye gitmek istiyor ve nerede eğitim almayı düşünüyorsanız, orası için özel olarak oluşturmanızı öneririz. Etüt programları ile desteklenebilecek olan bu çalışma programı, düzenli ve etkin çalışmayı da gerektirir. SAT hazırlık sürecinde eksiklerinizi tamamlamak ve iyi bildiğiniz konularda hızlanmak için doğru çalışma tekniklerini öğrenmeye özen gösterin. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir