fbpx
Ana sayfa » Blog » SAT Matematik Sınavı Hakkında Temel Bilgiler

SAT Matematik Sınavı Hakkında Temel Bilgiler

SAT kapsamındaki matematik sınavı, onuncu sınıf öğrencilerinin edinmesi beklenen seviyede matematik becerilerinden oluşur. Bu da SAT’a girecek öğrencilerin hazırlık aşamasında…

20 Eylül 2017

SAT kapsamındaki matematik sınavı, onuncu sınıf öğrencilerinin edinmesi beklenen seviyede matematik becerilerinden oluşur. Bu da SAT’a girecek öğrencilerin hazırlık aşamasında yeni bilgiler ve yeni formüller öğrenmesine gerek olmadığı anlamına gelir. SAT sınav sorularını rahatlıkla çözebilmek için yapılması gereken onuncu sınıf matematik müfredatına hakim olmaktan ibaret!

SAT sınavı soruları

SAT sınav soruları iki temel türde gelir:

  • Problem çözme – çoktan seçmeli (5 cevap seçeneği)
  • Öğrenci tarafından üretilen yanıt soruları

SAT’a girenlerin çözmesi gereken üç ayrı Matematik bölümü genel olarak şu şekilde düzenlenmiştir:

  • 8 problem çözme sorusu ve 10 yanıt üretilen soru içeren 25 dakikalık bir bölüm,
  • 20 sorudan oluşan 25 dakikalık bir bölüm,
  • 16 sorudan oluşan 20 dakikalık bir bölüm.

Toplama baktığımız zaman, SAT matematik testinde puanlanmak üzere 54 matematik sorununun bulunur. Bu soruları farklı zorluk seviyelerinde hazırlanır ve her bölüm kolay başlayarak orta seviyeye taşınacak ve zor sorularla son bulacak. Herhangi bir bölümde; temel aritmetik, cebir, geometri ve diğer çeşitli konularda (çoğunlukla veri yorumu ve uygulamalı matematik) soru ile karşılaşabilirsiniz.

SAT Sınavı Soruları

SAT sınavında hesap makinesi kullanabilirsiniz

SAT sınavlarında hesap makinesi kullanmanıza izin veriliyor ve bunu bir seçenek olarak görmemeniz gerektiğini hatırlatmak isteriz. Soruları çözerken hem hata yapmamak hem de zaman kazanmak için ihtiyaç duyacaksınız. Ancak çoğu sorunuz için buna ihtiyacınız olmaz. Daha çok aritmetik işlemlerinizi kontrol etmek için kullanacaksınız. Hesap makinesinin yanı sıra kağıt üzerinde işlem yapmaya müsaade ediliyor.

SAT nedir ve neden girmelisiniz?

SAT, Amerika’da bulunan birçok kolej ve üniversitenin kabul sürecinin bir parçası olarak kullanılan standart bir sınavdır. SAT sınavlarından aldığınız puan genellikle üniversite düzeyindeki çalışmalarda nasıl bir performans sergileyeceğinin öngörüsü olarak kullanılır.

SAT’a ne zaman girmeliyim?

Öğrencilerin genel olarak SAT’ı 11. veya 12. sınıflarda SAT’a girmesi önerilir. Sınav, Ocak, Mart (sadece Amerika’da), Mayıs, Haziran, Ekim, Kasım ve Aralık aylarında düzenleniyor. Sınava ne zaman gireceğinize karar verirken; ne kadar sürecek bir çalışmaya ihtiyacınız olduğunu ve başvuru yapacağınız okulun başvuru tarihlerini göz önünde bulundurmanız gerekir. Lisede geliştirilen beceriler test ediliyor olsa da, sınavdan önce hazırlanmak için belli bir zaman ayırmalısınız. Gerekirse testi tekrar etmek için kendinize zaman tanıdığınızdan emin olmalısınız.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

3 + 8 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest