fbpx
Ana sayfa » CV Hazırlama » Regular Başvurularında İyi Bir Ön Yazı Tüm Kapıları Açar!

Regular Başvurularında İyi Bir Ön Yazı Tüm Kapıları Açar!

Amerika Birleşik Devletleri’nde Eğitim ve başvuru süreci Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitim almak, sağladığı akademik faydaların yanı sıra kişinin kendisine farklı…

19 Aralık 2018

Regular Başvurularında İyi Bir Ön Yazı Tüm Kapıları Açar!

Amerika Birleşik Devletleri’nde Eğitim ve başvuru süreci

Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitim almak, sağladığı akademik faydaların yanı sıra kişinin kendisine farklı yönler katabilmesinin de kapısını aralıyor. Farklı kültürden insanlarla kurulan etkileşim, olaylara farklı açıdan bakabilmeyi, empati kurabilmeyi ve belki de en önemlisi kişiye evinden kilometrelerce uzakta birey olmayı aşılıyor. 

Yurtdışında eğitim almanın faydalarını bir tarafa alacak olursak kafamızda hangi okul ve fakülteyi tercih etmemizle beraber geriye tek bir şey kalıyor: Başvuru süreci. Her okul ve hatta fakültenin farklı başvuru süreç ve dönemi olduğundan harekete geçmeden önce tüm detaylara dikkat etmek gerekiyor. 

Farklı model ve süreçler

Bu noktada öğrencilerin önünde 4 adet seçenek yer alıyor: Early Decision, Early Action, Restrictive Early Action ve Regular Decision. Öğrenciler başvuru süreçlerinde genellikle Regular’ı tercih etseler de diğer başlıklara da kısaca değinebiliriz. 

Sadece bir üniversiteye başvuru yapılabilen Early Decision sürecinde, başvuru yaptığımız okul tarafından kabul edilmemiz durumunda kayıt yaptıracağımızı da imza ile taahhüt etmiş oluyoruz. Yani Early Decision ile sadece bir üniversiteye başvuru yapabiliyoruz. Bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta, her okulun birbirinden farklı “son başvuru” tarihinin olması.  

Early Decision’a göre daha fazla esnek bir yapıda olan Early Action sürecinde kabul edilseniz dahi başvuru yaptığınız okula gitmek zorunda değilsiniz. Bu süreçte başvurunuzu okula erken yollayıp, cevabı daha erken alırsınız. 

Restrictive Early Action tipi başvuruda ise, hangi okulu seçtiğiniz büyük önem taşıyor. Early Action tipinin kısıtlayıcı modeli olarak da adlandırabileceğimiz bu başvuru tipinde, seçtiğimiz okulu kafamızda netleştirmemiz büyük önem taşıyor. Bu tip başvuru yapmamızla beraber diğer okullara sadece Regular Decision ile başvurabiliyoruz. 

Diğer başvuru modellerine kıyasla, öğrenciler genel olarak Regular Decision tipi başvuru modelini kullanmayı tercih ediyorlar. Regular Decision konusuna parantez açarsak, öğrenciler okulların açıkladıkları son başvuru tarihlerine kadar diledikleri kadar okula başvuruda bulunabilirler. Bu noktada öğrencilerin önünde herhangi bağlayıcı bir husus yer almaz. Regular Decision sürecinde başvuru tarihleri genellikle Ocak ayına kadar sürer ve Nisan-Mayıs aylarında da başvuru yaptığınız okullardan kabul ya da ret yanıtı alırsınız. 

İyi bir ön yazı tüm kapıları açar!

Başvuru modelinizi belirledikten sonra geriye iyi bir ön yazı ile kendimizi eğitim almak istediğimiz okula anlatmak kalıyor. 

Her ne kadar kendimizi anlatan bir yazı yazmak çoğumuza angarya gibi gelse de başvuru yapacağımız okulların komiteleri için oldukça önem taşıyor. Başvuru yaptığımız okula sizden başka onlarca öğrencinin de başvuru yaptığını göz önüne alırsak, konunun önemini daha iyi kavrayabiliriz. 

Kabul komiteleri genel olarak not ortalamamıza, testlerden aldığımız puanlara ve ön yazımızın bizi diğer adaylardan hangi yönlerden ayırdığına bakar. Komite üyelerinin önünden her sene onlarca ön yazı geçtiğini düşünecek olursak, kendi hikayemize sadık kalmak her zaman daha iyi sonuç verecektir. Karşı tarafı etkilemek adına olmadığınız gibi davranmak ya da ilgi alanınız dışında bir konuya üstün körü bir şekilde yaklaşmak bizi samimiyetten uzaklaştırabilir.  

Uygun başvuru modeli ve sizi anlatan iyi bir ön yazıya rağmen ufak bir hata eğitim almak istediğiniz okuldan ret yemenize neden olabilir. Başvuru formu ve ön yazınızı tamamladıktan sonra bir yakınınıza kontrol ettirerek gözünüzden kaçan ufak hataları düzeltebilirsiniz. 

Buna ek olarak başvuru yapacağınız okulların başvuru tarihlerine dikkat etmekte de fayda var. Okulların son başvuru tarihleri birbirinden farklı olabileceği gibi, son başvuru tarihini bilmek size olası hatalarınızı ya da eklemek istediğiniz detayları başvurunuza ekleme fırsatı yaratabilir. Bu noktada başvuru formu ve ön yazıya ekleyeceğiniz bir tavsiye mektubunun da sizi diğer adayların önüne taşıyabileceğini hatırlatmakta fayda var. 

Kaynaklar

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

7 + 15 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest