fbpx
Ana sayfa » Blog » Psikolojik Testler Neden Çok Önemli?

Psikolojik Testler Neden Çok Önemli?

Psikolojik testler arasında yer alan stratejik yetenek testi, günümüzde özellikle eğitim sisteminde ve meslek hayatında kendini göstermektedir. ‘Hangi okula gitmem…

2 Haziran 2020

psikolojik testler

Psikolojik testler arasında yer alan stratejik yetenek testi, günümüzde özellikle eğitim sisteminde ve meslek hayatında kendini göstermektedir. ‘Hangi okula gitmem gerekiyor?’ sorusundan tutun da, ‘bu meslek benim kariyerim için uygun mu?’ sorusuna kadar geniş bir yelpazeye sahiptir. Önceleri, seçtiği bölümde ya da meslekte kalmayı kendisine çizilen bir kader olarak görmekte olan bireyler; bugün, seçim öncesinde uygulanan stratejik yetenek testleri sayesinde, eğilimlerini sürecin en başından itibaren görmektedirler.

Stratejik yetenek testi, piyasada yaygın olarak kullanılan bir uygulama niteliğinde değildir. Bu testler, özellikle, lise eğitimi almakta olan gençler için, gelecekleri hakkında kendilerine en uygun rotayı belirlemeleri açısından son derece önemlidir. Özellikle; 2020, 2021 ve 2022 yıllarında mezun olacak gençlerin mutlaka bu testleri yaptırmaları gerekmektedir. Bu psikolojik testler sayesinde, hangi bölümün okunması gerektiği, hangi bölümün, hangi meslek skalasında olduğu ve hangi bölümün hangi mesleği kapsadığı rahatlıkla belirlenmektedir.

Stratejik Yetenek Testi Önemi

Dünya genelinde, son dönemlerde OECD raporlarında, konu ile alakalı veriler çoğunlukla yer almaktadır. Lise eğitimi sırasında her bir genç, üniversite okuma hayali kurarken, üniversiteyi kazandıktan sonra da ne yapacağım karamsarlığı ile hayata atılma telaşını yaşamaktadırlar. Amerika’da yapılan Amerikan psikoloji testi sonuçlarına dayalı tüm bu araştırmalar, 20’li yaşlardaki gençlerin, hayatı tekrardan sorgulama evresinde olduklarını göstermektedir. Literatürde bu duruma, ‘gençlerde diş çıkarma evresi’ denilmektedir. Amerika’da Yüksek Öğretim Koşulları Hakkında Detaylı Bilgi

Günümüzde üniversitelerde eğitim almak için seçilen çoğu bölümün geleceği ve süreç içerisinde gideceği yönler tamamen değişiklik göstermektedir. Hal böyle olunca, öğrencilerin geleceği tahlil edebilmeleri açısından sistematik yetenek testleri yaptırmaları oldukça önem arz etmektedir. Özellikle 11. sınıfta okumakta olan öğrencilerin yetenek yönetimi testini ve stratejisini yaptırmaları gerekmektedir. Bu test sonuçları sayesinde, hayata atılacak olan gençler, doğru seçimlere yönlendirilmiş olacaktır.

Psikolojik Testler Arasında Stratejik Yetenek Testi

Piyasada bulunan çoğu testler sadece bir ya da birkaç sonuca açıklık getirmektedir. Bu yüzden, piyasada yer alan bu testlere dayalı sonuçlar, kişilere eksik bilgiler sunmaktadır. Stratejik yetenek testleri; gelişim alanınızı, mesleki yatkınlığınızı, hangi ülkede üniversite okumak istediğinizi, üstleneceğiniz rolleri ve finansal yeterliliklerinizin hemen hepsini test edip sonuçlandıran, son derece kaliteli bir yöntemdir.

Her geçen gün, hangi ülkede olursa olsun, eğitim sistemi pahalı bir hale gelmektedir. Stratejik plan testleri sayesinde, nerelerden burs alınabildiğine de kolaylıkla bakılabilmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda, öğrencilerin %20’sinin okul harcını ödeyemediklerinden dolayı eğitim hayatlarına ara vermek zorunda kaldıkları bilinmektedir. Bu anlamda, daha sistemli bir finansal yeterliliğe ağırlık verilmesi gerekmektedir. Son olarak, stratejik yetenek testleri sayesinde, hangi bölümden nasıl mezun olunacağı ve meslek hayatına adım atıldığı takdirde ne kadar gelir elde edileceği de değerlendirmeler içerisinde yer almaktadır. Psikolojik testler arasında önemli bir konumda yer alan stratejik yetenek testleri her geçen gün önem kazanmaktadır.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

1 + 15 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest