fbpx
Ana sayfa » Yurtdışı Yaz Okulları » Pandemi Döneminde Yaz Okulları!

Pandemi Döneminde Yaz Okulları!

Pandemi döneminde yaz okulları tercih edilmeli mi? Yaz okulları pandemi koşullarında nasıl bir eğitim veriyor? Yaz okullarında online olarak düzenlenen…

22 Mart 2021

aba-egitim-pandemi-doneminde-yaz-okullari

Pandemi döneminde yaz okulları tercih edilmeli mi? Yaz okulları pandemi koşullarında nasıl bir eğitim veriyor? Yaz okullarında online olarak düzenlenen eğitimlere katılmak öğrencilere fayda sağlıyor mu? Online eğitimler üniversite başvurularında avantaj sağlıyor mu? Bu konuda nasıl bir yol izlenmeli? Tüm bu soruların yanıtlarına birlikte göz atalım…

Yaz Okullarında Eğitim Almak Neden Önem Taşıyor?

Yaz okulları ile öğrenciler yurt dışı eğitim alma noktasında tecrübe edinmeyi amaçlıyor. Ek olarak; üniversitelerin talep ettiği bazı gereksinimleri yerine getiriyorlar. Yaz okullarında eğitim almanın 5 temel amacı bulunuyor.

College Credits

Bu amaçlar arasında en önemli ve öncelikli olan “College Credits” alınıyor olması… Bu, yaz okulu boyunca alınan kredili derslerin lisans eğitimi sırasında geçerli olması anlamına geliyor. Yaz okullarında üniversite müfredatı kapsamında dersler alınıyor. Öğrenciler bu dersleri kredili almaları halinde lisans eğitimleri sırasında bu dersleri almış sayılıyorlar. Bu durum öğrencilere önemli bir zaman avantajı sağlıyor. Bu sayede öğrenciler farklı ilgi alanlarına yönelme fırsatı yaratabiliyorlar.

Referanslar

Yaz okullarında eğitim almanın bir diğer önemli amacı ise hiç şüphesiz referanslar… Yurt dışı eğitim başvuruları söz konusu olduğunda kabul sürecini hızlandıran en önemli konulardan biri referanslar… Bu referanslar genellikle lise öğretmenleri, akademisyenler ya da profesyonellerden alınıyor. Üniversiteler bunu talep ediyor. Yaz okullarında ders alınan akademisyenlerin öğrencilere referans olması kabul sürecinde çok önemli bir rol oynuyor. Özellikle başvurulacak alanda eğitim veren bir akademisyen pek çok kapının aralanmasına yardımcı olabiliyor. Bu noktada yaz okulları referanslar açısından önemli bir alan olarak karşımıza çıkıyor.

Projeler

Bir diğer önemli konu ise yaz okulu eğitimi sırasında hazırlanan projeler ve yapılan patent başvuruları… Yaz okulu süresince öğrencilerin katılım gösterdiği araştırmalar ve projeler üniversite başvuruları için önem taşıyor. Bu konu; 21. yüzyılda üniversiteler için bilgi birikiminden çok daha büyük bir önem taşıyor. Elbette yurt dışı eğitim başvuruları için öğrencilerin akademik bilgileri ana değerlendirme konularından biri olarak biliniyor. Ancak; projeleri, fikirleri, toplum ve dünya için katkıları kilit noktayı oluşturuyor. Bu anlamda yaz okullarında öğrencilerin yer aldığı projeler kabul aşamasında büyük bir avantaj sağlıyor. Öğrencilerin rakiplerinin arasından sıyrılmasına olanak veriyor.

Deneyim Kazanmak

Bir diğer önemli amaç ise öğrencilerin potansiyellerinin farkına varabilmesi… Öğrenciler yaz okullarındaki tecrübeleri sayesinde neler yapabileceklerinin farkına varıyorlar. Yurt dışı eğitime dair deneyim kazanıyorlar. Üniversite müfredatı hakkında bilgi sahibi olma fırsatı bulabiliyorlar. Böylelikle yurt dışında okumak konusunda sınırlarını, yapabileceklerini, becerilerini keşfetme fırsatı yakalıyorlar. Aynı zamanda ülkeler ve üniversiteler hakkında da fikir sahibi olabiliyorlar. Böylelikle ne istediklerine daha kolay karar verebiliyorlar. Yaz okulları bu anlamda öğrenciler için bir ön hazırlık niteliği de taşıyor.

Network Oluşturmak

Son olarak elbette; network konusu karşımıza çıkıyor. Yaz okulları öğrencilerin network oluşturabilmesi anlamında çok önemli alanlar olarak karşımıza çıkıyor. Öğrenciler eğitimleri süresince pek çok farklı kültürden öğrenciyle karşılaşıyor. Aynı zamanda pek çok akademisyen ve araştırmacıyla tanışma fırsatı buluyorlar. Bu ilişkiler ise öğrenciler için önemli bir iletişim ağı oluşturmanın en önemli adımlarından biri oluyor.

Pandemi Döneminde Yaz Okulları Bu Amaçları Karşılıyor Mu?

Gelelim pandemi döneminde yaz okulları konusuna… Pandemi döneminde yaz okulları online eğitim vermeye başladığı biliniyor. Bu noktada elbette bazı dezavantajlar ortaya çıkıyor. Az önce sıraladığımız temel amaçların bazıları online eğitim sırasında gerçekleşemiyor. Öncelikle öğrenciler diğer öğrenci, akademisyen ve profesyonellerle yalnızca online olarak bir araya geliyorlar. Bu anlamda bir network oluşturma imkanı çoğunlukla yaratılamıyor.

Bir diğer kritik konu ise öğrenciler üniversite ve ülkeleri deneyimleme fırsatı bulamıyorlar. Her ne kadar dersler ve müfredatlar hakkında bilgi sahibi olsalar da fiziksel anlamda üniversiteyi yaşayamıyorlar. Dolayısıyla yurt dışında okumak, ülke ve üniversite seçimi noktasında net ipuçlarına ulaşamıyorlar. Aynı zamanda kendi potansiyellerinin de tam anlamıyla farkına varamıyorlar. Ek olarak; projelerde yer alma, patent başvurusu yapma gibi konular da online ortamda mümkün olamıyor. Bu noktada, öğrencilerin yaz okullarını tercih etmesinin üç temel amacı ortadan kalkmış oluyor.

Bu anlamda pandemi döneminde yaz okulları iki temel amacı karşılayabiliyor. Bunlar; College Credits ve referanslar… Ancak bu noktada da bazı soru işaretleri olduğu biliniyor. Alınan referanslar öğrencileri yeterince tanımlayamayabiliyor. Üniversiteler referans mektuplarında aradıkları bilgilere tam anlamıyla ulaşamıyor. Çünkü online ortamda akademisyenler öğrenciler hakkında yeterli bilgiyi edinemeyebiliyor. Bir diğer konu olan kredilerin ise üniversiteler tarafından kabul edilip edilmeyeceği tartışılıyor. Bu anlamda pandemi döneminde yaz okulları ne yazık ki öğrenciler açısından avantaj sağlamıyor. Online eğitimler devam ettiği sürece öğrencilerin yaz okullarına katılması tavsiye edilmiyor.

Bu süreçte öğrencilerin dijital platformlar aracılığıyla kendilerini geliştirmeleri önem taşıyor. Pandemi sürecinin öğrencilerin becerilerini geliştirmeleri noktasında büyük bir fırsat olduğu biliniyor. Pandemi döneminin öğrenciler açısından kendilerini geliştirmeleri için en doğru zamanlardan biri olduğu düşünülüyor.

Pandemi döneminde yaz okulları hakkında detaylı bilgi almak için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Yaz okulları ve üniversite başvuruları hakkında daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

6 + 12 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest