Oxford ve Cambridge Başvurularında Nelere Dikkat Edilmeli?

Dünyanın en eski üniversitelerinden biri olan ve 11. yüzyıldan beri eğitim vermeye devam eden Oxford üniversitesinde 30’dan fazla kolej bulunmaktadır. Uluslararası öğrenci sayısının oldukça fazla olduğu okul, sosyal bilimler, fen, teknoloji ve sanat alanlarında her yıl en iyiler arasına girmektedir. 

Cambridge Üniversitesi de prestijli üniversitelerden bir diğeridir. 13. yüzyılın başında kurulmuş olan okul, İngiltere’nin en büyük üniversitesidir. 30’dan fazla koleji ve 150’nin üstünde fakültesiyle üniversite, kütüphaneleri, ileri teknolojilerle donatılmış araştırma merkezleri ve çok kültürlü yapısı ile dikkat çekmektedir. 

Her yıl dünyanın dört bir yanından binlerce öğrencinin kabul almak için başvurduğu Oxford Cambridge başvurularında nelere dikkat edilmesi gerektiğini yazımızın devamında okuyabilirsiniz. 

1. Kolej ve Okumak İstediğiniz Bölüme Karar Verin

Cambridge ve Oxford başvuru prosedüründe ilk etap koleji seçimidir. Gitmek istediğiniz koleji kendiniz seçebileceğiniz gibi open admission denilen açık başvuru yaparak üniversite komitesinin sizi bir koleje yerleştirmesini de tercih edebilirsiniz. Kolejlerin tümü akademik ve teknik bakımdan genel olarak aynı düzeyde eğitim vermektedir. Bu noktada önemli olan eğitim almak istediğiniz bölümün seçeceğiniz kolejin bünyesinde olup olmadığının kontrol edilmesi ve başvuru kriterlerinin incelenmesidir. 

2. Not Ortalaması ve İngilizce Yeterlilik Belgeleri

Cambridge ve Oxford üniversitesi başvuru koşulları için ilk önce not ortalamalarına bakılmakta ve ortalaması yüksek olan en başarılı öğrenciler kabul edilmektedir. Öğrencilerin genelde derslerinden A ile geçmiş olmaları kabul almalarında en büyük etkenlerden biridir. Ayrıca IB ile başvuran öğrencilerden minimum 38 puan beklenmektedir. İngilizce koşulu için ise uluslararası geçerliliği olan IELTS veya TOEFL gibi dil sınavlarından birine girmeniz gerekiyor. Bu sınavlardan beklenen skorlar ise IELTS için 7; TOEFL için ise 110 puandır. 

3. Etkileyici Bir Akademik CV, Referans ve Niyet Mektubunu Hazırlayın

Oxford ve Cambridge başvuru aşamasında eğitim hayatınız boyunca aldığınız dersler, katıldığınız seminer ve eğitimler gibi sizin akademik manada gelişiminize fayda sağlayan her türlü durumu özgeçmişinize eklemelisiniz. Gönüllü olarak yer aldığınız çevre veya toplum projeleri varsa onları da mutlaka cv’nizde belirtmelisiniz. 

Gitmek istediğiniz bölümle alakalı dersin eğitmeninden alacağınız içeriğinde sizi destekleyen referans mektupları da başvuru için gereklidir. Bunlara ek olarak neden bu üniversitede eğitim almak istediğini anlattığınız, etkileyici ve net bir niyet mektubu da göndermeniz gereken evraklardandır

4. Başvuru ve Mülakat Tarihlerini Not Edin 

Başvurular UCAS üzerinden yapılmaktadır. Son başvuru tarihi 15 Ekim olarak belirlenmiş olduğundan bu tarihe kadar başvurunuzu mutlaka yapmalısınız. Başvurular bittikten sonra adaylar arasından elemeler yapılıp mülakata çağırılanlar ayrıca bir de sözlü sınava tabii tutulurlar. Bu nedenle mülakat sınavı öncesinde bol bol pratik yapmak faydalıdır. 

Kaynaklar

 

Share this post

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aba Yurtdışı Eğitim Danışmanlık bültenine abone olduğunuzda yurtdışında lisans eğitimi, master, doktora eğitimi, dil ve yaz okulları ile ilgili makaleler mail adresinize gelir. Hemen kayıt olun.

Aboneliğiniz başladı!