King’s College London İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan bir üniversite olarak bilinmektedir. İngiltere’de bulunan en eski üniversitelerden biri olma özelliğine sahiptir. 1829 yılından beri eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir. Londra Üniversitesi’nin iki kurucu kolejinden biridir. King’s College’ın beş kampüsü bulunmaktadır. Bu kampüsler, Strand Kampüsü, Guy’s, St Thomas’ ve Waterloo Kampüsü, Danish Hill Kampüsü olarak sıralanmaktadır. Kings College, yaklaşık 35 bin öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Öğrenci nüfusu bakımından Birleşik Krallık’taki en büyük 12. üniversite olarak kabul edilmektedir. Üniversitenin akademik faaliyetleri, çok sayıda bölüm, merkez ve araştırma bölümüne bölünmüş dokuz fakültede düzenlenmiştir.

King’s College, Commonwealth Üniversiteleri Birliği, Avrupa Üniversiteler Birliği ve Russell Grubu gibi akademik kuruluşların üyesidir. Ek olarak; King’s Health Partners Akademik Sağlık Bilimleri Merkezi, Francis Crick Enstitüsü, MedCity’nin kurucu üyesidir. King’s College London Tıp Fakültesi dünya çapında tanınmaktadır. Üniversite tıp alanında son derece önemli üniversiteler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda; altı tıbbi araştırma konseyi merkezine ev sahipliği yapmaktadır. Öğrenci sayısı bakımından Avrupa’nın en büyük lisansüstü ve mezuniyet sonrası tıp öğretimi ve biyomedikal araştırma merkezidir. Dünyanın ilk hemşirelik okulu olarak bilinen “Florence Nightingale Hemşirelik ve Ebelik Fakültesi” üniversite bünyesinde bulunmaktadır.

King’s College’in öğrenci, mezun ve akademisyenleri arasında 14 Nobel Ödüllü isim bulunmaktadır. DNA yapısı, Hepatit C ve Higgs bozonunun keşfine katkıda bulunanlar üniversite ile ilişkili isimlerdir. Radar, radyo, televizyon ve cep telefonlarını geliştiren önemli araştırmacılar King’s College mezunlarıdır. Üniversite aynı zamanda önemli devlet başkanları yetiştirmiştir. King’s College mezunları arasında Oscar, Grammy ve Emmy ödüllü sanatçılar bulunmaktadır.

King’s College London Kampüsleri

King’s College, beş kampüse sahiptir. Bu kampüsler kentin farklı bölgelerine dağılmış durumdadır. Ana ve kurucu kampüs Strand Kampüsü olarak bilinmektedir.

Strand Kampüsü

Strand Kampüsü, Westminster’da Strand bölgesinde bulunmaktadır. Kampüs Thames Nehri boyunca uzanmaktadır. King’s College’ın sanat ve bilim fakülteleri Strand Kampüsü’nde yer almaktadır. Sanat ve Beşeri Bilimler, Hukuk, İşletme, Sosyal Bilimler ve Kamu Politikası fakülteleri kampüste bulunmaktadır. Doğa ve Matematik Bilimleri fakültesi kampüste yer alan diğer bir fakülte olarak bilinmektedir.

Guy’s Kampüsü

Guy’s Kampüsü, Londra Köprüsü ve Thames’in güney yakasında yer almaktadır. Kampüs, Diş Hekimliği Enstitüsü’ne ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda; King’s College London Tıp Fakültesi Guy’s Kampüsü bünyesinde bulunmaktadır. Kampüs, adını 1726 yılında London Borough of Southwark’ta kurulan Guy’s Hospital’ın kurucusu Thomas Guy’dan almaktadır. Henriette Raphael Binası, Gordon Patoloji Müzesi, Hodgkin Binası, Shepherd’s House gibi yapılar kampüste yer almaktadır.

Waterloo Kampüsü

Waterloo Kampüsü, Waterloo Köprüsü’nün karşısında yer almaktadır. Biyomedikal Bilimler Fakültesi kampüs bünyesinde yer almaktadır. Aynı zamanda Tıp Fakültesi’nin bir parçası Diyabet ve Beslenme Bilimleri Anabilim Dalı kampüste bulunmaktadır. Kampüs, Eğitim, İletişim ve Toplum Okulu’na da ev sahipliği yapmaktadır. Londra Diş Eğitim Merkezi (LonDEC) kampüste yer alan bir başka merkez olarak bilinmektedir.

Denmark Hill Kampüsü

King’s College London, Denmark Hill Kampüsü, Londra’nın güneyinde, Lambeth Bölgesinde bulunmaktadır. Thames Nehri üzerinde yer almayan tek kampüs olarak bilinmektedir. Kampüs, Psikiyatri, Psikoloji ve Sinirbilim Enstitüsü’ne ev sahipliği yapmaktadır. King’s College Hastanesi ve Maudsley Hastanesi de kampüs sınırları içerisinde yer almaktadır. Weston Eğitim Merkezi, James Black Merkezi, Rayne Enstitüsü ve Cicely Saunders Enstitüsü kampüste bulunmaktadır. Son olarak 2015 yılında Maurice Wohl Klinik Sinirbilim Enstitüsü açılmıştır.

St Thomas’s Kampüsü

St Thomas’s Kampüsü, Londra’nın Lambeth Bölgesi’nde yer almaktadır. Kampüs, Thames Nehri, Tıp Fakültesi ve Diş Enstitüsü’nün bazı bölümleri kampüs içerisinde yer almaktadır. Kampüs aynı zamanda Florence Nightingale Müzesi’ne ev sahipliği yapmaktadır.

King’s College London Akademik Departmanları

Üniversite fakülte, enstitü ve okullar halinde düzenlenmiştir. Kolej, dokuz farklı akademik departmandan oluşmaktadır. Bu akademik departmanlar şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Sanat ve Beşeri Bilimler Fakültesi
  • Diş Hekimliği Fakültesi, Ağız ve Kraniyofasiyal Bilimler
  • Yaşam Bilimleri ve Tıp Fakültesi
  • Dickson Poon Hukuk Fakültesi
  • Doğa, Matematik ve Mühendislik Bilimleri Fakültesi
  • Florence Nightingale Hemşirelik ve Ebelik Fakültesi
  • Sosyal Bilimler ve Kamu Politikası Fakültesi
  • Psikiyatri, Psikoloji ve Sinirbilim Enstitüsü
  • King’s İşletme Okulu

King’s College Başvuru ve Kabul Kriterleri

Başvuru yapmak isteyenler için King’s College kriterleri arasında, akademik yeterlilik, dil yeterliliği gibi unsurlar bulunmaktadır. Öncelikle başvuru yapılacak eğitim düzeyine göre lise ya da lisans diplomasının üniversiteye ulaştırılması gerekmektedir. Lise diploması uluslararası öğrenciler için tek başına yeterli değildir. Bu anlamda akademik başarıyı belgelendirmek için AP sınavlarının alınması önemli bir noktayı oluşturmaktadır. AP sınavları King’s College London kabul sürecinde önemli bir rol oynamaktadır.

Üniversite dil yeterliliği söz konusu olduğunda IELTS sınavını tercih etmektedir. Dil yeterliliği, King’s College kriterleri arasında önemli bir yere sahiptir. Öğrenci adaylarının elde etmesi gereken minimum IELTS skoru 7,0 olarak bilinmektedir.

Bununla birlikte; 2 adet referans mektubu, niyet mektubu ve özgeçmiş istenen belgeler arasındadır. Öğrenci adaylarının başvurdukları alana yönelik çalışmaları, araştırmaları, stajları önem taşımaktadır. Öğrenci adayları eğer sertifikalı eğitimlere katıldıysa sertifikaları sunmaları avantaj sağlayacaktır. Sosyal sorumluluk projelerine katılmış olmak başvuru sürecinde avantaj sağlayan başka bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Spor ve sanat faaliyetleri yürüten öğrenciler de kabul aşamasında avantajlı konumdadır. Bu öğrenciler, King’s College London burs seçenekleri anlamında da avantajlıdır.

King’s College Eğitim Ücretleri

King’s College her yıl dünyanın dört bir yanından eğitim için İngiltere’ye gelen öğrencilere ev sahipliği yapmaktadır. King’s College, İngiltere’nin en prestijli üniversitelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Üniversite QS 2021 Dünya Üniversite Sıralaması’na göre dünyanın en iyi 35. üniversitesi olarak sıralanmaktadır. İngiltere’nin ise en iyi 7. üniversitesi olarak kabul edilmektedir. Üniversite verdiği eğitimle birçok alanda tercih sebebi olmaktadır. Özellikle, tıp, psikoloji, felsefe gibi alanlarda uluslararası öğrenciler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Özellikle tıp alanında Avrupa’nın en önemli üniversitelerinden olarak görülmektedir.

King’s College London ücret politikası ulusal ve uluslararası öğrencilere göre değişiklik göstermektedir. Eğitim ücretleri eğitim seviyesi ve programlara göre farklılık gösterebilir. Lisans ve lisansüstü eğitim için öğrencilerden farklı ücretler talep edilmektedir. Ancak; lisans eğitimi almak isteyen ulusal bir öğrenci için ortalama ücret 9 bin İngiliz Sterlini olarak bilinmektedir. Bu ücret uluslararası öğrenciler için 18 bin İngiliz Sterlini olarak belirlenmiştir. Bunun yanı sıra; foundation programına katılan öğrenciler için eğitim süresi 1 yıl olarak bilinmektedir. Foundation programı için 14 bin İngiliz Sterlini ücret ödenmesi gerekmektedir.

Bilindiği gibi İngiltere yakın zamanda Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı almıştır. Bu karar King’s College London ücret politikasını da etkilemiştir. Yapılan değişikliğin öncesinde Avrupa Birliği üyesi ülkelerden gelen öğrenciler ulusal öğrenci statüsünde kabul edilmektedir. Avrupa Birliği’nden ayrılmasının ardından hükümeti Avrupa Birliği üyesi öğrencileri uluslararası öğrenci statüsünde kabul etmeye başlamıştır. Yani; AB, AEA veya İsviçre’den gelen öğrencilerin denizaşırı öğrenim ücretini ödemeleri kararı alınmıştır.

King’s College Burs Seçenekleri

King’s College Burs olanakları konusunda öğrencileri desteklemektedir. Hem ulusal hem de uluslararası öğrencileri kapsayan çok çeşitli burs olanakları mevcuttur. Öğrenciler hem lisans hem de lisansüstü düzeyde burs olanaklarından yararlanabilmektedirler. Burslar çoğunlukla akademik başarı baz alınarak verilmektedir. Bununla birlikte Kings College London burs olanakları, spor ve sanat faaliyetleri yürüten öğrencileri de kapsamaktadır. King’s College burs olanakları sayesinde öğrenciler eğitim ücretlerini karşılayabilmektedir. Bununla birlikte, konaklama, ulaşım, sosyal giderler gibi harcamaları için alabilecekleri çeşitli burs seçenekleri de bulunmaktadır.

Lisans öğrencileri için var olan burs olanaklarının yüksek lisansa oranla daha sınırlı olduğu bilinmektedir. Ancak lisans öğrencileri içinde uygun burs seçenekleri mevcuttur. Master ve doktora öğrencileri ise hem eğitim ücretleri hem de araştırmaları konusunda destek alabilmektedirler. Lisansüstü öğrenciler için çok sayıda hibe ve burs seçeneği bulunmaktadır.

Eğitim ve üniversitelere dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.
King’s College London hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz.