Irlanda üniversiteleri neden tercih edilmeli? Irlanda’da eğitim sistemi nasıl?  Irlanda’da üniversite okumak avantajlı mı? Günümüzde İrlanda popüler eğitim ülkelerinden biri olarak kabul ediliyor. Uluslararası öğrenciler İrlanda’yı hem lisans hem de lisansüstü eğitim için sıkça tercih ediyorlar. Birçok öğrenci Irlanda’da eğitim hakkında bilgi almak istiyor. Irlanda’da yüksek lisans ve lisans olanakları sıkça araştırılıyor.

Peki; Irlanda’da eğitim sistemi nasıl? İrlanda’da lisans eğitimi 3 yıllık bir süreyi kapsıyor. Bazı durumlarda öğrencilerin bu süreye ek olarak 1 yıl hazırlık (foundation) eğitimi almaları gerekebiliyor. Tıp eğitimi tıpkı Türkiye’de olduğu gibi altı yıl sürüyor. Veterinerlik, mimarlık, diş hekimliği gibi bazı alanlar için ise 5 yıllık bir eğitim almak gerekiyor. Akademik yıl Eylül ayında başlıyor ve temmuz ayında sona eriyor. Irlanda üniversiteleri, üniversiteler, enstitüler, eğitim kolejleri ve özel kolejler olmak üzere dört kategoriye ayrılıyor.

Üniversiteler devlet tarafından destekleniyor ancak yönetim ve karar süreçlerinde özerk oldukları biliniyor. Üniversitelerde öğrencilere lisans ve lisansüstü dereceler sunuluyor. Teknoloji enstitüleri, mühendislik ve bilim alanlarında eğitim almak isteyen öğrencilere yönelik programlar sunuyor. Lisans ve lisansüstü eğitimin yanı sıra; öğrenciler sertifika programlarına da katılabiliyor. Eğitim kolejleri, öğretmenleri yetiştiren kurumlar olarak biliniyor.

Eğitim kolejlerinde lisans programları 3 yıllık bir süreyi kapsıyor. Lisansüstü programlar ise yaklaşık 18 ay sürüyor. Özel kolejler ise mesleki ve teknik eğitim vermeyi amaçlayan kurumlar olarak tanınıyor. Öğrenciler diploma, sertifika ve mesleki derecelere sahip olarak bu kurumlardan mezun olabiliyor. Irlanda’da yüksek lisans eğitimi ise master ve doktora programlarını kapsıyor. Master programları 1 yıl doktora programları ise 3 yıl sürüyor.

Irlanda Üniversiteleri İçin Başvuru ve Kabul Süreci! Irlanda Üniversite Başvurusu Nasıl Yapılır?

Peki; Irlanda üniversite başvurusu nasıl yapılır? Başvuru ve kabul süreci nasıl ilerliyor? Irlanda’da üniversite okumak için hangi sınavların alınması gerekiyor? Hangi belgelere ihtiyaç duyuluyor?

Başvuru ve kabul süreci Avrupa Birliği vatandaşı olan ve olmayan öğrenciler için farklı şekilde ilerliyor. AB vatandaşı öğrenciler başvurularını Central Application Office adlı bir platform aracılığıyla gerçekleştirebiliyor. Başvuruların Şubat ayına kadar yapılması gerekiyor. Ancak Mart ayında gecikmeli olarak başvuru yapılması söz konusu olabiliyor. Bu durumda gecikme için ekstra bir ücret ödenmesi talep ediliyor.

AB vatandaşı olmayan öğrencilerin ise başvurularını doğrudan üniversitelere yapmaları gerekiyor. Bununla birlikte; lisansüstü başvurular Postgraduate Application Centre web sitesi üzerinden de yapılabiliyor. Başvuru ve kabul sürecinin ilerleyişine dair detaylı bilgilere Irlanda üniversiteleri web siteleri aracılığıyla ulaşılabiliyor. Irlanda’da eğitim hakkında bilgi almak isteyen öğrenciler de üniversitelerin web siteleri aracılığıyla gerekli bilgilere erişebiliyor. Başvuru tarihleri üniversitelere göre farklılık gösteriyor. Genel olarak başvuruların eylül ayı ile mart ayı arasında yapılabildiği biliniyor.

Irlanda üniversite başvurusu yapabilmek için yüksek bir not ortalamasına sahip olmak gerekiyor. Öğrencilerin 4’lük sistemde minimum 3, 50 ortalamaya sahip olmaları isteniyor. Bununla birlikte lise diplomasının başvuru için yeterli olmadığı biliniyor. Bu anlamda öğrencilerin akademik başarılarını kanıtlayabilmeleri için uluslararası geçerliliği olan diploma programlarını almış olmaları isteniyor. AP, IB, Abitur, A-level bu programlardan bazıları olarak biliniyor. Öğrencilerin yaygın olarak AP programını aldığı ve AP’nin öğrencilere önemli ölçüde avantaj sağladığı biliniyor.

Irlanda’da üniversite okumak için gerekli bir diğer koşul ise dil yeterliliği olarak biliniyor. Üniversiteler çoğunlukla IELTS ve TOEFL sınavlarının her ikisini de kabul ediyor. Öğrencilerin iki sınavdan birini almaları gerekiyor. İstenen dil seviyesine ulaşılamaması halinde öğrenciler foundation adı verilen 1 yıllık hazırlık programlarına katılabiliyor. Ancak her üniversitenin hazırlık programı sunmadığının da bilinmesi gerekiyor. Bunlara ek olarak öğrencilerin niyet mektubu, referans mektupları ve özgeçmişlerini de üniversitelere sunması gerekiyor. Sanat ve tasarım bölümleri için öğrencilerden portfolyo talep edilebiliyor.

Irlanda Üniversiteleri Eğitim ve Yaşam Maliyetleri

İrlanda uluslararası standartlarda pek çok üniversiteye ev sahipliği yapıyor. Üniversiteler 150’den fazla ülkeden binlerce uluslararası öğrenciyi ağırlıyor. Irlanda’da eğitim ücretleri, eğitim düzeyi, program ve üniversitelere göre farklılık gösterebiliyor. Ayrıca AB üyesi olan ve olmayan öğrencilerin eğitim ücretleri de farklılık gösteriyor.

Irlanda’da eğitim ücretleri, Avrupa Birliği üyesi öğrenciler için ücretsiz olarak biliniyor. Ancak öğrencilerin başvuruları sırasında 3 bin Euro’luk bir harç ücreti ödemeleri gerekiyor. Bu ücretlerin lisans eğitimi için geçerli olduğu biliniyor. Yüksek lisansta ise AB üyesi öğrenciler için ortalama ücretler 3 bin ile 30 bin Euro arasında değişiklik gösteriyor. AB üyesi olmayan öğrenciler için ise Irlanda üniversiteleri ücretli olarak biliniyor. Öğrencilerin lisans eğitimi için 10 bin Euro ile 25 bin Euro arasında değişen ücretler ödemeleri gerekiyor. Yüksek lisans ve doktora ücretleri ise 10 bin Euro ile 45 bin Euro arasında değişiklik gösteriyor.

Irlanda’da yaşam maliyetleri ise 600 Euro ile 1000 Euro arasında değişiyor. Bu masraflar konaklama, beslenme, ulaşım ve sosyal yaşam giderlerini kapsıyor. Öğrenciler konaklama konusunda farklı seçenekleri tercih edebiliyor. Yurtlarda ya da aile yanında konaklama seçeneklerinin mevcut olduğu biliniyor. Bununla birlikte kimi öğrenciler paylaşımlı daireleri de tercih edebiliyor. Öğrencilerin aylık yaşam masrafları konaklama seçenekleri ve sosyal alışkanlıklarına göre değişiyor.

İrlanda’nın En İyi Üniversiteleri

Peki; Irlanda üniversiteleri arasında hangileri daha fazla ön plana çıkıyor? Üniversiteler öğrencilere hangi programları ve hangi avantajları sunuyor? Hangi üniversiteler tercih edilmeli?

Trinity College Dublin

İrlanda’nın en iyi üniversiteleri arasında ilk sırada Trinity College Dublin bulunuyor. Kolej adından da anlaşılacağı gibi İrlanda’nın başkenti Dublin’de yer alıyor. Bir araştırma üniversitesi olarak tanınıyor. Kolejin köklerinin 1592 yılına dayandığı biliniyor ve İrlanda’nın en eski üniversitesi olma özelliği taşıyor. Trinity College Dublin hem İrlanda’nın hem de Avrupa’nın en iyi üniversiteleri arasında gösteriliyor. Dünya çapında ise en iyi 101. Üniversite olarak kabul ediliyor. Kolejin tüm bölümleri 3 fakültenin çatısı altında toplanıyor. Fakülteler ise şöyle sıralanıyor;

 • Sanat, Beşeri Bilimler ve Sosyal Bilimler Fakültesi
 • Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik Fakültesi
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi

Irlanda üniversiteleri arasında önemli bir yere sahip olan kolej, Beşeri Bilimler alanında ön plana çıkıyor. Bununla birlikte mühendislik, psikoloji, siyaset bilimi gibi alanlarda yürüttüğü araştırmalarla dünya çapında tanınıyor. Trinity College Dublin, aynı zamanda kurulduğu günden bu yana yetiştirdiği önemli isimlerle de tanınıyor. Birçok yazar, filozof ve bilim insanının yolunun Trinity College’den geçtiği biliniyor. Oscar Wilde, Samuel Beckett, Jonathan Swift bu isimlerden bazıları olarak biliniyor.

University College Dublin

University College Dublin ya da kısaca UCD bir kamu araştırma üniversitesi olarak biliniyor. İrlanda’nın başkenti Dublin’de yer alıyor. Üniversite, 1854 yılından beri varlığını sürdürüyor. İrlanda Ulusal Üniversitesi’nin bir üyesi olarak tanınıyor. Üniversite, Irlanda üniversiteleri arasında ikinci en iyi üniversite olarak sıralanıyor. University College Dublin aynı zamanda yaklaşık 35 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Bu üniversiteyi öğrenci sayısı bakımından İrlanda’nın en büyük üniversitesi yapıyor. Üniversitenin öğrenci mezun ve akademisyenleri arasında 5 Nobel Ödüllü isim yer alıyor.

University College Dublin 6 kolej ve bu kolejlere bağlı okullardan oluşuyor. Kolejler şu şekilde sıralanıyor;

 • UCD Sanat ve Beşeri Bilimler Koleji
 • UCD İşletme Koleji
 • UCD Mühendislik ve Mimarlık Koleji
 • UCD Sağlık ve Tarım Bilimleri Koleji
 • UCD Sosyal Bilimler ve Hukuk Koleji
 • UCD Bilim Koleji

Üniversitenin araştırma enstitüleri ise şöyle sıralanıyor;

 • Karmaşık ve uyarlanabilir sistemler laboratuvarı
 • Siber Güvenlik ve Siber Suç Soruşturma Merkezi
 • UCD Gıda ve Sağlık Enstitüsü
 • UCD Dünya Enstitüsü
 • UCD Mícheál Ó Cléigh Enstitüsü

The National University of Ireland Galway

The National University of Ireland Galway kısaca NUI Galway olarak da anılıyor. İrlanda’nın Galway şehrinde bulunan bir devlet araştırma üniversitesi olarak tanınıyor. Üniversite 1845 yılından beri varlığını sürdürüyor. Kurulduğu dönemde adının “Queen’s College Galway” olarak anıldığı biliniyor. The National University of Ireland Galway Coimbra Group üyeleri arasında yer alıyor.

Üniversite yaklaşık 20 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Dünyanın farklı ülkelerinden İrlanda’ya gelen birçok uluslararası öğrenciyi ağırlıyor. QS 2022 sıralamasına göre Irlanda üniversiteleri arasında üçüncü en iyi üniversite olarak sıralanıyor. Dünyada ise 258.  sırada yer alıyor. The National University of Ireland Galway dört kurucu kolej etrafında şekilleniyor. Bu kolejler şöyle sıralanıyor;

 • Sanat, Sosyal Bilimler ve Kelt Çalışmaları Koleji
 • İşletme, Kamu Politikası ve Hukuk Koleji
 • Tıp, Hemşirelik ve Sağlık Bilimleri Koleji
 • Bilim ve Mühendislik Koleji

University College Cork

University College Cork, İrlanda Ulusal Üniversitesi’nin kurucu kolejlerinden biri olarak tanınıyor. İrlanda’nın Cork kentinde yer alıyor. Üniversite 1845 yılında Belfast, Cork ve Galway’de bulunan üç Queen’s College’dan biri olarak kurulduğu biliniyor. Üniversite yaklaşık 20 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. İrlanda’nın en iyi dördüncü üniversitesi olarak sıralanıyor. Üniversitenin The Sunday Times tarafından 5 kez yılın en iyi üniversitesi olarak seçildiği biliniyor. University College Cork üç akademik birimden oluşuyor. Bu akademik birimler şöyle sıralanıyor;

 • Tıp ve Sağlık Koleji
 • Mimarlık Eğitimi Merkezi
 • Sanat, Kelt Çalışmaları ve Sosyal Bilimler Koleji

Dublin City University

Irlanda üniversiteleri arasında önemli bir yere sahip olan bir diğer üniversite Dublin City UniversityDublin City University kısaca DCU olarak da anılıyor. İrlanda’nın başkenti Dublin’in kuzey bölgesinde bulunan bir üniversite olarak tanınıyor. 1975’te Dublin Ulusal Yüksek Öğrenim Enstitüsü olarak kurulan üniversitenin, 1980’de eğitim vermeye başladığı biliniyor. 1989’dan beri üniversite statüsüne sahip olduğu biliniyor.

Dublin City University beş farklı kampüsü bünyesinde barındırıyor. Glasnevin Kampüsü üniversitenin ana kampüsü olarak kabul ediliyor. Diğer kampüsler; St Clare’s Kampüsü, Alpha İnovasyon Kampüsü, St Patrick Kampüsü, All Hallows Kampüsü şeklinde sıralanıyor. Üniversitenin birçok araştırma merkezi, enstitü ve hastaneyi de bünyesinde barındırdığı biliniyor. Üniversitenin ilişkili olduğu hastaneler ise şöyle sıralanıyor;

 • Beaumont Hastanesi
 • Mater Misericordiae Üniversite Hastanesi
 • Saint Vincent Hastanesi
 • James Hastanesi
 • Temple Street Çocuk Hastanesi
 • Bon Secours Hastanesi
 • Ita Hastanesi
 • Joseph Hastanesi

Üniversitenin yaklaşık 18 bin öğrencisi bulunuyor. Kurulduğu günden bugüne 80 binden fazla mezun verdiği biliniyor. Üniversite ayrıca, DCU Connected adlı bir platform üzerinden yaklaşık 2 bin çevrimiçi öğrenciyi ağırlıyor. Dublin City University 5 fakülte ve okuldan oluşuyor. Bu fakülte ve okullar şöyle sıralanıyor;

 • DCU İşletme Okulu
 • Mühendislik ve Bilgisayar Fakültesi
 • Beşeri ve Sosyal Bilimler Fakültesi
 • Fen ve Sağlık Fakültesi
 • DCU Eğitim Enstitüsü

Irlanda üniversiteleri hakkında daha detaylı bilgi edinmek için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Eğitim ve üniversitelere dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.