fbpx
Ana sayfa » Yurtdışında Lisans Eğitimi » İngiltere’de Eğitim Sistemi ve İngiltere’de Lisans Eğitimi İçin Yapılması Gerekenler

İngiltere’de Eğitim Sistemi ve İngiltere’de Lisans Eğitimi İçin Yapılması Gerekenler

İngiltere’de Eğitim Sistemi Bugün sizlere İngiltere’de Lisans Eğitimini ve lisans eğitime kadar olan eğitim sürecinden bahsedeceğiz. İngiltere’de Eğitim Sistemini aşağıdaki…

19 Eylül 2019

İngiltere'de Eğitim Sistemi ve İngiltere'de Lisans Eğitimi İçin Yapılması Gerekenler

İngiltere’de Eğitim Sistemi

Bugün sizlere İngiltere’de Lisans Eğitimini ve lisans eğitime kadar olan eğitim sürecinden bahsedeceğiz.

İngiltere’de Eğitim Sistemini aşağıdaki gibi 3 ana başlık altında toplanır.

  1. School Education (İlköğretim): Türkiye’de ilköğretim, ortaöğretim ve lise olarak bilinen 3 eğitim adımını kapsar. İngiltere’de öğrenciler 6-11 yaş arası ilköğretim eğitimi alırlar. 11-16 yaş arası lise eğitimlerini alarak 16 yaşına kadar olan yasal zorunlu eğitimi tamamlarlar.
  2. Further Education (Meslek Eğitimi): Zorunlu eğitimi tamamlayan öğrenciler tercihen üniversite okumak zorunda değiller. Buna alternatif 3 ay- 11 ay arası değişmekte olan mesleki sertifika eğitimlerini alabilirler. Hem ingiliz öğrencilerin hem de uluslararası öğrencilerin kayıt olup eğitim alabildiği bir adımdır.
  3. Higher Education (Yüksek Öğrenim): Bu bölüm ise akademik olarak ilerlemek isteyen öğrencilerin tercih ettiği bir bölümdür. Sırasıyla A level, Lisans Eğitimi ve Yüksek Lisans Eğitimi olarak ilerler. İngiltere’de Lisans Eğitimi tam olarak bu eğitim adımına aittir.

İngiltere’de Lisans Eğitimi Almanın Adımları

A Level 

Açılımı The Advanced Level olan 2 yıllık bir eğitim sonucunda İngiltere’de lisans eğitimine başlayabilmeniz için yapılan yeterlilik sınavıdır. A Level eğitiminden sonra alınan puana göre hangi üniversitelerde okuyacağı belirlenir. Bu yüzden A Level eğitimi başarılı bir üniversiteye giriş için önemli bir adımdır. A Level eğitimlerimiz hakkında bilgi almak için lütfen tıklayınız.

Foundation Course

İngiltere’de verilen lise eğitimi ile Türkiye’de verilen lise eğitimi arasında 1 yıl fark vardır. Bu nedenle Türkiye’deki herhangi bir liseden mezun olup İngiltere’de Üniversite okumak isteyen bir öğrenci 1 yıl Foundation Course(hazırlık eğitimi) almak zorundadır. Foundation eğitiminin içeriği: İngilizce ve akademik eğitimlerdir. Bu eğitimin amacı akademik olarak yeterli hale getirmektir. Öğrencilerin İngiltere eğitim sistemine adapte etmek için verilir. Foundation eğitimini almadan İngiltere’de Lisans Eğitimine kabul almak çok zordur. Türkiye’deki liselerde IB veya A Level diplomalarını almış öğrencilerin foundation eğitimi almadan direk başvuru yapabilir. Bu nedenle başarılı bir geçmişi var ise kabul alma oranı yüksektir.

Foundation eğitimleri, bazı üniversitelerin kendi bünyelerinde bazı üniversitelerin ise aracı kurumlar vesilesiyle verilir. Her foundation eğitimi bütün üniversitelerde geçerli olmayabilir. Bu nedenle hangi üniversiteye gitmek isteniyorsa o üniversitenin tanıdığı foundation eğitimi almaya özen göstermelidir. Biz Aba Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak öğrencilerimize bu konuda doğru ve profesyonel danışmanlık hizmeti veriyoruz.

İngiltere’de Lisans Başvurusu Süreci

Eğer A Level Eğitimi ve Foundation eğitiminin önemini kavradıysak  İngiltere’de Lisans Başvuru Sürecine geçebiliriz.

UCAS başvuru sisteminizi duymuş muydunuz? İngiltere’nin üniversite başvurusu yapmak için kullanılan bir platform gibi düşünebilirsiniz. UCAS öğrencilerin ingilice seviyesine ve genel başarı durumuna göre kabul alabileceği üniversiteleri öneren ve başvurunun nasıl yapılacağına dair sizi profesyonel olarak yönlendiren bir başvuru sistemidir. UCAS aracılığıyla 6 farklı üniversiteye başvuru yapılabiliyor.

İngiltere Üniversitelerine Başvuru Sırasında İstenilen Evraklar

Başvuru sırasında istenen akademik evraklar ise genellikle;

  1. A level / Foundation eğitimi skorları
  2. Lise Diploması
  3. Lise Transkripti
  4. Eğitim alınan 2 farklı hocadan alınacak olan Referans Mektubu (İngilizce olmalıdır.)
  5. Niyet Mektubu (İngilizce olmalıdır.)
  6. Dosya durumuna göre IELTS/TOEFL skoru’dur.

İngiltere’de Lisans Eğitimi 3 yıldır. Tıp, Mimarlık ve diş hekimliği bölümleri eğitim alacağınız okullara göre değişkenlik göstermektedir 4-5 yıl eğitim alabilirsiniz. Lisans eğitimleri Eylül ayının son haftası veya Ekim ayının ilk haftası açılır. Bazı üniversitelerin kış dönemi başlangıçları yanı Ocak-Şubat ayı başlangıçları da mevcuttur.

Başvuru tarihleri UCAS sistemi için belirtmek gerekirse Ocak’ın ikinci haftasına kadar geçerlidir fakat çoğu üniversite UCAS’tan bağımsız olarak Temmuz’un ikinci haftasına kadar başvuru sistemlerini açık tutmaktadır.

Konaklama 

Okul kabulleri geldikten sonra ise yapılması gereken ilk adımlardan biri de konaklamadır. İngiltere’de üniversite eğitimi alan öğrencilerin genellikle tercih ettiği okulların yurtlarıdır. Daha sonra öğrenci paylaşımlı evleri veya oda kiralama olarak sıralandırılabilir.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

7 + 2 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest