fbpx
Ana sayfa » İngiltere'de Eğitim » İngiltere Üniversite Okumak İçin Nasıl Bir Yer? Yapılması Gerekenler Neler?

İngiltere Üniversite Okumak İçin Nasıl Bir Yer? Yapılması Gerekenler Neler?

Birleşik Krallık, dünyanın en eski, en köklü en saygın yüksek öğrenim kurumlarından bazılarına ev sahipliği yapıyor olması sebebiyle her zaman…

18 Eylül 2020

ingiltere-universite-okumak-icin-nasil-bir-yer

Birleşik Krallık, dünyanın en eski, en köklü en saygın yüksek öğrenim kurumlarından bazılarına ev sahipliği yapıyor olması sebebiyle her zaman öğrencilerin ve ailelerin gözdesi olagelmiştir. Bunda elbette en büyük pay kökeni 1209 senesine dek uzanan Cambridge Üniversitesi ile 1096 senesinde eğitim vermeye başlayan Oxford Üniversitesi’ndedir. Peki, İngiltere üniversite okumak için nasıl bir yer ve bunun için neler yapmak gerekir?

Akademik Yeterlilik

İngiltere’de üniversite okumak istiyorsanız, AP (Advanced Placement), A Level (Advanced Level) ya da IB (Uluslararası Bakalorya) denkliklerinden birine sahip olmalısınız.

AP sınavlarından alacağınız skor ile yurtdışında üniversite eğitiminize çok avantajlı bir şekilde başlayabilir, kredi kazanabilir ve bazı durumlarda sömestr atlayabilirsiniz.

A Level, İngiltere’de lise’den mezun olarak GCSE (General Certificate of Secondary Education) sertifikası alan gençlerin devam ettikleri eğitim düzeyidir. Türkiye’de bir liseden mezun olduğunuzda, İngiliz üniversitelerine başvuruda bulunabilmek için siz de 2 yıl süren A Level eğitimini tamamlamalısınız.

Benzer bir program olan ve uluslarası geçerliliği olan IB de İngiliz üniversiteleri tarafından kabul görmektedir.

A Level programının hızlandırılmış bir alternatifi olarak anılabilecek Foundation programları ise 1 senelik bir zaman zarfında gerekli yeterliliği kazanabilmenizi sağlasa da Cambridge ve Oxford Üniversiteleri tarafından kabul edilmemektedir.

İngiltere Üniversite Okumak İçin Nasıl Bir Yer? Başvuru ve Kabul Süreci

İngiltere’de üniversite başvuru süreci UCAS (Universities and Colleges Admission Service) adlı kurum tarafından yürütülür. UCAS sistemi aracılığıyla üniversitelere iletilen başvurular üniversiteler tarafından kabul ya da reddedilir. Bütün bu süreçte her üniversitenin farklı başvuru tarihleri olduğunu ve başvuruların genellikle 1 yıl kadar önceden yapılması gerektiğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

Başvurunuzun üniversite tarafından kabul görmesi durumunda bir sonraki aşama sözlü mülakat olacaktır.

Vize Başvurusu

İngiltere’de bir yüksek öğrenim kurumuna kabul edildiğinizde başvuracağınız vize türü Tier 4’dur. Tier 4 vizesi için gerekli evraklar ve yaşam masraflarınız için banka hesabınızda (ya da ailenizin banka hesabında) bulunması gereken paranın miktarı size eğitim danışmanlarımız tarafından bildirilecektir.

İngiltere Üniversite Okumak İçin Nasıl Bir Yer? İngiltere’de Yaşam

İngiltere’de üniversite eğitimi aldığınız süre boyunca yasal olarak yarı zamanlı çalışma iznine sahip olursunuz. Ayrıca İngiltere, üniversiteden mezun olan gençlere mezuniyetlerinin ardından tam zamanlı çalışma izni de sağlamaktadır.

YÖK Denkliği

İngiltere’de eğitim vermekte olan bütün üniversitelerin YÖK denkliği bulunmaktadır. İngiltere’de üniversite eğitimiyle ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız Aba Yurt Dışı Eğitim YouTube kanalını takip edebilir ya da bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

14 + 3 =

Whatsapp

Sor
Ara
Menu
AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest