fbpx
Ana sayfa » Sınavlar » GRE ve GMAT Sınavları Nelerdir?

GRE ve GMAT Sınavları Nelerdir?

GRE ve GMAT sınavları genel anlamda yüksek lisans ve doktora sınavları açısından birinci derece tercih edilmesi gereken sınavlardır. Özellikle yurt…

10 Temmuz 2020

GRE ve GMAT sınavları genel anlamda yüksek lisans ve doktora sınavları açısından birinci derece tercih edilmesi gereken sınavlardır. Özellikle yurt dışında yapılacak yüksek lisans ve doktora programları için ilk sırayı bu iki sınav almaktadır. Öğrenciler arasında sıklıkla merak edilen GRE sınavı mı yoksa GMAT sınavı mı soruları aydınlatılması gereken konular arasında yer almaktadır. Ayrıca bu sınavlar ne zaman alınmalı ve ne şekilde alınmalı gibi durumlarda gelen sorular içerisinde bulunmaktadır.

Aba Yurt Dışı Eğitim desteği ile öğrenciler merak edilen tüm bu konular hakkında gerekli bilgilerle donatılmaktadır. Bu iki sınav ile öğrenciler doktora ve yüksek lisans eğitimleri için yurt dışına kolaylıkla açılabilmektedirler. Yine öğrenciler bu sayede hem kaliteli bir almakta hem de aynı zamanda dillerini de geliştirebilmektedirler. Bu sınavlar ile yurt dışına çıkan öğrenciler aynı zamanda değişik kültürler ile de tanışmış olmaktadırlar.

GRE ve GMAT Sınavları Hakkında: GRE Nedir?

Öncelikle GRE nedir konusuyla başlayarak karışıklıklara açıklık getirilmelidir. GRE açılımı ‘Graduate Record Examinations’ olan bir çeşit seviye belirleme sınavı olarak tanımlanmaktadır. Özellikle ABD’deki birçok üniversite tarafından yüksek lisans başvuruları için gerek görülen sınavdır. Bu sınav ilk olarak ETS tarafından 1949 yılında yapıldığı bilinmektedir. Bu sınav ile öğrencilerin sözel, matematiksel, kompozisyon yazma ve eleştirel düşünme kabiliyetlerini ölçme amacıyla gerçekleştirilen bir sınavdır.

GRE ve GMAT sınavlarından biri olan bu sınav için herhangi bir geçme notu bulunmamaktadır. Bu sınav ile bir üniversitede yüksek lisans programına yerleşmek için sınav geçme sonucuna gerek duyulmamakta ve üniversiteler tarafından herhangi bir alt limit belirlenmektedir. Ancak her üniversitenin kendi bölümlerine göre öğrencilerin almış oldukları GRE sınav sonuçlarının belli bir ortalamasını almaktadır. Bu sınav için iki aşama bulunmaktadır. Birincisi; genel sınav, ikincisi ise; branş sınavıdır.

Bu sınavda sınav puanlaması 130 ile 170 arasında değişiklik göstermektedir. Bu sınav bilgisayar ortamında yapılmakta ve ETS sınav merkezlerinde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Yapılan her sınav sonucunda alınan puanların geçerlilik süreci 5 yıldır. Eğer ki bu 5 yıl içerisinde öğrenciler birden fazla sınav sonucu elde etmişlerse, istedikleri yılın puanı ile üniversitelere yerleşme hakkına sahiptirler. Ayrıca öğrenciler bu sınava 21 günlük periyotlarla girebilmektedirler. Ancak bu 21 günlük süreler 1 yıl içerisinde toplamda 5 kere girebilmelerine olanak tanımaktadır.

GMAT Nedir? Neleri Kapsar?

GRE ve GMAT sınavları yurt dışında master eğitimi almak isteyen öğrenciler açısından oldukça önemlidir. GMAT açılımı ise; ‘Graduate Management Admission Test’ olarak literatürde yer almaktadır. Lisansüstü Yönetime Geçiş Sınavı olarak tercüme edilen bu sınav sayesinde öğrenciler yurt dışında eğitim alabilmektedir. Bu sınavda özellikle öğrencilerin İngilizce ve Matematikteki yeteneklerini ölçmeye yarayan lisansüstü program başlangıcıdır. Bilgisayar ortamında gerçekleştirilen bu sınav lisansüstü programa yerleşebilmek için kullanılan bir kriter niteliğindedir.

GMAT nedir soruları için verilecek cevapların başında master eğitimi almak için başvurulan sınavlardan biri şeklinde ifade edilmektedir. Dünya genelinde müracaat edilen bu sınav bilgisayar aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Ancak bilgisayar teknolojisinin yeterince gelişme göstermediği alanlarda sınav kağıt üzerinden de yapılmaktadır. Bu sınav için gerekli olan en üst puan ise 800 üzerinden değerlendirilmektedir. Alınan kaliteli eğitimler sayesinde 760-740 arasında puanlar çok rahatlıkla alınabilmektedir.

GRE ve GMAT Sınavlarının Ortak Yönleri ve Farkları

GRE ve GMAT sınavlarının çoğu ortak yönünün bulunması ile beraber farklı yönleri de bulunmaktadır. Her iki sınav açısından ortak olan ilk faktör, bu sınavların yazı becerilerine ve akademik becerilere göre şekillenmesidir. Yine iki sınav açısından önemli olan bir diğer argüman ise, birlikte çalışmalar gerçekleştirilerek öğrencilerin tartışma yeteneklerinin ortaya koyulmasıdır. Yapılan çalışmaların mukayesesi yapılarak bu konudaki becerilerinin geliştirilmesi de diğer olumlu özellikleri arasında bulunmaktadır.

Bu sınavlar için bir başka ortak konu ise ‘kelime bilgisinin’ geçerli bir oranda sağlanıyor olmasıdır. Hem GRE hem de GMAT sınavlarında 7-8 sayfadan oluşan Latince kompozisyonların çok iyi biliniyor olması gerekmektedir. Her iki sınavda da ‘çekmece sistemi’ denilen uygulama bulunmaktadır. Bu uygulama ile neyin, nerede, ne şekilde sorulduğunu değerlendirerek olumlu anlamda sınav taktiklerini çözmüş olursunuz. Ayrıca bu sınavlara hazırlanma sanıldığının aksine 2,5-3 ay gibi kısa sürede çalışılabilen sınavlardır.

GRE ve GMAT sınavlarının farklılıkları arasındaki ilk sırayı değerlendirildikleri puan ölçütleri oluşturmaktadır. GRE sınavı için gerek duyulan puan maksimum 170’lerde iken; GMAT sınavı için bu durum maksimum 800 puan üzerinden hesaplanmaktadır. Bu sınavlardan ilki dünya üzerindeki çoğu üniversite tarafından daha çok tercih edilmektedir. Bu sınav ayrıca matematik ve İngilizce konularına ağırlık vererek eğitim hayatı boyunca alınan bu derslerinde son durumunu gözler önüne sermektedir.

Bu sınavlardan ikincisi içinse; gramer bilgisinin olması oldukça önemli olmaktadır. Bu sınav çoğunlukla yurt dışında işletme üzerine yüksek lisans yapmak isteyenler tarafından tercih edilmektedir. Özellikle MBA yapmak isteyen öğrenciler tarafından tercihi olan iddialı bir sınavdır. Tüm sınavlarda işlevsel olan bazı yöntemler de stresle başa çıkmada öğrencilere yardımcı olmaktadır.

Aba Yurt Dışı Eğitim olarak verdiğimiz hizmetler arasında bu iki sınava hazırlanma ve karar verme aşamasında da her bir öğrencimizi tecrübelerimiz ile desteklemekteyiz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

9 + 4 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest