Hemen Bilgi Al

Fransa’da Üniversite Okumak: Tercih Edebileceğiniz En Popüler Bölümler

Fransa’da üniversite okumak için neler yapılmalı? Hangi bölümler ön plana çıkıyor? Fransa'da eğitim sistemi nasıl? Eğitim için neden Fransa tercih edilmeli? Fransa'da İngilizce eğitim veren üniversiteler var mı? Fransız Üniversiteleri için başvuru koşulları neler? Fransa'daki en iyi üniversiteler hangileri? Fransa’da üniversite kaç yıl sürüyor? Fransa, uluslararası öğrenciler için en popüler eğitim ülkelerinden biri olarak biliniyor. Paris, Lyon, Toulouse, Grenoble gibi Fransız şehirleri her yıl binlerce uluslararası öğrenciyi ağırlıyor.

Avrupa’daki merkezi konumu Fransa’yı uluslararası öğrenciler için benzersiz bir destinasyon haline getiriyor. Fransa tarihi, kültürü, leziz yemekleri, simgesel yapılarıyla da hem öğrencilerin hem turistlerin ilgi odağı oluyor. Eyfel Kulesi, Louvre Müzesi, Notre Dame Katedrali gibi yapılar her yıl ziyaretçi akınına uğruyor. Peki; Fransız Üniversiteleri için nasıl başvuru yapılır? Nelere dikkat edilmeli?

Fransa'da Üniversite Okumak: Başvuru ve Kabul Süreci

Fransa’da üniversite eğitimi almak isteyenlerin elbette, bir takım koşulları yerine getirmeleri gerekiyor. Fransa’da üniversite başvuruları; Campus France adı verilen bir hizmet birimi aracılığıyla gerçekleştirilebiliyor. Campus France, Fransa Büyükelçiliği'ne bağlı bir birim olarak biliniyor. Bu birim, Fransa'da yükseköğrenim görmek isteyen öğrencilere rehberlik etmeyi amaçlıyor. Aynı zamanda adayların dil seviyesinin ölçülmesi, vize işlemleri, belge kontrolü gibi konularda da devreye girebiliyor. Başvuru süreci, Campus France web sitesi üzerinden online olarak yürütülebiliyor.

Adayların not ortalamaları başvuru sürecinde elbette önemli bir nokta olarak karşımıza çıkıyor. Adayların not ortalamasının 4’lük sistem üzerinden minimum 2 olması gerekiyor. Ancak; Fransa'daki en iyi üniversiteler ve rekabetin yüksek olduğu bölümler için bu ortalama yeterli olmayabiliyor. Bu anlamda not ortalamasının yüksek olması adaylara avantaj sağlıyor.

Fransa’da üniversite okumak için adaylarının dil yeterliliği de dikkate alınıyor. Fransa'da İngilizce eğitim veren üniversiteler ve bölümler tercih edilecekse TOEFL veya IELTS sınavlarının alınması gerekiyor. Eğitim dili Fransızca olan bir bölüm veya üniversite tercih edilecekse DELF sınav sonucunun sunulması gerekiyor. Birçok üniversite ve bölüm adaylarının dil yeterliliğinin minimum B1 düzeyinde olmasını istiyor. Lisansüstü bölümler için bu durum değişebiliyor.

Bilindiği gibi yurt dışı üniversite başvuruları için AP sınavı büyük bir önem taşıyor. Fransız üniversitelerine başvuru sürecinde de AP adaylara önemli ölçüde avantaj sağlıyor. 11 ve 12. sınıfta alınacak alana yönelik AP dersleri adayların rakiplerini geride bırakmasını sağlayabiliyor. Özellikle son birkaç yıllık süreçte AP’nin bu anlamda etkinliğinin çok daha fazla arttığı biliniyor. AP’nin Yurt dışı eğitim için en önemli adımlardan biri olduğu düşünülüyor.

Tüm bunlara ek olarak; adayların niyet mektupları ve referansları da önemli bir rol oynuyor. Başvurular sırasında en az 2 adet referans mektubuna ihtiyaç duyuluyor. Adayların özgeçmişleri sunmaları gereken belgeler arasında yer alıyor. Sosyal sorumluluk projeleri de kabul aşamasında adaylara üniversitelerin kapısını açabiliyor.

Fransa’da Üniversite Okumak: En İyi Üniversiteler

Fransa'da eğitim sistemi merkezi bir yapıya sahip. Üniversiteler birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi devlet tarafından destekleniyor. Yükseköğrenim kurumları üniversiteler ve uzmanlık okulları şeklinde sınıflandırılıyor. Peki; Fransa’da üniversite kaç yıl sürüyor? Üniversite eğitimi genellikle 4 – 6 yıllık bir süreyi kapsıyor. Okunacak bölüme göre süre değişiklik gösterebiliyor. Fransa’daki pek çok üniversitenin uluslararası standartlara sahip olduğu biliniyor. Peki; Fransa'daki en iyi üniversiteler hangileri? Fransa’nın en iyi 3 üniversitesi; Université PSL, Ecole Polytechnique, Sorbonne University olarak sıralanıyor.

Université PSL

Université PSL ya da Paris Sciences et Lettres Üniversitesi; bir devlet üniversitesi olarak biliniyor. 11 kurucu okulu olan bir kolej üniversitesi olma özelliği taşıyor. Université PSL öğrencilere çeşitli disiplinlerde lisans ve lisansüstü dereceler sunuyor. Üniversite disiplinlerarası bir anlayışı benimsiyor ve araştırma odaklı bir eğitim sunuyor. Yaklaşık 17 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Fransa’da üniversite okumak isteyen pek çok öğrencinin ilk tercihleri arasında Université PSL yer alıyor. Üniversite bünyesinde; bilim, mühendislik, sosyal bilimler, sahne sanatları gibi pek çok alanda eğitim veriliyor. Üniversitenin mezunları arasında 28 Nobel Ödüllü isim bulunuyor.

École Polytechnique

École Polytechnique, Fransa'daki en prestijli ve yükseköğrenim kurumlarından biri olarak kabul ediliyor. Üniversitenin ana kampüsü Paris'in güneyinde yer alıyor. 1794'te matematikçi Gaspard Monge tarafından Fransız Devrimi sırasında kurulduğu biliniyor. Kurum, eğitim kalitesi ve seçici tutumuyla dünya çapında tanınıyor. Üniversitenin mezunları arasında 3 Nobel Ödülü ve 1 Fields Madalyası sahibi bulunuyor. Mezunları arasında çok sayıda devlet başkanı ve bilim insanı yer alıyor.

Sorbonne Université

Fransa’da üniversite okumak isteyen öğrenciler için öne çıkan bir diğer kurum ise Sorbonne Université… Sorbonne Université, Fransa'nın Paris kentinde bulunan bir kamu araştırma üniversitesi olarak biliniyor. Avrupa ve dünyanın en prestijli üniversitelerinden biri olarak kabul ediliyor. Beşeri bilimler, Tıp, Bilim ve Mühendislik alanlarında verdiği eğitimle dünya çapında tanınıyor. Mezun ve akademisyenleri arasında 33 Nobel Ödüllü isim bulunuyor. Bunun yanı sıra; 6 Fields Madalyası ve 1 Turing Ödülü sahibi yer alıyor.

Fransa’da Eğitim ve Yaşam Maliyetleri

Fransa’da eğitim devlet tarafından destekleniyor. Bu nedenle üniversitelerin ücretsiz eğitim verdiği biliniyor. Ancak; 2019 itibariyle AB dışından gelen öğrencilerin belirli bir ücret ödemesi gerekiyor. Fransa’da üniversite okumak isteyenlerin devlet üniversiteleri için 150 ile 1000 Euro arasında ücret ödemeleri gerekiyor. Özel üniversitelerin ücretleri ise; 1.500 – 7.000 Euro arasında değişiyor.

Yaşam maliyetleri ise 800 – 1200 Euro arasında değişiyor. Öğrenciler hem yaşam maliyetleri hem de öğrenim ücretleri için devletten destek alabiliyor. Bununla birlikte; üniversitelerin sunduğu burs seçeneklerinden yararlanmak da mümkün olabiliyor.

Fransa’da Tercih Edebileceğiniz En Popüler Bölümler

Fransa'da üniversite bölümleri; modadan sanata, teknolojiden hukuka geniş bir yelpazeye sahip… Öğrenci adayları hem üniversiteler hem de bölümler anlamında kendilerine uygun birçok seçenek bulabiliyorlar. Özellikle; moda, güzel sanatlar, aşçılık gibi alanlarda Fransa’nın önde gelen ülkeler arasında yer aldığı biliniyor. Bununla birlikte; Fransız üniversitelerinin pek çok önemli bilim insanını yetiştirdiği de görülüyor. Siyaset, hukuk, sinema gibi alanlarda da Fransa adından sıkça söz ettiriyor. Peki; Fransa’da tercih edilebilecek en popüler bölümler hangileri?

Moda Tasarımı

Fransa’da üniversite okumak isteyen öğrenci adayları için en popüler bölümlerden bir tanesi moda tasarımı… Paris, dünyanın en önemli moda başkentlerinden biri olarak biliniyor. Her yıl düzenlenen moda haftası şehrin en ilgi çekici etkinliklerinden biri olarak kabul ediliyor. Fransa, Louis Vuitton, Chanel, Christian Dior, Givenchy gibi moda devlerinin doğum yeri olarak biliniyor. Kısacası; Fransa’da moda tasarımı eğitimi almak, modayı yerinde öğrenmek anlamına geliyor.

Fransa’da moda tasarımı eğitimi söz konusu olduğunda rekabetin yüksek olduğu biliniyor. Başvuru sürecinde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar referanslar ve portfolyo olarak karşımıza çıkıyor. Güçlü referanslar ve güçlü bir portfolyo sunumu ile üniversitelerden olumlu yanıt almak mümkün olabiliyor. Moda tasarımı eğitimi için öne çıkan üniversiteler ise şöyle sıralanıyor;

 • Paris College of Art
 • The New School Parsons Paris
 • Institut Français de la Mode
 • Domus Academy
 • Paris Fashion Institute
 • ESMOD France

Fransa’da üniversite okumak mezuniyet sonrası kariyer olanakları açısından da oldukça avantajlı… Özellikle moda tasarımı bölümü mezunları için dünya çapında tanınan birçok marka ve moda evi bulunuyor. Bununla birlikte mezunlar ünlü tasarımcılarla çalışma fırsatı bulabiliyor.

Gastronomi

Fransa’da üniversite bölümleri denildiğinde akla ilk gelenlerden biri hiç şüphesiz gastronomi… Fransa’nın gastronomi alanındaki ünü tüm dünyaya yayılmış durumda… Özellikle pastacılık alanında dünyanın en önemli eğitim merkezlerinden biri Fransa olarak görülüyor. Fransa’da gastronomi okumak öğrenciler için önemli bir ayrıcalık ve deneyim anlamına geliyor. Fransa mutfak kültürünü ve gastronominin tüm inceliklerini öğrenmek için mükemmel bir destinasyon olarak kabul ediliyor. Üretimden mutfağa, mutfaktan sofraya her aşama adım adım öğretiliyor. Bunun yanı sıra; öğrenciler pişirme teknolojileri ve işletme gibi konularda da eğitim alabiliyorlar.

Fransa’da üniversite okumak isteyenler için gastronomi en doğru seçenekler arasında yer alıyor. Gastronomi mezunları için Fransa’da sayısız staj ve kariyer olanağı bulunuyor. Mezunlar, Michelin yıldızlı restoranlarda, ünlü şeflerle çalışma fırsatına sahip olabiliyor. Bu alanda Fransa’nın en önemli okulu ise “Le Cordon Bleu” olarak biliniyor. Le Cordon Bleu 1895 yılından beri varlığını sürdürüyor. Fransa’nın yüzlerce yıllık mutfak geleneğini yaşatmaya devam eden en prestijli kurumlar arasında yer alıyor. Üniversite pek çok uluslararası öğrenciyi ağırlıyor. Öğrenciler aşçılık, pastacılık, şarap üretimi gibi konularda eğitim alabiliyorlar.

Hukuk

Fransa, hukuk alanında ön plana çıkan ülkeler arasında yer alıyor. Avrupa ve dünyada hukuk alanında eğitim alınabilecek önemli merkezlerden biri olarak biliniyor. Fransa’da üniversite okumak isteyen birçok öğrenci hukuk alanını hedefliyor. Fransa’da hukuk eğitimi daha çok felsefi ve sosyolojik bir temel üzerine kuruluyor. Hukuk eğitimi söz konusu olduğunda; Panthéon-Sorbonne Üniversitesi akla gelen ilk üniversite oluyor. Sciences Po ve Pantheon-Assas Üniversitesi ön plandaki diğer üniversiteler olarak karşımıza çıkıyor. Hukuk eğitimi almak isteyenler için Fransızca düzeyinin oldukça iyi olması bekleniyor. Hukuk başvurusu yapan öğrencilerin C1 seviyesinde Fransızca biliyor olması gerekiyor. Bununla birlikte niyet mektupları hukuk kabulü alabilmek için önemli bir noktayı oluşturuyor.

İşletme

Fransa işletme ve MBA eğitiminde popüler ülkeler arasında yer alıyor. Güçlü ekonomisi ile tanınan Fransa, ekonomi, finans, muhasebe, işletme gibi alanlarda da ön plana çıkıyor. Bu anlamda Fransa’da üniversite okumak isteyen öğrenciler işletme ve MBA programlarını sıkça tercih ediyor. Fransa’da işletme eğitiminin içeriği Türkiye ile benzerlik gösteriyor. Ancak Fransa’da temel eğitimin ardından uzmanlaşma üzerine odaklanıldığı biliniyor. Fransa bu alanda çağdaş bir eğitim anlayışını benimsiyor. Sürdürülebilir ekonomi gibi konular işletme alanında önemli bir yer tutuyor. İşletme eğitimi 3 - 4 yıllık bir süreyi kapsıyor. MBA eğitimi ise 1 – 2 yıl sürüyor.  Bazı üniversiteler yarı zamanlı online MBA programları da sunuyor.

Fransa’da işletme alanında tercih edilebilecek üniversiteler ise şöyle sıralanıyor;

 • IPAG Business School
 • ESDES School of Management
 • ICN Business School
 • NEOMA Business School
 • ISC PARIS Business School
 • ISG International Business School

Bilim ve Teknoloji

Fransa elbette bilim ve teknoloji alanında verdiği eğitimle de adından sıkça söz ettiriyor. Fransa yüzyıllardır bilimin gelişimine sunduğu katkılarla tanınıyor. Fransa’da biyoloji, fizik, matematik, kimya, genetik, mühendislik gibi pek çok alan ön plana çıkıyor. Fransa’da üniversite okumak isteyen uluslararası öğrenciler bu bölümleri sıkça tercih ediyor. Fransa aynı zamanda; atom fiziği, nükleer, kanser alanında yaptığı araştırmalarla da dünya çapında tanınıyor. André-Louis Debierne, Pierre ve Marie Curie, Charles Nicolle gibi isimler keşifleri ve bilim tarihine katkılarıyla tanınıyor. Fransa’da bilim ve teknoloji alanında öne çıkan üniversiteler ise şöyle sıralanıyor;

 • Ecole Polytechnique
 • CentraleSupélec
 • Université PSL
 • Université Paris-Saclay
 • Université Grenoble Alpes

Sanat

Fransa uluslararası öğrencilere sanat alanında da zengin seçenekler sunuyor. Fransa sanat alanında Avrupa’nın ve dünyanın önemli merkezleri arasında yer alıyor. Fransız üniversitelerinde sanat eğitimi almak öğrenciler için önemli bir deneyim sunuyor. Fransa Monet, Renoir, Matisse gibi ünlü sanatçılarıyla tarihe adını yazdıran bir ülke olarak biliniyor. Tarih boyunca Van Gogh, Picasso gibi isimleri ağırladığı da biliniyor. Fransa’da sanat alanında eğitim almak isteyenler için çok sayıda üniversite seçeneği bulunuyor. ENSCI - Les Ateliers, EnsAD Paris, Beaux-Arts de Paris; Fransa’nın prestijli sanat üniversiteleri olarak biliniyor.

Fransa’da üniversite okumak hakkında daha detaylı bilgi almak için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Üniversite ve bölümlere dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

Ücretsiz Open Day Günlerimize Katılmak İçin Aşağıdaki Formu Doldurun

Açık bilgilendirme günlerimizde tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation

Fransa’da Üniversite Okumak: Tercih Edebileceğiniz En Popüler Bölümler

Fransa’da üniversite okumak için neler yapılmalı? Hangi bölümler ön plana çıkıyor? Fransa'da eğitim sistemi nasıl? Eğitim için neden Fransa tercih edilmeli? Fransa'da İngilizce eğitim veren üniversiteler var mı? Fransız Üniversiteleri için başvuru koşulları neler? Fransa'daki en iyi üniversiteler hangileri? Fransa’da üniversite kaç yıl sürüyor? Fransa, uluslararası öğrenciler için en popüler eğitim ülkelerinden biri olarak biliniyor. Paris, Lyon, Toulouse, Grenoble gibi Fransız şehirleri her yıl binlerce uluslararası öğrenciyi ağırlıyor.

Avrupa’daki merkezi konumu Fransa’yı uluslararası öğrenciler için benzersiz bir destinasyon haline getiriyor. Fransa tarihi, kültürü, leziz yemekleri, simgesel yapılarıyla da hem öğrencilerin hem turistlerin ilgi odağı oluyor. Eyfel Kulesi, Louvre Müzesi, Notre Dame Katedrali gibi yapılar her yıl ziyaretçi akınına uğruyor. Peki; Fransız Üniversiteleri için nasıl başvuru yapılır? Nelere dikkat edilmeli?

Fransa'da Üniversite Okumak: Başvuru ve Kabul Süreci

Fransa’da üniversite eğitimi almak isteyenlerin elbette, bir takım koşulları yerine getirmeleri gerekiyor. Fransa’da üniversite başvuruları; Campus France adı verilen bir hizmet birimi aracılığıyla gerçekleştirilebiliyor. Campus France, Fransa Büyükelçiliği'ne bağlı bir birim olarak biliniyor. Bu birim, Fransa'da yükseköğrenim görmek isteyen öğrencilere rehberlik etmeyi amaçlıyor. Aynı zamanda adayların dil seviyesinin ölçülmesi, vize işlemleri, belge kontrolü gibi konularda da devreye girebiliyor. Başvuru süreci, Campus France web sitesi üzerinden online olarak yürütülebiliyor.

Adayların not ortalamaları başvuru sürecinde elbette önemli bir nokta olarak karşımıza çıkıyor. Adayların not ortalamasının 4’lük sistem üzerinden minimum 2 olması gerekiyor. Ancak; Fransa'daki en iyi üniversiteler ve rekabetin yüksek olduğu bölümler için bu ortalama yeterli olmayabiliyor. Bu anlamda not ortalamasının yüksek olması adaylara avantaj sağlıyor.

Fransa’da üniversite okumak için adaylarının dil yeterliliği de dikkate alınıyor. Fransa'da İngilizce eğitim veren üniversiteler ve bölümler tercih edilecekse TOEFL veya IELTS sınavlarının alınması gerekiyor. Eğitim dili Fransızca olan bir bölüm veya üniversite tercih edilecekse DELF sınav sonucunun sunulması gerekiyor. Birçok üniversite ve bölüm adaylarının dil yeterliliğinin minimum B1 düzeyinde olmasını istiyor. Lisansüstü bölümler için bu durum değişebiliyor.

Bilindiği gibi yurt dışı üniversite başvuruları için AP sınavı büyük bir önem taşıyor. Fransız üniversitelerine başvuru sürecinde de AP adaylara önemli ölçüde avantaj sağlıyor. 11 ve 12. sınıfta alınacak alana yönelik AP dersleri adayların rakiplerini geride bırakmasını sağlayabiliyor. Özellikle son birkaç yıllık süreçte AP’nin bu anlamda etkinliğinin çok daha fazla arttığı biliniyor. AP’nin Yurt dışı eğitim için en önemli adımlardan biri olduğu düşünülüyor.

Tüm bunlara ek olarak; adayların niyet mektupları ve referansları da önemli bir rol oynuyor. Başvurular sırasında en az 2 adet referans mektubuna ihtiyaç duyuluyor. Adayların özgeçmişleri sunmaları gereken belgeler arasında yer alıyor. Sosyal sorumluluk projeleri de kabul aşamasında adaylara üniversitelerin kapısını açabiliyor.

Fransa’da Üniversite Okumak: En İyi Üniversiteler

Fransa'da eğitim sistemi merkezi bir yapıya sahip. Üniversiteler birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi devlet tarafından destekleniyor. Yükseköğrenim kurumları üniversiteler ve uzmanlık okulları şeklinde sınıflandırılıyor. Peki; Fransa’da üniversite kaç yıl sürüyor? Üniversite eğitimi genellikle 4 – 6 yıllık bir süreyi kapsıyor. Okunacak bölüme göre süre değişiklik gösterebiliyor. Fransa’daki pek çok üniversitenin uluslararası standartlara sahip olduğu biliniyor. Peki; Fransa'daki en iyi üniversiteler hangileri? Fransa’nın en iyi 3 üniversitesi; Université PSL, Ecole Polytechnique, Sorbonne University olarak sıralanıyor.

Université PSL

Université PSL ya da Paris Sciences et Lettres Üniversitesi; bir devlet üniversitesi olarak biliniyor. 11 kurucu okulu olan bir kolej üniversitesi olma özelliği taşıyor. Université PSL öğrencilere çeşitli disiplinlerde lisans ve lisansüstü dereceler sunuyor. Üniversite disiplinlerarası bir anlayışı benimsiyor ve araştırma odaklı bir eğitim sunuyor. Yaklaşık 17 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Fransa’da üniversite okumak isteyen pek çok öğrencinin ilk tercihleri arasında Université PSL yer alıyor. Üniversite bünyesinde; bilim, mühendislik, sosyal bilimler, sahne sanatları gibi pek çok alanda eğitim veriliyor. Üniversitenin mezunları arasında 28 Nobel Ödüllü isim bulunuyor.

École Polytechnique

École Polytechnique, Fransa'daki en prestijli ve yükseköğrenim kurumlarından biri olarak kabul ediliyor. Üniversitenin ana kampüsü Paris'in güneyinde yer alıyor. 1794'te matematikçi Gaspard Monge tarafından Fransız Devrimi sırasında kurulduğu biliniyor. Kurum, eğitim kalitesi ve seçici tutumuyla dünya çapında tanınıyor. Üniversitenin mezunları arasında 3 Nobel Ödülü ve 1 Fields Madalyası sahibi bulunuyor. Mezunları arasında çok sayıda devlet başkanı ve bilim insanı yer alıyor.

Sorbonne Université

Fransa’da üniversite okumak isteyen öğrenciler için öne çıkan bir diğer kurum ise Sorbonne Université… Sorbonne Université, Fransa'nın Paris kentinde bulunan bir kamu araştırma üniversitesi olarak biliniyor. Avrupa ve dünyanın en prestijli üniversitelerinden biri olarak kabul ediliyor. Beşeri bilimler, Tıp, Bilim ve Mühendislik alanlarında verdiği eğitimle dünya çapında tanınıyor. Mezun ve akademisyenleri arasında 33 Nobel Ödüllü isim bulunuyor. Bunun yanı sıra; 6 Fields Madalyası ve 1 Turing Ödülü sahibi yer alıyor.

Fransa’da Eğitim ve Yaşam Maliyetleri

Fransa’da eğitim devlet tarafından destekleniyor. Bu nedenle üniversitelerin ücretsiz eğitim verdiği biliniyor. Ancak; 2019 itibariyle AB dışından gelen öğrencilerin belirli bir ücret ödemesi gerekiyor. Fransa’da üniversite okumak isteyenlerin devlet üniversiteleri için 150 ile 1000 Euro arasında ücret ödemeleri gerekiyor. Özel üniversitelerin ücretleri ise; 1.500 – 7.000 Euro arasında değişiyor.

Yaşam maliyetleri ise 800 – 1200 Euro arasında değişiyor. Öğrenciler hem yaşam maliyetleri hem de öğrenim ücretleri için devletten destek alabiliyor. Bununla birlikte; üniversitelerin sunduğu burs seçeneklerinden yararlanmak da mümkün olabiliyor.

Fransa’da Tercih Edebileceğiniz En Popüler Bölümler

Fransa'da üniversite bölümleri; modadan sanata, teknolojiden hukuka geniş bir yelpazeye sahip… Öğrenci adayları hem üniversiteler hem de bölümler anlamında kendilerine uygun birçok seçenek bulabiliyorlar. Özellikle; moda, güzel sanatlar, aşçılık gibi alanlarda Fransa’nın önde gelen ülkeler arasında yer aldığı biliniyor. Bununla birlikte; Fransız üniversitelerinin pek çok önemli bilim insanını yetiştirdiği de görülüyor. Siyaset, hukuk, sinema gibi alanlarda da Fransa adından sıkça söz ettiriyor. Peki; Fransa’da tercih edilebilecek en popüler bölümler hangileri?

Moda Tasarımı

Fransa’da üniversite okumak isteyen öğrenci adayları için en popüler bölümlerden bir tanesi moda tasarımı… Paris, dünyanın en önemli moda başkentlerinden biri olarak biliniyor. Her yıl düzenlenen moda haftası şehrin en ilgi çekici etkinliklerinden biri olarak kabul ediliyor. Fransa, Louis Vuitton, Chanel, Christian Dior, Givenchy gibi moda devlerinin doğum yeri olarak biliniyor. Kısacası; Fransa’da moda tasarımı eğitimi almak, modayı yerinde öğrenmek anlamına geliyor.

Fransa’da moda tasarımı eğitimi söz konusu olduğunda rekabetin yüksek olduğu biliniyor. Başvuru sürecinde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar referanslar ve portfolyo olarak karşımıza çıkıyor. Güçlü referanslar ve güçlü bir portfolyo sunumu ile üniversitelerden olumlu yanıt almak mümkün olabiliyor. Moda tasarımı eğitimi için öne çıkan üniversiteler ise şöyle sıralanıyor;

 • Paris College of Art
 • The New School Parsons Paris
 • Institut Français de la Mode
 • Domus Academy
 • Paris Fashion Institute
 • ESMOD France

Fransa’da üniversite okumak mezuniyet sonrası kariyer olanakları açısından da oldukça avantajlı… Özellikle moda tasarımı bölümü mezunları için dünya çapında tanınan birçok marka ve moda evi bulunuyor. Bununla birlikte mezunlar ünlü tasarımcılarla çalışma fırsatı bulabiliyor.

Gastronomi

Fransa’da üniversite bölümleri denildiğinde akla ilk gelenlerden biri hiç şüphesiz gastronomi… Fransa’nın gastronomi alanındaki ünü tüm dünyaya yayılmış durumda… Özellikle pastacılık alanında dünyanın en önemli eğitim merkezlerinden biri Fransa olarak görülüyor. Fransa’da gastronomi okumak öğrenciler için önemli bir ayrıcalık ve deneyim anlamına geliyor. Fransa mutfak kültürünü ve gastronominin tüm inceliklerini öğrenmek için mükemmel bir destinasyon olarak kabul ediliyor. Üretimden mutfağa, mutfaktan sofraya her aşama adım adım öğretiliyor. Bunun yanı sıra; öğrenciler pişirme teknolojileri ve işletme gibi konularda da eğitim alabiliyorlar.

Fransa’da üniversite okumak isteyenler için gastronomi en doğru seçenekler arasında yer alıyor. Gastronomi mezunları için Fransa’da sayısız staj ve kariyer olanağı bulunuyor. Mezunlar, Michelin yıldızlı restoranlarda, ünlü şeflerle çalışma fırsatına sahip olabiliyor. Bu alanda Fransa’nın en önemli okulu ise “Le Cordon Bleu” olarak biliniyor. Le Cordon Bleu 1895 yılından beri varlığını sürdürüyor. Fransa’nın yüzlerce yıllık mutfak geleneğini yaşatmaya devam eden en prestijli kurumlar arasında yer alıyor. Üniversite pek çok uluslararası öğrenciyi ağırlıyor. Öğrenciler aşçılık, pastacılık, şarap üretimi gibi konularda eğitim alabiliyorlar.

Hukuk

Fransa, hukuk alanında ön plana çıkan ülkeler arasında yer alıyor. Avrupa ve dünyada hukuk alanında eğitim alınabilecek önemli merkezlerden biri olarak biliniyor. Fransa’da üniversite okumak isteyen birçok öğrenci hukuk alanını hedefliyor. Fransa’da hukuk eğitimi daha çok felsefi ve sosyolojik bir temel üzerine kuruluyor. Hukuk eğitimi söz konusu olduğunda; Panthéon-Sorbonne Üniversitesi akla gelen ilk üniversite oluyor. Sciences Po ve Pantheon-Assas Üniversitesi ön plandaki diğer üniversiteler olarak karşımıza çıkıyor. Hukuk eğitimi almak isteyenler için Fransızca düzeyinin oldukça iyi olması bekleniyor. Hukuk başvurusu yapan öğrencilerin C1 seviyesinde Fransızca biliyor olması gerekiyor. Bununla birlikte niyet mektupları hukuk kabulü alabilmek için önemli bir noktayı oluşturuyor.

İşletme

Fransa işletme ve MBA eğitiminde popüler ülkeler arasında yer alıyor. Güçlü ekonomisi ile tanınan Fransa, ekonomi, finans, muhasebe, işletme gibi alanlarda da ön plana çıkıyor. Bu anlamda Fransa’da üniversite okumak isteyen öğrenciler işletme ve MBA programlarını sıkça tercih ediyor. Fransa’da işletme eğitiminin içeriği Türkiye ile benzerlik gösteriyor. Ancak Fransa’da temel eğitimin ardından uzmanlaşma üzerine odaklanıldığı biliniyor. Fransa bu alanda çağdaş bir eğitim anlayışını benimsiyor. Sürdürülebilir ekonomi gibi konular işletme alanında önemli bir yer tutuyor. İşletme eğitimi 3 - 4 yıllık bir süreyi kapsıyor. MBA eğitimi ise 1 – 2 yıl sürüyor.  Bazı üniversiteler yarı zamanlı online MBA programları da sunuyor.

Fransa’da işletme alanında tercih edilebilecek üniversiteler ise şöyle sıralanıyor;

 • IPAG Business School
 • ESDES School of Management
 • ICN Business School
 • NEOMA Business School
 • ISC PARIS Business School
 • ISG International Business School

Bilim ve Teknoloji

Fransa elbette bilim ve teknoloji alanında verdiği eğitimle de adından sıkça söz ettiriyor. Fransa yüzyıllardır bilimin gelişimine sunduğu katkılarla tanınıyor. Fransa’da biyoloji, fizik, matematik, kimya, genetik, mühendislik gibi pek çok alan ön plana çıkıyor. Fransa’da üniversite okumak isteyen uluslararası öğrenciler bu bölümleri sıkça tercih ediyor. Fransa aynı zamanda; atom fiziği, nükleer, kanser alanında yaptığı araştırmalarla da dünya çapında tanınıyor. André-Louis Debierne, Pierre ve Marie Curie, Charles Nicolle gibi isimler keşifleri ve bilim tarihine katkılarıyla tanınıyor. Fransa’da bilim ve teknoloji alanında öne çıkan üniversiteler ise şöyle sıralanıyor;

 • Ecole Polytechnique
 • CentraleSupélec
 • Université PSL
 • Université Paris-Saclay
 • Université Grenoble Alpes

Sanat

Fransa uluslararası öğrencilere sanat alanında da zengin seçenekler sunuyor. Fransa sanat alanında Avrupa’nın ve dünyanın önemli merkezleri arasında yer alıyor. Fransız üniversitelerinde sanat eğitimi almak öğrenciler için önemli bir deneyim sunuyor. Fransa Monet, Renoir, Matisse gibi ünlü sanatçılarıyla tarihe adını yazdıran bir ülke olarak biliniyor. Tarih boyunca Van Gogh, Picasso gibi isimleri ağırladığı da biliniyor. Fransa’da sanat alanında eğitim almak isteyenler için çok sayıda üniversite seçeneği bulunuyor. ENSCI - Les Ateliers, EnsAD Paris, Beaux-Arts de Paris; Fransa’nın prestijli sanat üniversiteleri olarak biliniyor.

Fransa’da üniversite okumak hakkında daha detaylı bilgi almak için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Üniversite ve bölümlere dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

Ücretsiz Open Day Günlerimize Katılmak İçin Aşağıdaki Formu Doldurun

Açık bilgilendirme günlerimizde tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation