fbpx
Ana sayfa » Yurtdışında Yüksek Lisans Eğitimi » Data Science için Hangi Master Programlarını Seçmeliyim?

Data Science için Hangi Master Programlarını Seçmeliyim?

Geleceğin gözde meslekleri arasında gösterilen data science ya da veri bilimi tüm dünyada oldukça rağbet gören bir meslek ve uzmanlık…

22 Şubat 2019

Data Science için Hangi Master Programlarını Seçmeliyim?

Geleceğin gözde meslekleri arasında gösterilen data science ya da veri bilimi tüm dünyada oldukça rağbet gören bir meslek ve uzmanlık alanı haline geldi. Veri bilimi, bilgisayar, matematik, istatistik, yapay zekâ ve makine öğrenmesi gibi birçok bilimin bir araya gelmesi ile oluşmuş bir alan olarak tanımlanabilir. 

Anlamlı veya anlamsız tüm verilerin birer bilgi haline dönüşmesini sağlayan veri bilimi bunu yaparken yukarıda bahsettiğimiz tüm dallara ait teknikleri de kullanıp disiplinler arası çalışma imkânı sunuyor. Veri bilimcisi, veri analizi yapabilen, şekillendirebilen, çıkarımlar yapan, çözümler üreten ve programlamadan görselleştirmeye kadar teknik bilgileri kullanan kişilere deniyor. 

Yaşadığımız teknoloji çağında büyük rol oynayan data science alanında eğitim almak, kendini geliştirmek ve iş hayatında bir adım öne çıkmak isteyenler için veri bilimi yüksek lisans programları bulunuyor. Güncel teknolojilere ve akademik kaynaklara ulaşma konusunda en iyi data science master programlarını yazımızın devamında okuyabilirsiniz. 

1. Program Seçerken Göz Önünde Bulundurmanız Gerekenler

Her şeyden önce gideceğiniz programda verilecek dersler ve bu derslerin içeriklerine bakmanızda fayda var. İş hayatında da deneyimi olan akademisyenlerden oluşan programlar hem teorik hem de meslek deneyimi kazanmanızı sağlayacaktır. Son olarak üniversitenin teknolojik imkanları da master programı seçerken dikkate almanız gereken bir diğer kriterdir. 

2. Popüler Data Science Master Programları

Purdue University, Krannert School of Management: Haziran ayında başlayıp 3 dönem süren program tedarik zinciri, yatırım analitiği ve kurumsal finansman analitiği alanlarında eğitim veriyor. STEM sertifikalı programın sonunda öğrenciler ayrıca SAS, Python, Minitab ve SQL gibi sistemleri kullanmayı da öğreniyor. 

University of Rochester: Program boyunca bir staja katılma, iş dünyasında olup bitenleri yakıdan takip etme, şirket çalışanları ile tanışma ve kariyer tavsiyesi alma gibi imkanlar sunuluyor. 

Carnegie Mellon University: Computation Data Science alanında master programı sunan okulda ilk dönem 4 temel ders olan bulut bilişim, makine öğrenmesi, etkileşimli veri bilimi ve veri bilimi semineri dersleri veriliyor. Program veri toplama, veri modelleme, analiz, problem çözme ve insan -bilgisayar etkileşimi (human-computer interaction) alanlarına yoğunlaşıyor.

LMU Munich: Disiplinler arası olan program istatistik ve bilim alanları ile birlikte yürütülüyor. Program sürecince ayrıca veri güvenliği, veri gizliliği ve veri etiği gibi konularda da dersler veriliyor. Programı bitiren mezunlar kamu veya özel sektörde ekonomi, siyaset bilimi, sosyoloji, eğitim, tıp ve medya gibi alanlarda veri bilimcisi olarak çalışabilme imkânına sahip oluyor.  

Kaynaklar

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

1 + 5 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest