AP Programı’nın Üniversitelere Kabul Sürecine Etkisi

AP programı pek çok yönden avantaj sağlaması dolayısıyla dikkat çekiyor. Dolayısıyla AP programı ile üniversitelere kabul almak mümkün mü? AP Programı’nın üniversitelere kabul sürecine etkisi nedir? Gibi sorular da kendini gösteriyor. 

AP Programı Üniversite Tercihlerinde Kritik Rol 

Advanced Placement üniversite seçimlerinde kilit görev görüyor. AP sınavı sayesinde öğrenciler üniversite kapılarını açabiliyor. Lisans düzeyine hazırlık döneminde önemli rol alan programla öğrenciler üniversite müfredatını tanıma şansı yakalıyor. Alan dersleri ile yetkinliklerini arttırırken, her ders için sınava tabi tutularak sertifika almaya hak kazanıyorlar. Öğrencinin kazandığı her sertifika akademik yeterliliğinin bir kanıtı olma özelliği taşıyor. Ayrıca bu sertifikalar kabul süreçlerinde öğrencilerin potansiyelleri hakkında ipucu veriyor. 

AP Sınavı İle Üniversiteye Kabul Almak Kolay mı? 

Yurtdışında donanımlı bir üniversitede öğrenim görmek için anahtar koşul iyi bir akademik yeterliliğe sahip olmaktır. Çünkü uluslararası üniversiteler öğrencilerin belirli bir akademik düzeye ulaşmasını talep ediyorlar. AP programı ile öğrenciler lise öğrenimlerini bitirmeden üniversitede neler yapabileceklerini kanıtlamış oluyor. 

Neden Advanced Placement Programı? 

Neden Advanced Placement programını almalıyım? Yurtdışında kaliteli eğitim düşünen her öğrencinin zihnindeki sorudur. Eğer öğrenci lisans eğitimini prestijli bir üniversitede tamamlama taraftarıysa, farklı ve güçlü yönlerini göstermek zorundadır. Dolayısıyla lise diploması ve transkriptlerini desteklemeleri gerekiyor. Okuduğunuz lisede AP programı mevcutsa, rakiplerinizin bir adım önde olduğunuzu söyleyebiliriz. 12.sınıfta alacağınız AP derslerinin üniversite kabulünde büyük avantaj sağlayacağını da ekleyebiliriz. Üstelik AP dersleri üniversitede kredi yerine geçtiğini de belirtmeliyiz. 

AP Sınavlarını Ne Zaman Almak Gerekir? 

Lise fark etmeksizin AP dersleri için en kritik dönem 11. Sınıftır. Dolayısıyla öğrenciler için 11.sınıfın mayıs ayında girecekleri sınav çok önemlidir. 12.sınıfta da iki veya üç ders alarak başarılarını kanıtlamaları son derece kolaydır. Örnek verirsek; High Level Matematik aldığınızda yüksek skorlara ulaşmanız zor olabilir. Bu doğrultuda 11.sınıfın mayıs ayında AB Calculus BC sınavını alarak matamatik skorunuzu genişletme şansı yakalayabilirsiniz. Böylece ileri seviye matematik almış olursunuz. Oxford, Cambridge ve Stanford gibi köklü üniversitelere kabul edilme fırsatınızı arttırabilirsiniz. 

Üniversitelerin Kabul Koşulları Değişiyor!

2020 ve 2050 seneleri arasında köklü üniversitelerle beraber araştırma üniversitelerinin kabul süreçlerindeki faktörlerin değişeceğini belirtmeliyiz. Günümüzde meslek seçimleri de büyük oranda farklılığa doğru evriliyor. Bu yüzden üniversiteler alacakları öğrencileri de yeni stratejilerle belirlemeyi tercih ediyor. Yenilik ve stratejileri de dikkatle izlemeleri önem taşıyor. 

Süreç takibi, hazırlık ve başvuru dönemi gibi kritik aşamalarda profesyonel yardım almak en doğru yöntemdir. Profesyonel destekler öğrencilerin başarı oranını arttırabileceği gibi amaç ve ideallerine ulaşmaları yolunda da işlerini kolaylaştırır. AP programı ve sınavı ve üniversite kabul koşulları hakkında detaylı bilgi için Aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz.