AP Programının Öğrencilere Sunduğu Avantajlar Nelerdir? 

AP yani Advanced Placement programı lise öğrencilerine üniversite seviyesinde müfredat sağlayan bir programdır. Aynı zamanda üniversitelere kabul aşamasında büyük ölçüde önem taşır. Programın müfredatını ilgili çalışma dalındaki uzmanlarla üniversite düzeyindeki eğitimciler birlikte hazırlar. Öyleyse AP programı neden önemli? AP Programı’nın öğrencilere sunduğu avantajlar nelerdir? 

AP Programı Neden Önemli? 

AP programı neden önemli? Yurtdışı seviyesinde eğitim görmek isteyen adayların sorguladığı noktalardan biridir. Advanced Placement her şeyden önce çok fazla emek harcamayı gerektirir. Eğitimde mükemmeliyetçilik ilkesini amaçlar. Dünya genelinde 60’dan fazla ülkede kabul görmüş durumdadır. AP programı, yurtdışındaki birçok üniversitenin Türkiye’den gelen lise diplomalarını yetersiz görmesi ile öne çıkmaya başladı. Her üniversite resmi anlamda AP istemese de, öğrencilerin diplomalarını zenginleştirmesi şarttır. Dolayısıyla A LEVEL ve IB gibi farklı programlara katılmak da mümkündür. Fakat AP programı etkisi bakımından tüm programlardan daha güçlü konumda yer alır. IB alan öğrencinin Advanced Placement ile onu zenginleştirmesi gerekir. Bu şekilde AP programının öğrencilere tam anlamıyla üniversite kapısını açtığını vurgulayabiliriz. 

AP Programının Avantajları 

Yurtdışında üniversite okumayı düşünen öğrencilerin sıklıkla araştırdığı bir konu da AP Programı’nın öğrencilere sunduğu avantajlar nelerdir? AP programı sayesinde öğrenciler lise itibariyle üniversite düzeyinde dersler alırlar. Üstelik Advanced Placement öğrencilere kabul aldıktan sonra da fayda sunmaya devam eder. AP sınavı ile sertifika kazanan kişiler lisans eğitimlerinin ilk senesinde bazı derslerden muaf tutulurlar. Bu sayede yan dal veya çift ana dal yapma şansı yakalayabilirler. Dolayısıyla kendi ilgi alanlarına ya da projelerine yönelmemeleri için ortada hiçbir engel kalmaz. Ayrıca AP sayesinde üniversite seviyesine uygun dersler aldıklarında, adaptasyon süreçleri de kolaylaşır. Lisans eğitimi başladığı andan itibaren yeni derslere aşina olurlar. Advanced Placement programını alan herkes Kanada, ABD ve İngiltere gibi ülkelerde üniversite ve kolejde öğrenim görebilir. 

Advanced Placement Programı İle Geleceğe Hazırlanmak Mümkün 

AP programı sayesinde öğrenciler yeni ders çalışma alışkanlıkları geliştirirler. Bunun yanında sorun çözme becerilerini geliştirirler. Geleceğe daha iyi ve donanımlı hazırlanma fırsatı elde ederler. Üniversite döneminde daha başarılı olabilmek adına stratejilerini genişletirler. Uluslararası krediler sayesinde de yurtdışı üniversitelerinde kabul görme şansları artar. 

Türkiye’de AP Programı 

AP programının sunduğu avantajlar yalnızca yurtdışı ile sınırlı değildir. Türkiye’deki pek çok üniversitenin de AP sınavını kabul ettiğini söyleyebiliriz. Boğaziçi Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi ve ODTÜ gibi kurumlarda da AP sınavı geçerli durumdadır. Buradan hareketle Türkiye’deki öğrenciler adına da AP sınavının önemini vurgulamak mümkündür. Advanced Placement ve öğrencilere sağladığı alternatifler hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz, Aba Eğitim web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Doç. Dr. Gamze Sart ve Aba eğitim ekibi her türlü sorunuza cevap verecektir. Üstelik yurtdışı eğitim kategorisinde bilgilendirici videolar paylaştığımız Aba Eğitim Youtube kanalımıza da abone olabilirsiniz.