AP Programı Nedir? 

Advanced Placement (AP) programı ileri düzey yerleştirme sistemidir. SAT sınavı gibi Colllege Board tarafından yapılır. İlk defa Amerika Birleşik Devletleri’nde uygulanmış olan AP programı, eğitimde mükemmeliyetçiliği hedefleyerek çok çalışmayı gerektirir. AP programının günümüzde ABD dışında 60’dan fazla ülkede uygulandığını söyleyebiliriz. 

AP Programının Avantajları Nelerdir? 

Programı öğrencilere pek çok açıdan avantaj sağlar. Daha lisedeyken üniversite seviyesindeki dersleri alarak, üniversitede bu derslerden muaf olma imkânı tanır. Üstelik öğrenciler AP programı sayesinde çift-anadal programlarını da rahatlıkla değerlendirebilirler. O halde AP programının avantajları nelerdir? Detaylarıyla inceleyelim. 

  • Öğrenciler daha iyi çalışma alışkanlıkları geliştirirler. Yazı yazma becerilerinin geliştirme fırsatı yakalarken, problem çözme yetenekleri kazanırlar. 
  • Öğrenci online AP programında aldığı üniversite düzeyindeki dersler sayesinde yükseköğretim sistemine de erkenden uyum sağlar. 
  • AP programı uluslararası anlamda tanınırlığı olan kredilerle, yurt dışındaki üniversitelerde kabul görme fırsatı sunar. 
  • Yüksek AP notu ile öğrenciler İngiltere’de, Kanada’da ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki pek çok üniversite ve kolejde okuyabilirler. Ayrıca burs da alabilirler. 
  • Bazı öğrenciler üniversitelerin zorunlu gördüğü giriş derslerini, lisans eğitimlerine başlamadan tamamlayabilir. Böylece kendi bölüm derslerine erkenden başlamış olurlar. 

AP Sınavının İçeriği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

AP sınavlarının içeriğinin hazırlama sürecinde hem üniversite profesörleri hem de lise AP öğretmenleri aktif rol oynar. Tüm AP sınavlarında çoktan seçmeli, kısa cevaplı sorular ya da kompozisyon tarzında iki bölümden oluşan sorular vardır. Öğrencinin cevaplamayı seçtiği konuya ve soruya göre de sınav süresi değişir. Sınav değerlendirme aşaması da bu doğrultu da iki şekilde ilerler. Öğretmenler kompozisyon ve kısa cevaplı soruları değerlendirmesini tamamlarken, çoktan seçmeli sorulara bakmak ise tamamen bilgisayarın işidir. En az üç tane AP sınavına girip, her birinden 5 üstünden 3 alan öğrenciler AP Scholar unvanı kazanır. 

AP Sınavı Ne Zaman Yapılır? 

AP sınavı ne zaman yapılır? Sınava hazırlanan öğrencilerin en çok sorduğu sorulardan biridir. AP sınavı senede bir defa mayıs ayında uygulanır. Üstelik öğrenciler aynı sınava sonraki sene girme hakkına sahipken,  AP programına her sene güz döneminde kayıt yaptırabilirler. 

AP Programı Türkiye’de Nasıl İşler? 

AP programı dünya çapında en önemli uluslararası diploma programıdır. Türkiye genelinde de sayılı üniversitelerde uygulanır. Koç, Sabancı ve Özyeğin gibi üniversitelerde öğrenim gören kişiler AP programı aracılığıyla lisede aldıkları derslerden muaf olup kredilerini tamamlayabilirler.  

AP Sınavına Nasıl Hazırlanmalı? 

AP sınavına hazırlanacaksanız öncelikle yetersiz gördüğünüz konuları belirlemelisiniz. Unutmayın ki zayıf taraflarınıza odaklanmak ilerlemenizi daima hızlandırır. Bunun yanında sınava güvenilir kaynaklardan çalışmak da önemlidir. Yalnızca kitaplardan değil, video anlatımlardan da faydalanabilirsiniz. İki adımı uyguladıktan sonra en önemlisi ders çalışmaya zaman ayırmaktır. Sınava daha sistemli hazırlanabilmeniz adına ABA Eğitim’den daima destek alabilirsiniz.