fbpx
Ana sayfa » Yurtdışı Eğitim » Amerika’da Diş Hekimliği Eğitimi Almak

Amerika’da Diş Hekimliği Eğitimi Almak

Amerika’da diş hekimliği eğitimi almak için neler yapılması gerekiyor? Diş hekimliği avantajları ve dezavantajları neler? Amerika, bilim, teknoloji, tıp, diş…

27 Nisan 2021

aba-egitim-amerikada-dis-hekimligi-egitimi-almak

Amerika’da diş hekimliği eğitimi almak için neler yapılması gerekiyor? Diş hekimliği avantajları ve dezavantajları neler? Amerika, bilim, teknoloji, tıp, diş hekimliği gibi alanlarda öne çıkıyor. Bu alanlarda lisans ya da lisansüstü eğitim almak isteyen öğrencilerin ilk tercihlerinden biri Amerika oluyor. Amerika, kaliteli eğitim sistemi ve prestijli üniversitelerinin yanı sıra; yaşam tarzıyla da öğrencilerin ilgisini çekiyor. Dünyanın en iyi üniversitelerinin yanında; en iyi öğrenci şehirlerine de ev sahipliği yapıyor.

Öğrenciler Amerika’da bulundukları süre içinde pek çok farklı kültürü tanıma imkanı bulabiliyorlar. Bununla birlikte festivaller, konserler, galalar, spor müsabakaları gibi pek çok etkinliğe katılabiliyorlar. Bilimsel ve teknolojik gelişmelere yakından bakabiliyorlar. Özgürlükler ülkesi Amerika; kariyer olanaklarıyla da en cazip seçeneklerden biri haline geliyor. Peki; Amerika’da diş hekimliği okumak için hangi koşulları yerine getirmek gerekiyor? Bu alanda en iyi üniversiteler hangileri? Diş hekimliği okumak ne kadar masraflı? Bu soruları birlikte yanıtlayalım…

Diş Hekimliği Eğitimi İçin Hangi Becerilere Sahip Olmak Gerekiyor?

Amerika’da, en çok tercih edilen bölümlerden birinin diş hekimliği olduğu biliniyor. Bu noktada öğrencilerin en çok merak ettiği konulardan biri diş hekimliği avantajları ve dezavantajları oluyor. Elbette,  bunun yanı sıra; bölüm içeriği ve öğrencilerin sahip olması gereken beceriler de merak ediliyor. Öncelikle; Amerika’da diş hekimliği okumak, saygınlığı beraberinde getiriyor. Amerika’da tüm sağlık çalışanları gibi dişçiler de toplumda saygıyla karşılanıyorlar. Diş hekimliği, en prestijli mesleklerden biri olarak kabul ediliyor. Bununla birlikte; elbette diş hekimliği iş imkanları açısından da dikkat çekiyor.

Dezavantajları arasında ise uzun ve yorucu bir eğitim süreci yer alıyor. Sıkça sorulan; “Diş hekimliği okumak ne kadar masraflı?” sorusunun yanıtı da burada verilebiliyor. Diş hekimliği eğitimi için yüksek ücretler ödenmesi gerekebiliyor. Özellikle Amerika’da diş hekimliği okumak masraflı bir süreci içeriyor. Bu çoğu zaman dezavantaj olarak görülebiliyor. Ancak; az önce de belirttiğimiz gibi diş hekimliği iş imkanları açısından oldukça avantajlı bir bölüm… Aynı zamanda Amerika’da diş hekimliği maaşları da oldukça yüksek… Yani eğitim süresince yapılan masrafların karşılığı kariyer sürecinde fazlasıyla alınabiliyor.

Peki; diş hekimliği okumak için hangi becerilere sahip olmak gerekiyor? Her meslek belli bilgi ve beceriler gerektiriyor. Elbette diş hekimliği söz konusu olduğunda da durum değişmiyor. Eğitim sürecinde dil yeterliliği önemli bir yere sahip… Eğitim dili İngilizce olan bir ülkeyi tercih ediyorsanız dil seviyenizin çok iyi olması gerekiyor. Bununla birlikte odaklanma probleminizin olmaması önem taşıyor. Hızlı karar alabilme, el becerisi ve güçlü bir iletişim becerisine sahip olmak gerekiyor.

Amerika’da Diş Hekimliği Eğitimi Neleri Kapsıyor?

Amerika’da diş hekimliği bölümünde eğitim 4 yıllık bir süreyi kapsıyor. İlk iki yıllık süreçte temel sağlık bilimleri eğitimi veriliyor. Son iki yıllık süreç ise klinik eğitimleri içeriyor. Öğrencilerin Doctor of Dental Medicine (DMD) veya Doctor of Dental Surgery (DDS) uygulama alanlarından birini seçmeleri gerekiyor. Bu seçim ikinci yılın sonunda yapılıyor. Klinik eğitimlerin ardından yüksek lisans eğitimine devam edilebiliyor.

Amerika’da diş hekimliği yüksek lisans eğitimi pek sık tercih edilmiyor. Çünkü; uzmanlık DMD ve DSD ünvanlarının alınması genellikle yeterli görülüyor. Bu ünvanlara sahip olanların birçoğu uzmanlık aşamasına ihtiyaç duymuyor. Amerika’da diş hekimliği yüksek lisans eğitimini çoğunlukla; kariyerine akademik alanda devam etmek isteyenler alıyor.

Diş hekimliği eğitimi sonrasında, öğrenciler kariyer yolculuklarını sürdürebilmek için “National Board Dental Examination” sınavını alıyorlar. Bu sınav iki bölümden oluşuyor. Sınavın ilk aşaması temel tıp bilgilerini içeriyor. İkinci aşamada ise klinik eğitim süresince edindiğiniz bilgilere dair sorular yöneltiliyor. Bazı eyaletlerde; “A State Clinical Examination” adlı bir sınavın alınması da gerekebiliyor.

Amerika’da Diş Hekimliği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Amerika’da diş hekimliği başvurusu yapabilmek için bazı koşulların yerine getirilmesi isteniyor. Diş hekimliği okuyabilmek için öncelikle; 4 yıllık bir lisans derecesine sahip olmak gerekiyor. Biyoloji, Kimya, Matematik, Fizik gibi alanlarda 2 yıllık temel eğitim almak da yeterli görülebiliyor. Ancak; lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler kabul aşamasında daha avantajlı oluyorlar.

Amerika’da diş hekimliği eğitimi için not ortalaması ve dil yeterliliği önem taşıyor. Amerika’da diş hekimliği başvurusu yapabilmek için TOEFL sınavına girmek ve gerekli skoru elde etmek gerekiyor. Ek olarak; “The Dental Admission” sınavının alınması gerekiyor. Ek olarak; niyet mektubu, 3 adet referans mektubu, özgeçmiş istenen diğer belgeler arasında yer alıyor.

Amerika’da Diş Hekimleri İçin Kariyer Olanakları

Amerika’da diş hekimliği eğitiminin ardından DMD ya da DDS ünvanlarından birine sahip olunuyor. DMD; diş tıp doktoru anlamına gelirken; DDS; diş cerrahisi doktoru anlamına geliyor. Amerika’da birçok eyalette ağız ve diş sağlığı merkezleri ve poliklinikler bulunuyor.  Diş hekimliği mezunları bu merkez ve polikliniklerdeki iş imkanlarını değerlendirebiliyorlar. Bununla birlikte özel hastanelerde diş hekimi olarak çalışmak mümkün olabiliyor.

Amerika’da diş hekimliği maaşları yıllık 130 bin dolar civarında… Yani Amerika’da diş hekimi olarak çalışan bir kişi aylık 10 bin doların üzerinde ücret alıyor. Ortodontistlerin ise yıllık 200 bin dolar kazanması söz konusu olabiliyor. Diş hekimliği, Amerika’da en yüksek gelire sahip 5. meslek dalı olarak biliniyor.

Diş hekimliği eğitimi hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Eğitim ve meslekler hakkında daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

4 + 14 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest