fbpx

AP Testi Nedir?

Amerika tarafından eğitimde mükemmeliyetçilik anlayışı ile geliştirilen ve bugün dünyada 60’dan fazla ülke tarafından kabul edilen, Advanced Placement ya da  kısaca AP, bir çeşit eğitim modelidir. AP sistemi lise döneminde, üniversiteye dönük yapılan bir çalışma biçimidir. AP testi nedir sorusunun cevabı için programın detaylarına iyi hakim olmak gerekmektedir.

Öğrenci ve öğrencinin ailesi yurtdışında bir üniversitede eğitim almayı amaçlıyor ise AP testine katılması en doğrusudur. Çünkü AP programı başta Amerika ve Kanada olmak üzere pek çok ülkede geçerli bir uygulamadır. Bu uygulama sonunda alınacak puanlar ile öğrenciler hem yerleştirmede öncelik hakkına hem de üniversitede okutulacak olan dersler ile alakalı muafiyet hakkına sahip olurlar. AP testinde çoktan seçmeli ve klasik sorular bir arada sorulmaktadır.

AP Testi Tarihleri

Ap Testi Nedir?

Ap Testi Nedir?

Sınav yılda sadece bir defa Mayıs ayında yapılır. Sonuçları Temmuz ayında ya telefon ile ya da mail ile öğrenilebilir. Sınav komitesi üniversite profesörlerinden ve  oluşmaktadır. Sorular bilgisayar ekranından cevaplanabileceği gibi, klasik usulde de olabilmektedir. Not sistemi 1 ile 5 puan arasında olup, kabul edilen minimum geçer not 3 puan olmak zorundadır. Türkiye’de özellikle Sabancı, Koç ve Özyeğin üniversiteleri AP programını kabul etmekte, AP sınav sonucuna göre öğrenci yerleştirmelerini yapmaktadır. Muafiyet hakkı da bulunan öğrenciler dönem ve ders kredisi açısından öne geçmektedir. AP programı lise döneminde alınan yoğun ve çok çalışmayı gerektiren bir programdır. Şu an Türkiye’de bu programı veren liselere örnek vermek gerekirse; Robert koleji, Gelişim koleji ve Hisar okulları sayılabilir.

AP testinde 30 dan fazla ders yer alır. Dil becerilerinden, sanat tarihine, matematik alanından fizik ve kimya bilgilerine akademik anlamda öğrencileri üniversiteye hazırlayan AP programı, birnevi ön üniversite olarak adlandırılabilir.

AP testleri üniversitelerde görevli profesörler ve AP öğretmenleri tarafından hazırlanmakta ve uygulanmaktadır. Sınavlar yılda bir kez Mayıs ayında yapılmakta, sonuçları Temmuz ayında açıklanmaktadır. Puanlama 1 ile 5 arasındadır. Bir dersin AP sınavından başarılı not almış sayılabilmek için  5 üzerinden en az 3 puan almak gerekir. AP sınavına girerek başarılı sayılan öğrenciler, yurtdışında eğitim veren üniversitelere kayıt aşamasında son derece avantajlı bir konum elde etmektedirler.

 

Ayrıntılı bilgi için: apstudent.collegeboard.org

İhtiyaç ve eksiklerinize göre hazırlanacak AP hazırlık derslerimiz hakkında bilgi almak içimn aşağıda yer alan formu doldurabilirsiniz:

Herhangi Bir Alan Bulunamadı.

Pin It on Pinterest