fbpx
Advenced Placement programı Amerika Birleşik Devletleri’nde uygulanan ve Amerika’dan dünyaya yayılan, eğitim ve öğretimde mükemmeli amaçlayan etraflı, güçlü ve diisplinli çalışmayı gerektiren bir programdır. ABD’nin haricinde 60 küsur ülkede AP programı uygulanmaktadır ve gün geçtikçe yayılmaktadır. AP sınavlarından daha yüksek notlar almak isteyen öğrenciler AP kursu seçenekleriyle AP hazırlık süreçlerini güçlendirebilirler.

AP Kursu Seçenekleri

AP programı öğrencilerine henüz lisede iken üniversite seviyesindeki dersleri almalarına ve bu derslerden üniversiteye geçtikten sonra muaf olmalarına olanak tanımaktadır. Yurtdışı üniversitelerine başvuruda bulunacak öğrenciler için üniversitelere kabul AP Kursuaşamasında, lise dönemindeki AP dersleri ve sınavlarında başarılı olmuş olması üniversite eğitimi için hazır olduğunun göstergesidir.

 

Bu dersleri alan ve sınavlardan yeterli puanı alan öğrenciler üniversitelere kabul sürecinde ve üniversiteye başladıktan sonra diğer öğrencilere kıyasla çok daha fazla avantajlı olurlar. Çift anadal programlarından yararlanmak istediklerinde ise muafiyetleri sayesinde daha hafif bir ders programına sahip olurlar.

Avantajları;

  • Amerika Birleşik Devletleri’nde, İngiltere’de ve Kanada’daki üniversitelere girme imkanı sağlar
  • AP kursu almış öğrenciler, üniversitede derslere diğer öğrencilerden daha fazla uyum sağlar.

Advanced Placement Programı;

  • Çalışma alışkanlıklarının iyileştirilmesine ve problem çözme yetenekleri edinilmesine büyük katkılar sağlar ve öğrenciyi üniversiteye akademik olarak hazırlar.
  • Programa katılan öğrenciler lisedeyken akademik seviyede dersler alır ve başarılı olması durumunda yurtdışındaki üniversitelere kabul edilme oranı artar.
  • Programın uluslararası tanınırlığı yurtdışında yüksek derecede tercih edilir.

AP Sınavının İçeriği

AP sınavının içeriği bir kurul tarafından hazırlanmaktadır. Çoktan seçmeli sorulardan ve kısa veya kompozisyon biçiminde klasik sorulardan oluşan iki aşama vardır. Çoktan seçmeli sorular bilgisayar ortamında bilgisayar tarafından değerlendirilir. Kısa cevap ve kompozisyonlar ise alanında uzman öğretmenler tarafından değerlendirilir.

Sınavlar yılda sadece bir kere mayıs ayında yapılmaktadır. Öğrenciler isterlerse birden fazla kere sınava girebilirler. AP sonuçları 1 ve 5 notları ile değerlendirirler. 3 AP sınavından  5 üzerinden en az 3 alanlar AP Scholar ünvanını elde ederler. Sonuçlar Temmuz ayı içerisinde sınava katılan öğrencilere ve yetkili üniversiteler yollanır. Sınav sonuçları öğrencinin bütün sınav sonuçlarını gösterir.

Türkiye’de AP

Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyette olan, oradan neredeyse her ülkeye yayılan bir program olan AP, 60 küsur ülkede faaliyettedir. Türkiye’de Amerikan okulları ve bazı özel okullarda uygulanmakta olan bu program, Sabancı, Özyeğin, Koç gibi üniversitelerde öğrencilere lisede iken aldıkları dersler için muaf olma veya kredilerini tamamlama olanağı ve hatta burs alma şansı da sunuyor.

 

Ayrıntılı bilgi için: apstudent.collegeboard.org

İhtiyaç ve eksiklerinize göre hazırlanacak AP hazırlık derslerimiz hakkında bilgi almak içimn aşağıda yer alan formu doldurabilirsiniz:

Herhangi Bir Alan Bulunamadı.

Pin It on Pinterest