Blog

A Level Nedir? A Level Kimler İçin Gereklidir?

Oxbridge olarak anılan Oxford ve Cambridge Üniversiteleri dahil Birleşik Krallığın en seçkin üniversitelerine girilebilmesini sağlayan A Level sistemi, Türkiye’deki eğitim sisteminden oldukça farklı olması sebebiyle öğrencilerde ve velilerde kimi zaman kafa karışıklığı yaratabilmektedir. Bu yazımızda A Level sistemini ve A Level sınavlarını genel bir çerçevede inceleyeceğiz.

A Level Nedir?

Türkiye’den alınan standart lise mezuniyet diplomasının İngiltere’deki karşılığı GCSE ‘dir (General Certificate of Secondary Education) ve bu diploma doğrudan üniversiteye giriş imkanı vermez. 16 yaşına doğru lise eğitimlerini tamamlayan İngiliz öğrenciler, üniversiteye devam etmek istedikleri takdirde, General Certificate of Education (GCE) Advanced Level yani kısaca A Level programına devam ederler. A Level programını başarıyla bitiren öğrenciler ise tamamladıkları derslere dair A Level diploması elde ederek doğrudan üniversiteye başvuruda bulunabilirler. A Level dereceleri, İngiliz üniversitelerinin yanı sıra Avusturalya ve ABD’deki bazı seçkin üniversiteler için de kabul yeterliliği sağlamaktadır.

A Level Eğitimi Ne Kadar Sürer?

A Level programı iki yıl sürer. İlk yıl genelde dört konuda alınan A Level eğitimlerinin sonunda AS Level (Advanced Subsidiary Level) derecesi kazanan öğrenciler, ikinci yıl bu dört konudan en az üçüyle A Level eğitimlerine devam eder ve A2 derecesini elde ederler. İki yıl süren bu A Level eğitimini başarıyla tamamlayan öğrenciler istedikleri üniversiteye başvuru yapabilme hakkı elde ederler.

A Level Programında Ders Seçimi

A Level eğitiminde hangi derslerin ya da alanların seçileceği tamamen girilmesi hedeflenen üniversitelerle ilgilidir. Hedeflenen üniversitenin / bölümün kabul şartları arasında hangi derslerden AS Level ve A2 Level gerektiğini araştırmalı, bu derslerden alınması gereken notları öğrenmeli ve seçiminizi buna göre yapmalısınız.

A Level İçin Gereken İngilizce Seviyesi

A Level programına katılabilmek için en az IELTS 5.5 düzeyinde İngilizce seviyesi gerekmektedir. Eğer İngilizceniz belirtilen seviyenin altındaysa, akademik dönem İngilizce dil eğitimi programlarına ya da ILETS hazırlık kurslarına katılabilir, gereken IELTS skorunu yakaladıktan sonra da A Level programına başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir