fbpx

21.Yüzyıl’da Hangi Meslekler Tercih Ediliyor?

16 Nisan 2020

Üniversitelerin genellikle yoğunlukta olan fakülteleri Tıp, Sosyal bilimler, Sanat ve Mühendisliktir. Bu alanların alt dalları da tabii ki çok tercih edilmektedir. Günümüzde çoğunlukla revaçta olan bölümler arasında bilgisayar mühendisliği, psikoloji, antropoloji ve genetik gibi bölümleri söyleyebiliriz. Bu alanların yanında son dönemlerde ve ilerleyen günlerde de sıkça göreceğimiz, mimarlık, iç mimarlık, endüstri ürünleri tasarımı gibi bölümleri de yer alıyor. Mühendislik bölümü ve tüm alt dalları da özellikle AR-GE yönetiminin iyi olmasıyla birlikte sıkça duyacağımız önemli bölümler arasında yer alıyor.

Günümüzde psikoloji bölümü de çok sık tercih edilen bölümler arasında ve psikolojinin tüm alanları da tercih sebebi halinde. Özellikle üniversitelerin Master ve Doktora bölümlerinde farklı alanlar yer alıyor. Bununla birlikte kodlama da günümüzde en popüler olan ve kodlama bilmeden giriş yapılamayacak üniversiteler var. Örneğin; MIT, Stanford gibi üniversitelerin yenilenen bu çağda yapılanmaya ve bu bölümlere önem vermeye devam eden okullardan bazılarıdır. Değişen ve sürekli gelişen çağımızda ilerde de çokça duyacağımız bölümler arasında Genetik, biyomedikal gibi bölümlerde var. 2050 yıllarına kadar da bu alanların talep göreceği söyleniyor. MIT, Stanford üniversitesi gibi talep gören başarılı üniversiteleri hedefleyen öğrencilerin bugünden çok yarını ve 2060 yıllarını da düşünerek stratejik bir planlama ile hareket etmeleri gerekiyor.

Biz bu anlamda öğrencilerimize Yetenek Yönetiminin önemini sıkça anlatıyoruz. Süreci doğru yönlendirmek ve sistematik bir şekilde geleceği planlayarak öğrencilerin kendileri için doğru bölümleri seçmelerine ve mesleklerinde başarılı olabilmeleri için gerekli motivasyonu nasıl sağlayabileceklerini anlatıyoruz.

Konu ile ilgili daha fazla bilgi almak için Doç. Dr. Gamze Sart’ın YouTube videosuna göz atabilirsiniz.

 

 

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez: Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta:  info@abaedu.com

Telefon: 0 (212) 287 86 06

Lisans seviyesi:

Dersler

Eğitimler

Sınav

Burs

Lisansüstü:

Dersler

Eğitimler

Sınav

Burs

Diğerleri:

Dersler

Eğitimler

Sınav

Burs

 

Kurumsal:

Hakkımızda

Bilgi Bankası

İletişim

 

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest